Ta roślina z Afryki oczyszcza powietrze i zachwyca zielonymi liśćmi. Jak dbać o dracenę wonną?

Dracena wonna jest efektowna i ma piękne liście. Ponadto oczyszcza powietrza i nie sprawia wielu problemów w uprawie. Zobacz jak ją pielęgnować w domu.

Dracena wonna: efektowna roślina doniczkowa

Dracena wonna jest piękną rośliną egzotyczną, która w naturalnym środowisku rośnie w Afryce. Jej potoczna nazwa to smokowiec. Wyróżnia się długimi, zielonymi liśćmi, które są jej główną ozdobą. Mogą mieć różne zabarwienia, a także ozdobne paski, to zależy od odmiany. Może wytworzyć też pachnące kwiatostany, ale w mieszkaniu zdarza się to rzadko, bo warunki nie są ku temu odpowiednie. Dracena wonna to wysoka roślina doniczkowa. Odmiany na pniu mogą osiągnąć 2 metry. 

Czytaj też: Zapach tego krzewu będzie wyczuwalny w całym ogrodzie. Zachwyca też śnieżnobiałymi kwiatami

Uprawa draceny wonnej

Dracena wonna najlepiej czuje się w jasnym miejscu, ale nie bezpośrednio nasłonecznionym. Najlepsza temperatura to maksymalnie 24 stopnie, minimalnie 18 stopni. Dracenę trzeba regularnie podlewać. W ciągu lata powinno się to robić 2 - 3 razy w tygodniu, zimą rzadziej, nawet raz w tygodniu. Używaj do tego wody odstanej, która ma mniejszą zawartość chloru. 

Nie można przesadzić z podlewaniem, dracena nie lubi dużej ilości wody. Z tego powodu na dnie doniczki powinien być drenaż i otwory na odpływ wody. Dla lepszej kondycji rośliny możemy ją także nawozić w okresie od wiosny do jesieni. Najlepiej sprawdzą się specjalistyczne nawozy przeznaczone do palm, juk i dracen. 

Czytaj też: Zamiast wyrzucać, zetrzyj na tarce, dodaj do wody i opryskaj rośliny. Mszyca zniknie jak ręką odjął

Dracena wonna: co jeszcze warto wiedzieć?

Tak jak wiele roślin egzotycznych, dracena wonna świetnie oczyszcza oraz nawilża powietrze. To sprawia, że dobrze nadaje się do sypialni, w której na pewno będzie się lepiej spać. Z powietrza usuwa takie związki jak formaldehyd oraz ksylen.

Poza tym wśród jest zalet można też wymienić odporność na szkodniki i dość małe wymagania. Niestety muszą na nią jednak uważać posiadacze kotów, a także rodzice małych dzieci. Dracena wonna jest trująca, w liściach i korzeniach ma toksyczną dla nich saponinę. 

Sprawdź też: Manicure rodem z poprzedniej dekady znów rządzi! Te paznokcie są w czołówce trendów na lato

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.