Sprzątanie domu: jak szybko i skutecznie pokonać nieład w swoich czterech kątach

Sprzątanie domu nie należy do najprzyjemniejszych czynności, jednak większość z nas nie jest w stanie jej unikać. Aby skrócić czas sprzątania i zwiększyć jego efektywność, warto poznać pewne zasady i nimi się kierować. Sprawdźcie, jak szybko i skutecznie posprzątać swój dom.

Jak sprzątać dom – od czego zacząć?

Sprzątanie domu to ciężka i dość mozolna praca, która wymaga poświęcenia sporej ilości czasu i dużego wysiłku. Jednak, nie można tego uniknąć, szczególnie wtedy, gdy cenimy porządek. Ilość czynności, które trzeba wykonać podczas sprzątania może wydawać się przytłaczająca, dlatego warto jeszcze przed rozpoczęciem porządków stworzyć sobie plan sprzątania.

Jeśli chcecie porządnie wysprzątać swoje cztery ściany, musicie zacząć od zapanowania nad chaosem. W tym celu warto pozbyć się wszelkich zbędnych rzeczy, a tym niezbędnym znaleźć stałe miejsce do przechowywania. Dobrze też zacząć sprzątanie od pokoi, zostawiając na koniec najbardziej wymagające pomieszczenia, czyli kuchnię i łazienkę.

Wstępem do gruntownego sprzątania powinno być odkurzenie ścian, sufitów, kaloryferów, mebli oraz książek. Ponadto, dobrze jest oczyścić malowane farbą emulsyjną powierzchnie z pajęczyn i kurzu. Świetnie nada się do tego szczotka na długim kiju owinięta suchą szmatką. Z kolei trudno dostępne miejsca, takie jak szczeliny i załamania, najlepiej czyścić szczotką do czyszczenia butelek (dla lepszego efektu można owinąć ją dodatkowo szmatką).

Odkurzacz to niezbędny sprzęt podczas sprzątaniaOdkurzacz to niezbędny sprzęt podczas sprzątania fot. Philips

Jak zorganizować sprzątanie domu? Nasze porady

Domy jednorodzinne mają większą powierzchnię, niż mieszkania w bloku. Dzięki temu dają one większy komfort domownikom, jednak bywają też problematyczne. Szczególnie widać to podczas przeprowadzania domowych porządków – im większy metraż domu, tym więcej czasu zajmie wam jego sprzątanie.
Sprzątanie domu wymaga zaangażowania wszystkich domowników. Dzięki podziałowi obowiązków, wszystkie czynności pójdą szybko i sprawnie. Nikt też nie będzie się czuł wyraźnie nadwyrężony z powodu wykonywanych prac. Ponadto, należy zadbać o odpowiednie sprzęty i akcesoria, które ułatwią sprzątanie. Nie obejdzie się więc bez dobrego odkurzacza, ścierek do kurzu, a także dobrze dobranych środków chemicznych.

Jeśli, z jakiegoś powodu, nie możecie zaangażować do sprzątania pozostałych domowników, to warto dobrze rozplanować wszystkie obowiązki. Świetnym pomysłem jest sprzątanie domu fragmentarycznie, dzień po dniu, rozkładając poszczególne czynności na cały tydzień. Ten sposób sprawi, że unikniecie przemęczenia, a wasz dom będzie utrzymywany w czystości na bieżąco.

Jak często sprzątać dom, aby było w nim czysto?

Sprzątanie domu w zasadzie może nie mieć końca, szczególnie jeśli poszczególne czynności wykonujemy w różne dni. Warto więc wypracować sobie taki system, który będzie dawał wam satysfakcję z osiągniętego poziomu czystości, ale jednocześnie nie zamieni was w niewolników sprzątania.

Pewne czynności, takie jak odkurzanie, mycie toalety i wanny czy ścieranie kurzy warto wykonywać kilka razy w tygodniu. Pomogą wam one w utrzymywaniu porządku osiągniętego w czasie gruntownych porządków.

Więcej o: