Rolety nie zajmują we wnętrzu dużo miejsca, można je bowiem montować do ściany, sufitu lub do ramy okiennej. Dostępny jest szeroki wybór tkanin - od półprzezroczystych po całkowicie zaciemniające, dzięki czemu łatwo można dobrać rolety do swoich preferencji.
Okna o niestandardowych wymiarach albo kształcie, czy też zwieńczone łukiem już nie są problemem. Można do nich dopasować karnisze o odpowiednim kształcie (nawet półokrągłe), zrobione na zamówienie. Nie będzie więc kłopotu z roletami. Producenci oferują modele nawet do okien trójkątnych, wielokątnych czy trapezowych.
Podczas wykonywania rolety należy pamiętać o odpowiednim doborze materiału. Materiał ten nie powinien prześwitywać, ale też koniecznie musi współgrać z kolorystyką wnętrza. Zazwyczaj kolor rolety dobrze komponuje się z barwą ścian oraz nawiązuje do kolorystyki dekoracji, takich jak narzuty, pokrowce na krzesła czy dywan.
Rolety okienne są wykonywane z tkaniny bawełnianej, poliestrowej lub z mieszanki włókien. Rolety poliestrowe mają czasem dodatkowe właściwości, na przykład różny stopień zaciemniania wnętrza, odbijanie promieni słonecznych.
Tkanina rolety jest mocowana na obrotowym drążku i obciążona u dołu listwą, która ułatwia równomierne zwijanie i rozwijanie rolety - podnosi się ją i opuszcza za pomocą sznurka albo łańcuszka.
Istnieje kilka sposobów na wykonanie rolety. Jednym z nich jest użycie pasków czy też troczków, które będą zwisać z karnisza. Roletę należy wyciąć z wybranego materiału, obszyć jej boki, a następnie w dolny brzeg wszyć metalowy drut czy deseczkę. Przedmiot ten będzie obciążał roletę oraz ułatwi jej późniejsze zwijanie. Roletę taką można zwijać w rulon. Jego rozwijanie się zablokujemy, zawiązując po bokach troczki.
Na uszycie rolet potrzebujemy mniej tkaniny niż na zasłony – jest to więc rozwiązanie oszczędne. Możemy wybrać rolety proste (z jednego pasa materiału nawijanego na wałek), rzymskie (układające się w równe fałdy), dyliżansowe (z kokardami) lub bardziej strojne (londyńskie i austriackie).
Ponieważ nowoczesnych ram okiennych nie powinno się nawiercać, rolety montuje się do ściany, sufitu lub na skrzydle okiennym (na listwie przy szybie lub na specjalnych zaczepach zawieszanych na skrzydle okna, co nie przeszkadza w jego otwieraniu). Po bokach rolety warto zamontować prowadnice, które stabilizują tkaninę, uniemożliwiając jej trzepotanie (na przykład, gdy zrobi się przeciąg), oraz dodatkowo zapobiegają przedostawaniu się światła do pomieszczenia.
Najprostszym sposobem jest podnoszenie i opuszczanie rolet i żaluzji za pomocą sznurka lub łańcuszka albo przez pociąganie za dolną listwę (tak wyprofilowaną, by łatwo było chwycić ją ręką). Znacznie wygodniej steruje się osłonami przy użyciu przycisku, a jeszcze bardziej komfortowo, zwłaszcza w przypadku okien znajdujących się na dużej wysokości - zdalnie za pomocą pilota. Dwa ostatnie sposoby wymagają co prawda zainstalowania napędu elektrycznego, ale dają dodatkowe możliwości - naciśnięcie przycisku pozwala na podniesienie lub opuszczenie pojedynczej osłony albo całej ich grupy, całkowite bądź tylko częściowe zasłonięcie okna (przez zatrzymanie rolety czy żaluzji na wybranej wysokości). W najnowocześniejszych systemach można zaprogramować czas zasłonięcia/odsłonięcia okna, a także zdać się na czujniki natężenia oświetlenia, temperatury lub wiatru, które będą sterować osłonami zależnie od pogody. Wszystkie napędy mają specjalne zabezpieczenia na wypadek braku prądu.
Dobrym rozwiązaniem są rolety rzymskie. Możemy idealnie dopasować je nie tylko do okna (szycie na wymiar), ale również aranżacji całego pomieszczenia, wybierając spośród niezliczonej ilości tkanin i wzorów. Dużą ich zaletą jest również to, że podciągnięte do góry układają się w ciekawe udrapowanie, tworząc ładną dekorację.
Dostępna jest również opcja podwójnej rolety rzymskiej - mamy wtedy dwie warstwy materiału - pod spodem cienką, półprzezroczystą, która spełnia funkcję firany, i drugą, z nieprześwitującej tkaniny, która służy jako zasłona. Można podnieść do góry obydwie lub tylko wierzchnią warstwę, cieńszą pozostawiając opuszczoną.
Rzymskie rolety są coraz częściej wybierane zamiast zasłon. Wprowadzają do wnętrza nieco elegancji i oryginalności. Z powodzeniem też osłaniają okna przed słońcem. Te pełniące funkcję przyciemniającą są wykonane z tkanin nieprzepuszczających światła. Natomiast te z cienkich, przezroczystych materiałów będą bardziej służyć jako dekoracja zamiast typowych firan. Rolety rzymskie mogą być wykonane z niemal dowolnych tkanin, np. syntetycznych, bawełnianych, tiulu, ale też z lnu. Natomiast nie są polecane materiały grube i sztywne, jak tkaniny obiciowe, bo nie będą się ładnie układać.
Rolety typu dzień i noc coraz częściej pojawiają się w oknach polskich mieszkań. Mają jednak nie tylko zwolenników, ale i przeciwników. Sprawdziliśmy jakie są zalety i wady tych rolet.
Rolety typu dzień i noc mają charakterystyczną budowę. Składają się z wykonanych ze specjalnych, zaciemniających oraz prześwitujących pasów pokrytych tkaniną materiałową, które są ułożone w sposób naprzemienny. Taka budowa pozwala na regulację stopnia zaciemnienia pomieszczenia. Możemy wpuszczać do wnętrza rozproszone promienie słoneczne, częściowo przesłaniając okno, zaciemnić je bądź całkowicie odsłonić.
Rolety typu dzień i noc można podzielić na trzy kategorie konstrukcyjno-montażowe:
- rolety dzień i noc wolnowiszące (klasyczne) - montowane do ściany i sufitu, dobre do okien dużych i o nietypowych rozmiarach. Utrudniają jednak szybki dostęp do okna;
- minirolety dzień i noc - zawiesza się je na mocnej taśmie klejącej lub montując za pomocą specjalnych, bezinwazyjnych haczyków bezpośrednio na ramie okna.
- rolety dzień i noc w kasecie - ze względu na prowadzenie w specjalnej ramie, materiał przylega bezpośrednio do szyby, a przy tym zapobiega nadmiernemu zbieraniu się kurzu. Mogą być montowane poprzez wklejenie na ramę lub za pomocą uchwytów, jak w przypadku minirolet.
Geometryczne desenie są na czasie. Większość renomowanych marek ma z tej samej kolekcji tkaniny zasłonowe, tapicerskie, a nawet tapety. Dzięki temu tradycjonaliści mogą ubrać dom w jeden deseń. Mieszając wzory, pamiętajmy jednak o dobrym smaku.
Rolety wykonane są z tkanin o różnym składzie i w większości przypadków pranie ich w pralce nie jest dobrym pomysłem. Grozić może nie tylko wyblaknięciem koloru, lecz również zniekształceniem tkaniny. Nie wolno też ich prasować! Warstwa gumy, jaką często pokryta jest tkanina, może pod wpływem temperatury stopić się i przykleić do stopy żelazka.
Rolety rzymskie szyje się na ogół z tkanin zasłonowych i firanowych, można więc bez obaw czyścić je na mokro lub w pralni chemicznej. Ich konstrukcja pozwala na szybki i nieskomplikowany montaż i demontaż materiału. Takie rolety są jednak dużo bardziej podatne na płowienie, mogą też odkształcić się pod wpływem wilgoci. W przypadku szczególnie uporczywych plam i wtedy, gdy czyszczenie jest utrudnione lub niemożliwe, rozwiązaniem jest wymiana tkaniny, z której wykonane są rolety. Zakupienie nowego materiału to na ogół wydatek mniejszy niż zakup nowej rolety lub plisy albo skorzystanie z usług profesjonalnej firmy sprzątającej.
Jeszcze kilkanaście lat temu do zabezpieczania okien służyły właściwie tylko kraty. Jeśli decydujemy się na montaż rolet zewnętrznych, z ich opuszczaniem i podnoszeniem nie ma żadnych problemów. Może się to odbywać ręcznie bądź elektrycznie. A jeśli elektrycznie to rolety można dowolnie grupować, podłączać do sterowników czasowych, czujników zmierzchowych, a nawet włączać w systemy inteligentnego zarządzania budynkiem. Napęd elektryczny jest niezbędny przy niektórych zabezpieczeniach antywłamaniowych.
W przeciwieństwie do krat, rolety pozwalają też na całkowite zasłonięcie okna, a wypełniająca ich pancerz warstwa pianki poliuretanowej sprawia, że dobrze izolują akustycznie i chronią przed stratami ciepła.
Żeby kupić rolety pasujące do naszego okna, musimy znać jego wymiary. Przede wszystkim dwa parametry – długość i szerokość. Przy zakupie tzw. mini rolet, które zakrywają tylko szybę, długość to odległość między górną a dolną krawędzią ramy okiennej, szerokość zaś oznacza szerokość szyby wraz z listwami przy niej – zwykle ok. 2 cm od przeszklenia.
Jeżeli kupujemy roletę, której tkanina jest zwijana i chowana w kasecie, również musimy zmierzyć długość od górnej do dolnej krawędzi. W przypadku szerokości pomiar jest dokonywany identycznie jak w przypadku mini rolet, ale już przy zaokrąglonych prowadnicach istotna jest odległość od środka lewej do środka prawej listwy. Płaskie prowadnice wymagają mierzenia od krawędzi do krawędzi listew. Przed zakupem konkretnej rolety najlepiej upewnić się, jakie wytyczne dotyczące montażu sugeruje sklep internetowy lub producent danego modelu. Kupując roletę rzymską, mierzy się szerokość i wysokość wnęki okiennej i dodaje kilka centymetrów. Ile? Tu znów najlepiej skontaktować się z fachowcem, by mieć pewność co do trafności pomiaru.