Tablica manipulacyjna dla dziecka - jak ją zrobić?

Masz małe dziecko, chcesz sprawić mu frajdę, kupić świetną, wyszukaną zabawkę, a okazuje się, że maluch zupełnie nie jest nią zainteresowany. Woli bawić się przedmiotami codziennego użytku, pokrętłami, szufladami, narzędziami lub pustym kartonem? Stwórz tablicę manipulacyjną - Twoje dziecko będzie zachwycone!

Tablica manipulacyjna - co to takiego?

Tablica manipulacyjna dla dziecka to zabawka, którą bez problemu stworzy każdy dorosły. Potrzeba odrobinę chęci, czasu i pomysłu. W garażu lub przydomowym warsztacie z pewnością znajdziemy całą masę niepotrzebnych już przedmiotów, starych zawiasów, kłódek, narzędzi, które mogą wydać się interesujące dla małego dziecka.

Zabawka została zainspirowana pedagogiką Montessori, która mówi, że dziecko przyswaja wiedzę ze środowiska, w którym się znajduje. Idąc tym tropem powinniśmy ograniczyć typowe zabawki do minimum, a zamiast nich wprowadzić do otoczenia malucha elementy wykorzystywane w życiu i w domu i potraktować je jako zabawki. Manipulacyjna tablica lub układanka magnetyczna to doskonała alternatywa do zabawy dla dzieci, na których kolorowe, świecące zabawki z sieciówek nie robią wrażenia.

Kolorowe kosze idealne na dziecięce zabawki, sprawdź >>

Tablica manipulacyjna to kawałek stabilnej drewnianej płyty lub dykty, do której przymocowane są poszczególne elementy codziennego użytku: włączniki, kontakty, guziki, zamki, klamki, zasuwy, czyli wszystkie przedmioty, które zainteresują dziecko, jednak nie znajdujące się na tablicy mogą być dla malucha niebezpieczne. Z pewnością nie jeden rodzic wstrzymał oddech, gdy jego pociecha próbowała włożyć małe paluszki do gniazdka lub bawiła się przy zawiasach drzwi przycinając sobie palce. Tablica manipulacyjna Montessori to zabawka bezpieczna i rozwijająca umysł małego człowieka, wspiera chęć poznawania świata i daje maluchowi ogromną frajdę.

Tablica manipulacyjna od jakiego wieku?

Tablica manipulacyjna sprawdzi się zarówno w przypadku niemowlęcia, jak i trzylatka. Producenci określają, że górna granica zainteresowania tablicą wśród maluchów to właśnie 3 lata. Kwestią indywidualną jest, jakimi elementami i przedmiotami umieszczonymi na tablicy maluch zainteresuje się w określonym momencie swojego życia. Niemowlęta uwielbiają lustra, dzwonki, przesuwanie przedmiotów, z kolei starsze maluchy nabiorą umiejętności wiązania butów czy zasuwania suwaka ćwicząc na sensorycznej tablicy manipulacyjnej.

Nauka przez zabawę - tablica manipulacyjna

Busy board, czyli tablica manipulacyjna da chwilę oddechu mamie i zajmie dziecko. Młodzi rodzice nie jednokrotnie są zaskoczeni, jakie zaciekawienie w małym człowieku wzbudza zamek błyskawiczny, klamka czy brzęczące klucze. Kolorowe, grające, dobrze znane z reklam i sklepów z zabawkami przedmioty nie pozwalają dzieciom na samodzielność - często same się włączają, głośno grają, a najzwyklejsze przedmioty pozwalają dziecku na samodzielność, zachęcając do odkrywania nowych możliwości.

Taka zabawka ma walory edukacyjne – rozwija wyobraźnię malucha, umiejętność logicznego myślenia, wspiera koordynację, a także motoryczny i sensoryczny rozwój dziecka. Maluch z chęcią obserwuje przedmioty i wchodzi z nimi w interakcję, dzięki czemu pobudza chęć obserwacji i sprawdza jak działają poszczególne elementy tablicy. Dzięki poruszającym się elementom ćwiczy sprawność paluszków, poprzez naciskanie guzików, przesuwanie. Dziecko będzie zachwycone, ponieważ na tablicy manipulacyjnej znajdują się przedmioty, których normalnie rodzice nie pozwalają dotykać.

Naczynia dla dzieci, idealne dla niejadków, zobacz >>

Ruchome elementy tablicy manipulacyjnej to najlepszy sposób na wspieranie rozwoju dziecka i nieskończenie wiele pomysłów na zabawę. Drogi rodzicu, warto zapewnić dziecku zabawkę, która oddziałuje na zmysły i pozwala samodzielnie sprawdzić, co się stanie, gdy maluch przesunie, dotknie, przekręci lub naciśnie poszczególny element tablicy sensorycznej.

Jak zrobić tablicę manipulacyjną? - DIY

Przygotowanie tablicy manipulacyjnej jest proste, stworzy ją każdy dorosły, wystarczą chęci i odrobina czasu. Najważniejsza jest podstawa. Musi być stabilna, pozbawiona drzazg oraz zadziorów, niebezpiecznych dla małego dziecka. Możemy wykorzystać płyty mdf, fronty starych szafek, dykty, spód szuflady lub niepotrzebną półkę.

Kolejnym krokiem jest znalezienie elementów do tablicy manipulacyjnej. Warto wybrać włączniki światła, klamki, uchwyty, kołatki, prowadnice szuflad, łańcuchy, kółeczka do mebli i śrubki, bez problemu dostępne w marketach budowlanych. Interesujące dla dziecka okażą się także klucze, kable od telefonu, dzwonki od roweru czy stare piloty.

Dla dzieci powyżej 1 roku życia świetnie sprawdzą się dzwonki, przyciski oraz elementy, które można przesuwać i przyciskać, np. domofon o różnych dźwiękach. Przedszkolaki ucieszą się tablicy z doczepionymi zamkami, zatrzaskami oraz elementami, które da się otworzyć, zawiązać lub zapiąć. To doskonały pomysł, by przedszkolak nauczył się sznurować samodzielnie buty.

Tablicę sensoryczną lub magnetyczną najlepiej umieścić w pozycji pionowej, dzięki czemu dziecko będzie mogło przy niej stanąć i bez problemu testować wszystkie elementy. Jak umieścić przedmioty na tablicy manipulacyjnej? Najlepiej za pomocą mocnego kleju.

Gdzie kupić gotową sensoryczną tablicę manipulacyjną?

Jeśli nie masz czasu na zrobienie tablicy manipulacyjnej w domu lub manualne działania nie są dla Ciebie, bez problemu kupisz gotową tablicę sensoryczną. Taką zabawkę znaleźć można na stronach internetowych i w sklepach typu Smyk, ZuZu Sklep, Allegro. 

Warto dodać, że tablicę manipulacyjną dla dziecka kupić można w różnych kształtach. Popularnością cieszy się tablica sensoryczna lama, miś, lisek. Kolory wykończenia tablicy możemy dopasować do płci dziecka. Wyobraźnia dziecka kształtuje się od najmłodszego wieku, dlatego warto stymulować ją kolorami: różowym, niebieskim, fioletowym, czerwonym, zielonym. Kolory poszczególnych elementów na tablicy wzbudzą zachwyt dziewczynek i chłopców.

Więcej o:
Copyright © Agora SA