Tablica manipulacyjna dla dziecka - zrób ją sam!

KM
22.05.2018 11:11
Masz małe dziecko, chcesz sprawić mu frajdę, kupić świetną, wyszukaną zabawkę, a okazuje się, że maluch zupełnie nie jest nią zainteresowany. Woli bawić się przedmiotami codziennego użytku, pokrętłami, szufladami, narzędziami lub pustym kartonem? Stwórz tablicę manipulacyjną - Twoje dziecko będzie zachwycone!

Tablica manipulacyjna - co to takiego?

To zabawka dla dzieci, którą bez problemu stworzy każdy dorosły. Potrzeba odrobinę chęci, czasu i pomysłu. W garażu lub przydomowym warsztacie z pewnością znajdziemy całą masę niepotrzebnych już przedmiotów, starych zawiasów, kłódek, narzędzi, które mogą wydać się interesujące dla małego dziecka.

Zabawka została zainspirowana pedagogiką Montessori, która mówi, że dziecko przyswaja wiedzę ze środowiska, w którym się znajduje. Idąc tym tropem powinniśmy ograniczyć typowe zabawki do minimum, a zamiast nich wprowadzić do otoczenia malucha elementy wykorzystywane w życiu i w domu i potraktować je jako zabawki.

Tablica manipulacyjna to kawałek stabilnej drewnianej płyty lub dykty, do której przymocowane są poszczególne elementy.

Nauka przez zabawę

Busy board, czyli tablica manipulacyjna da chwilę oddechu mamie i zajmie dziecko. Taka zabawka ma również walory edukacyjne – rozwija wyobraźnię malucha, umiejętność logicznego myślenia, wspiera koordynację, a także motoryczny i sensoryczny rozwój dziecka. Maluch z chęcią obserwuje przedmioty i wchodzi z nimi w interakcję, dzięki czemu pobudza chęć obserwacji i sprawdza jak działają poszczególne elementy tablicy. Dzięki poruszającym się elementom ćwiczy sprawność paluszków, poprzez naciskanie guzików, przesuwanie. Dziecko będzie zachwycone, ponieważ na tablicy manipulacyjnej znajdują się przedmioty, których normalnie rodzice nie pozwalają dotykać.

Tablica manipulacyjna - zrób ją sam!

Jak przygotować tablicę manipulacyjną? Najważniejsza jest podstawa. Musi być stabilna, pozbawiona drzazg oraz zadziorów, niebezpiecznych dla małego dziecka. Możemy wykorzystać płyty mdf, fronty starych szafek, dykty, spód szuflady lub niepotrzebną półkę.

Kolejnym krokiem jest znalezienie elementów do tablicy manipulacyjnej. Warto wybrać włączniki światła, klamki, uchwyty, kołatki, prowadnice szuflad, łańcuchy, kółeczka do mebli i śrubki. Interesujące dla dziecka okażą się także klucze, kable od telefonu, dzwonki od roweru czy stare piloty.

Dla dzieci powyżej 1 roku życia świetnie sprawdzą się dzwonki, przyciski oraz elementy, które można przesuwać i przyciskać, np. domofon o różnych dźwiękach. Przedszkolaki ucieszą się tablicy z doczepionymi zamkami, zatrzaskami oraz elementami, które da się otworzyć, zawiązać lub zapiąć. To doskonały pomysł, by przedszkolak nauczył się sznurować samodzielnie buty.

Tablicę najlepiej umieścić w pozycji pionowej, dzięki czemu dziecko będzie mogło przy niej stanąć i bez problemu testować wszystkie elementy. Jak umieścić przedmioty na tablicy? Najlepiej za pomocą mocnego kleju.

Komentarze (6)
Zaloguj się
 • edytkus

  Oceniono 15 razy 11

  Pomysł fajny ALE porąbało kogoś z wtyczką i gniazdkiem elektrycznym. To może zapałki z pudełkiem albo pułapka na myszy? Po co podsuwać dzieciom takie pomysły?!

 • Gajoss X

  Oceniono 8 razy 8

  Fajne :)
  szkoda, ze sam nie wpadłem na to wtedy, gdy moja córka byłaby tym najbardziej zainteresowana :)

 • archieil

  Oceniono 12 razy 0

  mi wystarczyła huśtawka, butelka z piaskiem i wyobraźnia żeby latać po całym kosmosie. ;-)

  stąd wniosek, że miałem komputer sterowany myślami za sterownię i tylko paliwo było potrzebne.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX