adam wajrak
-
Kuna domowa [Adam Wajrak]
Jeżeli miałbym układać listę zwierząt, których moi czytelnicy chcieliby się pozbyć ze swojego otoczenia, to na pierwszym miejscu byłyby kuny.
-
Bobry w ogrodzie. Jak sobie poradzić z bobrami w ogrodzie?
...zwłaszcza do naszego ogrodu, mamy problem, i to całkiem poważny. Ale zdecydowanie odradzam podejmowanie radykalnych kroków.
-
Mysz domowa czy polna. Jak pozbyć się myszy z domu. Radzi Adam Wajrak
Co jest dla mnie znakiem jesieni poza żółtymi liśćmi i kluczami gęsi na niebie? Inwazja myszy w domu - bo jesień to czas zmagania się z tymi gryzoniami.
-
Łoś w Polsce. Co warto wiedzieć o łosiu
Do niedawna zagrożone wyginięciem, dzisiaj coraz częściej pojawiają się blisko nas. Sezon na obserwacje łosi trwa okrągły rok.
-
Pełnia szczęścia, czyli bocianie gniazdo
Chyba nie znam osoby, która w pobliżu domu i ogrodu gdzieś za miastem nie chciałaby mieć bocianiego gniazda. A styczeń i luty to ostatni moment, by pomyśleć o założeniu specjalnej platformy dla tych ptaków.
-
Kuna w domu, czyli szczury nam niestraszne
Tym razem opowiem o kunie domowej, zwanej inaczej kamionką. Ten niewielki drapieżny ssak z rodziny łasicowatych uwielbia zamieszkiwać w naszych domach. Nie znaczy to oczywiście, że kuna nie jest zwierzęciem ogrodowym.
-
Nietoperz, czyli błogosławieństwo dla ogrodnika
Nietoperz w domu.Nie tak dawno pod moim domem znalazłem osłabionego młodego nietoperza. Z początku nie wiedziałem, co to za gatunek, ale w końcu dzięki pomocy znajomych specjalistów udało mi się ustalić, że jest to młody mroczek posrebrzany - nietoperz dość rzadki.
-
Leśna mafia - Maciej Zaremba Bielawski [Zielona Książka]
Niech rok 2015 wypełnią książki. Mark Zuckerberg podjął wyzwanie i zadeklarował, że będzie czytał dwa tytuły miesięcznie. Podnosimy rękawice rzuconą przez twórcę facebook'a. Na dobry początek proponujemy szwedzki thriller ekologiczny....
-
Żaba czy ropucha?
Skacze - to pewnie żaba, ale jaka? - pytają czytelnicy, a ja zazwyczaj odpowiadam, że to nie żadna żaba, tylko ropucha albo rzekotka lub - bardzo rzadko - kumak.
-
Niezależny jeż
Kto nie chciałby mieć jeża w ogrodzie! Możemy mu stworzyć sprzyjające warunki, ale o jeża na własność będzie trudno...
-
Przytulna budka, czyli o pożytkach ze sprzątania
We wrześniu gniazda opustoszały, z pisklaków wyrosły dorodne samce i samice, a my możemy zacząć przygotowania do kolejnego ptasiego sezonu.
-
Co łączy kwiaty i owady, czyli letnie opowieści
Lato to czas kwiatów. W ogrodach jest ich już cała masa. Wspaniałych, kolorowych, pachnących. Ale to również czas owadów - skrzydlatych smakoszy pyłkowej uczty.
-
Drozd, czyli jak poradzić sobie z pisklakiem?
Minął czerwiec - miesiąc, w którym mieliśmy największą szansę trafić w naszym ogrodzie na młode ptaki. Czy nie pochylaliśmy się wtedy nad pisklakami, z troską zastanawiając się jak im pomóc?
-
Miłość w ogrodzie
Choć jeszcze zieleni tyle, co kot napłakał, marzec w ogrodzie może być szalenie przyjemny. Przecież to początek ptasich, i nie tylko ptasich, godów.
-
O małych diabełkach, czyli pohukujące uszatki na naszym drzewie
Luty nieodparcie kojarzy się mi z sowami, bo właśnie w tym miesiącu - oczywiście jeżeli jest ładna pogoda - można usłyszeć nocą ich głosy.
-
Kosa, trawa i żaba, czyli przepis na koszenie wg Wajraka
Koszenie to zajęcie dla prawdziwego mężczyzny. A już absolutnym ekologicznym szpanem jest posługiwanie się prawdziwą kosą.
-
Poidełko, czyli ptasie widowisko
Nigdy nie zapomnę sceny z filmu ?Dziobem i pazurem" Krystiana Matyska, gdzie do kałuży pcha się cała masa ptactwa: drozdy, sójki, dzięcioły, zięby. Ptaki piją, kąpią się, no i przepychają. Niektóre chcą mieć taką kałużę tylko i wyłącznie dla siebie, więc czasami dochodzi do utarczek na dzioby. Zupełnie podobnie może być w naszym ogrodzie.
-
Jaszczurki, czyli film przyrodniczy online
W kwietniu pisałem o żmijach i problemach, jakie mają z nimi niektórzy posiadacze ogrodów. Ale w naszych zielonych azylach mogą zamieszkać też o wiele sympatyczniejsze gady.
-
Żmija w ogrodzie, czyli bezsilny felieton
Bardzo lubię, gdy w moim ogrodzie na kamieniach i kłodach wygrzewają się zaskrońce i jaszczurki. Bo ja, na szczęście, nie mam tego problemu, co niektórzy z Czytelników, którym w ogrodach wygrzewają się... żmije.
-
Pni obgryzacze, czyli opowieść o jeleniu Ogrodniku
Nie dziwmy się, że zimą cała masa zwierzaków ciągnie do naszych ogródków. Akurat właśnie w nich można znaleźć całkiem dobre jedzonko.
-
Ropucha, czyli wierność aż po grób
W moim ogrodzie czasami pojawiają się zielone rzekotki, wyglądające jak żabki z bajki, a w sadzawce mieszkają kolorowe traszki. Jednak nawet te najładniejsze płazy nie budzą takiej mojej sympatii jak ropuchy.
-
Zostań Winnetou, czyli tropy na śniegu
Każdy chciałby tropić niczym Indianin. Nic prostszego. A naukę najlepiej zacząć we własnym ogródku i to właśnie teraz, zimą, kiedy leży śnieg.
-
Kret - bez kopania żyć nie może
Uwielbiam krety, choć regularnie rozkopują mi ogród. Wybaczam im jednak to wszystko bez mrugnięcia okiem i nawet nie myślę o tym, aby z nimi walczyć. Wszystko dlatego, że to szalenie ciekawe zwierzaki, a na dodatek niesamowity wskaźnik pogodowy.