Chłodziarka do wina - jaką wybrać?

Praktyczna chłodziarka do wina coraz częściej pojawia się w naszych domach. Zwykła lodówka przestaje nam wystarczać - potrzebne jest dokładne ustawienie temperatury trunku. Nie trzeba być jego wykwintnym znawcą, aby docenić smak, szczególnie jeśli wino jest odpowiednio schłodzone. Podpowiadamy, jaka chłodziarka do wina sprawdzi się w mniejszych i większych wnętrzach.

Mini chłodziarka do wina - idealna do małego metrażu

Niewielka chłodziarka do wina to sprzęt, dla którego na pewno znajdziemy odpowiednie miejsce w naszym domowym wnętrzu, nawet jeśli przestrzeń jest niewielka. Jeśli wino towarzyszy nam zazwyczaj do obiadu i w trakcie spotkań ze znajomymi, mini chłodziarka do wina 30 lub 40 cm powinna w zupełności wystarczyć. Koszt takiego sprzętu zaczyna się już od ok. 400 - 500 zł. Trudno się więc dziwić, że chłodziarka do wina przestała być w dzisiejszych czasach luksusem, zarezerwowanym dla bogatych. Producenci proponują nam coraz częściej sprzęt przystosowany do małych mieszkań, który pomieści kilka - kilkanaście butelek. Takie rozwiązanie sprawi, że będziemy mogli cieszyć się w pełni smakiem ulubionych win bez konieczności posiadania piwnicy czy dużego domu.

Chłodziarki do wina - zabudowa

Jeśli jesteśmy w trakcie planowania przestrzeni kuchennej, warto zastanowić się nad wyborem chłodziarki na wino do zabudowy. Dzięki temu będziemy mogli wybrać idealne miejsce, w którym wyeksponujemy nasze najlepsze butelki. Nowoczesne chłodziarki na wino do zabudowy mają zaawansowaną technologię i estetyczny wygląd. Istnieją np. modele, które są zaprojektowane specjalnie z myślą o kuchniach bezuchwytowych - wystarczy lekki dotyk, aby otworzyć drzwiczki chłodziarki do wina. Warto zdecydować się na model podświetlany, w którym nasze wina zaprezentują najlepiej. Postarajmy się również wybrać chłodziarkę do wina, która będzie prosta i czytelna w obsłudze. Dobrym rozwiązaniem może być zewnętrzny termometr cyfrowy, który pozwoli szybko ustawić pożądaną temperaturę. Niezbędna będzie również funkcja, która pozwoli regulować wilgotność - zalecany poziom to 50 - 70 %.

Chłodziarka do zabudowyChłodziarka do zabudowy Fot. Westwing

Chłodziarki do wina wolnostojące - na co warto zwrócić uwagę?

Wolnostojące chłodziarki do wina muszą mieć nie tylko dopasowany do naszych potrzeb i pomieszczenia rozmiar. Warto jeszcze zadbać o kilka ważnych elementów. W trosce o nasz domowy budżet, wybierzmy urządzenie energooszczędne - nie pozwólmy, aby nowa chłodziarka do wina spowodowała znaczny wzrost rachunków!Pamiętajmy także o wyżej wymienianych funkcjach, które pozwolą bez trudu ustawić temperaturę i poziom wilgotności. Zwróćmy uwagę na rodzaj zamontowanych w chłodziarce szyb. Dobrym wyborem są przyciemniane, z filtrem UV, które ochronią nasze wina przed działaniem promieni słonecznych. Sprawdźmy także, jak wykonane są półki - muszą być one przede wszystkim stabilne i wytrzymałe, dodatkową zaletą może być ich regulacja, którą możemy spotkać w wybranych modelach.

Więcej o: