Zapach tego krzewu będzie wyczuwalny w całym ogrodzie. Zachwyca też śnieżnobiałymi kwiatami

Szukasz efektownego krzewu do ogrodu? Ten kwitnący na biało i intensywnie pachnący krzew zrobi wrażenie na każdym. Jaśminowiec w dodatku nie jest trudny w uprawie.

Jaśminowiec do ogrodu: zachwyca kwiatami i zapachem

Jaśminowiec to efektowny, piękny krzew, który świetnie sprawdzi się do polskich ogrodów przydomowych i na działki. Ze względu na podobieństwo nazwy, często mylony jest z jaśminem. Z daleka wygląda nawet podobnie, ale z bliska widzimy, że jednak kwiaty, mimo że też białe, mocno się różnią. Najbardziej popularny jest jaśminowiec wonny, który pięknie i intensywnie pachnie. Może on urosnąć nawet do 3 metrów! Ma średniej wielkości białe kwiaty z żółtymi pręcikami, a także niewielkie, zielone liście.

Jaśminowiec kwitnie od maja. Krzew warto mieć w swoim ogrodzie nie tylko z powodu jego uroku, ale także dlatego, że jego wymagania są bardzo małe. Osoby, które wolą niskie krzewy mogą zdecydować się na polską odmianę mieszańcową "Biały Karzeł". Ma ok. 1 metr wysokości oraz piękne kwiaty, delikatnie pachnące. 

Czytaj też: Ta roślina może stać się gwiazdą twojego ogrodu! Ma kwiatostany jak dmuchawce i śliczny, intensywny kolor

jaśminowiec do ogrodujaśminowiec do ogrodu fot. shutterstock.com

Uprawa jaśminowca

Jaśminowiec nie ma dużych wymagań glebowych, choć najlepiej będzie czuć się w ziemi próchniczej oraz żyznej. Pięknie kwitnie na stanowiskach słonecznych, ale poradzi sobie także w półcieniu. Niezwykle istotne jest niedopuszczanie do długich okresów bez wody. Jaśminowiec nie lubi suszy, dlatego w czasie upałów ważne jest regularne podlewanie.

Jest dobrze dostosowany do polskich warunków i cechuje się dużą mrozoodpornością. Jaśminowiec nie wymaga nawożenia, ale jeśli słabo kwitnie można zastosować nawóz do krzewów kwitnących. Trzeba pamiętać o przycinaniu jednorocznych pędów po kwitnieniu. 

Czytaj też: Jak osłonić taras przed deszczem i wiatrem? Dzięki tym trikom odpoczniesz na tarasie nawet w chłodniejsze dni

Sadzenie jaśminowca

Jaśminowiec wygląda okazale nawet pojedynczo, ale w dużym ogrodzie można nawet stworzyć szpaler z kilku krzewów. Ważne, żeby zachować odpowiednio duże odstępy między krzewami. Jaśminowiec nie lubi przesadzania, więc dobrze wybierz miejsce. Najlepsza pora na sadzenie jaśminowca to jesień. Co ciekawe, niektórzy wykorzystują jaśminowiec na żywopłot. Niestety nie kwitnie zbyt długo, bo zazwyczaj jedynie w maju i czerwcu.

Z czym sadzić jaśminowiec? Ten krzew ozdobny będzie wyglądać pięknie w towarzystwie m.in. perukowca, bukszpanu, berberysu. Pod jaśminowcem można z kolei stworzyć kwiatową rabatę złożoną z bylin i kwiatów jednorocznych, np. astrów, czosnku ozdobnego, rudbekii. 

Sprawdź też: Te sukienki rządzą na weselach w 2023 roku! TOP 5 z sieciówek - HM, Reserved, Mango i Mohito

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.