Stojak na rowery - zrób to sam

Stojak na rowery to rozwiązanie, które pomoże ci zaprowadzić porządek przed domem. Nigdy więcej porozrzucanych rowerów na chodniku przed wejściem! Zobacz, jak krok po kroku wykonać prosty stojak na rowery.

Stojak na rowery - potrzebne miejsce:

wys. 78 cm, szer. 100 cm, gł. 44 cm.

Stojak na rowery - potrzebne materiały:

Drewno:
- 2 listwy o dł. 2 m (34 x 54 mm), drewno świerkowe, na listwy poprzeczne,
- 1 listwa o dł. 2,5 m (34 x 54 mm), drewno świerkowe, na ramę,
- 2 listwy o dł. 2,5 m (38 x 38 mm), drewno świerkowe, na uchwyty do roweru.
Wkręty:
- 40 wkrętów do drewna, ocynkowanych (5,0 x 70 mm).
Farba:
- 0,75 l farby do drewna, odpornej na wpływ warunków atmosferycznych, kolor wedle uznania (w przypadku naszego projektu: błękitny).

Stojak na rowery -  potrzebne narzędzia:

- akumulatorowa piła uniwersalna Bosch EasySaw12,
- wiertarko-wkrętarka akumulatorowa Bosch EasyDrill 12-2
- akumulatorowa szlifierka uniwersalna Bosch EasySander12 i papiery ścierne,
- system natryskowy Bosch PFS 3000-2.
- wiertło do drewna (4 mm),
- brzeszczot do wyrzynarek T308 BF firmy Bosch.

Co jeszcze się przyda do wykonania stojaka na rowery:
- kątownik nastawny,
- ołówek,
- szpatułka,
- 1 tuba szpachlówki uniwersalnej,
- haki (ilość wedle uznania)
- rękawice robocze.

Ile czasu zajmie wykonanie stojaka na rowery: ok. 2 godziny plus czas schnięcia i czas poświęcony na zakup materiałów.

Stojak na rowery - Krok 1.

Zaznacz, jak mają być przycięte listwy drewniane na ramę (34 x 54 mm) oraz listwy na uchwyt do rowerów (38 x 38 mm). Na ramę: przytnij z dwóch listew o długości 2 m cztery długie listwy poprzeczne na tył i część dolną (każda o długości 92 cm), z wąskiej listwy o długości 2,5 m dwie listwy narożne (każda o długości 78 cm) oraz dwie boczne listwy na część dolną (każda o długości 43,5 cm). Do wykonania uchwytów należy przyciąć: z dwóch szerszych listew o długości 2,5 m osiem listew, każda po 57 cm, które po obu stronach muszą być ścięte pod kątem 45 stopni. Wykorzystaj do tego kątownik nastawny.

Stojak na rowery - KROK 1.Stojak na rowery - KROK 1. Fot. Bosch

Stojak na rowery - Krok 2.

Przy użyciu akumulatorowej piły uniwersalnej Bosch EasySaw przytnij listwy drewniane do zaznaczonej wcześniej długości. Dla większego bezpieczeństwa zamocuj listwy do ławy roboczej i stosuj przy pracy rękawice robocze.

Stojak na rowery - KROK 2.Stojak na rowery - KROK 2. Fot. Bosch

Stojak na rowery - Krok 3.

Teraz możesz rozpocząć budowę ramy stojaka na rowery. Ułóż obok siebie cztery długie listwy poprzeczne, z których powstanie tył i dół stojaka, dwie dłuższe listwy boczne oraz dwie boczne listwy na spód. Następnie wywierć otwory używając wiertarko-wkrętarki akumulatorowej Bosch EasyDrill 12-2 z wiertłem do drewna (4 mm). Po wywierceniu należy zmontować wszystkie części stojaka, używając wiertarko-wkrętarki akumulatorowej i wkrętów do drewna. Łby wkrętów powinny być całkowicie zagłębione w materiale. Później miejsca te zostaną zaszpachlowane.

Stojak na rowery - KROK 3.Stojak na rowery - KROK 3. Fot. Bosch

Stojak na rowery - Krok 4.

Pomiędzy środkową listwą poziomą z tyłu, a dolną listwą z przodu zamontuj osiem listew ściętych pod kątem 45 stopni. Listwy te utworzą zatoczki do parkowania rowerów i hulajnóg. Zanim przystąpisz do skręcania elementów stojaka na rowery, pamiętaj o wywierceniu otworów. Dzięki temu zatoczki będą miały taką samą szerokość. Do tego celu możesz ponownie użyć wiertarko-wkrętarki akumulatorowej wyposażonej w wiertło do drewna (4 mm). Następnie przykręć listwy do ramy.

Stojak na rowery - KROK 4.Stojak na rowery - KROK 4. Fot. Bosch

Stojak na rowery - Krok 5.

Po zamocowaniu listew należy zaszpachlować miejsca łączenia elementów: użyj szpachlówki uniwersalnej, która nadaje się także do drewna. Następnie starannie oszlifuj zaszpachlowane miejsca – zrobisz to z łatwością przy użyciu akumulatorowej szlifierki uniwersalnej Bosch EasySander12. Stojak na rowery jest już prawie gotowy.

Stojak na rowery - KROK 5.Stojak na rowery - KROK 5. Fot. Bosch

Stojak na rowery - Krok 6.

Przyszedł czas na malowanie. Dzięki temu stojak na rowery będzie się prezentował jeszcze lepiej. Do malowania możesz użyć systemu natryskowego, np. PFS 3000-2 firmy Bosch, który zapewnia równomierne pokrycie: ustaw "strumień okrągły" i maluj kolejno listwę za listwą, a następnie pozostaw do wyschnięcia – twój kolorowy stojak na rowery jest już gotowy. Możesz teraz dodatkowo zamocować do niego haki, na których potem zawiesisz kaski i inne akcesoria. W ten sposób zyskujesz dodatkowe miejsce do przechowywania.

Stojak na rowery - KROK 6.Stojak na rowery - KROK 6. Fot. Bosch

Uwaga: przy nanoszeniu farby ważne jest, aby zachować odległość ok. 25 cm - dzięki temu uzyskamy optymalny rezultat malowania.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.