Praktyczne biurko do Twojego mieszkania. Idealne do pracy zdalnej lub nauki

Praktyczne biurko powinno się znaleźć w każdym mieszkaniu, w którym domownicy pracują przy laptopie lub się uczą. To najwygodniejsze rozwiązanie, które sprzyja także zdrowiu. Jakie biurka znajdziesz w sklepach i które idealnie wkomponują się w Twoje wnętrze?

Biurko może kojarzyć się niektórym z pokojem dziecięcym lub młodzieżowym, ale tak naprawdę ten mebel przyda się w również pracownikom umysłowym, którzy pracują zdalnie. To najwygodniejsza opcja i zdecydowanie lepsza niż korzystanie ze zwykłych stołów, stolików kawowych lub ław. W dodatku wcale nie trzeba mieć oddzielnego gabinetu - nowoczesne, praktyczne biurko dobrze wkomponuje się nawet w salon.

Praktyczne biurko - czemu warto przy nim pracować w domu?

Biurko to mebel, który został zaprojektowany specjalnie do nauki lub do pracy w pozycji siedzącej. Z tego powodu ma oczywiście odpowiednią wysokość i zazwyczaj jest dość szerokie, aby pomieścić wszystko co trzeba. Dzięki temu, nawet zwyczajne krzesło, bez regulacji wysokości, może zazwyczaj być wystarczające i sprawiać, że nie będziemy się garbić albo blat nie okaże się za wysoki. Jednak krzesła biurowe obrotowe z regulacją będą oczywiście najlepszym wyborem. Jeśli musisz pracować wiele godzin to najlepiej zdecydować się na fotel ergonomiczny, który idealnie dostosowuje się do kręgosłupa. Długotrwała praca przy stoliku lub niskiej ławie albo po prostu na kanapie możesz przynieść odwrotny skutek. Ciągłe schylenie głowy i zgarbienie pleców może mocno odbić się na naszym kręgosłupie. Możliwości takie jak podkładki pod komputer na kolana sprawdzą się lepiej, gdy przy laptopie musisz pracować tylko krótko w ciągu dnia.

Zobacz też: Wygodne krzesła biurowe - dzięki nim twoja praca w domu będzie bardziej komfortowa!

Praktyczne biurko do małego pokoju 

W niektórych mieszkaniach nie ma zbyt dużo miejsca, dlatego każdy centymetr przestrzeni jest na wagę złota. W małych pokojach dobrym wyborem będą, więc biurka nieduże lub bardziej funkcjonalne. Dobrym wyborem może być biurko do pokoju narożne, które zajmuje mniej miejsca niż tradycyjne, prostokątne. Zazwyczaj ma również półeczki lub szuflady, w których można pomieścić różne potrzebne rzeczy. Do bardzo małych pomieszczeń lub takich, w których biurko ma być po prostu dodatkiem, można wybrać składane biurko ścienne. Często jest to zwykły, niewielki blat, który można złożyć pionowo do ściany, gdy go nie potrzebujemy. Czasem jest połączony również z szafkami. Popularne są również biurka wiszące z kilkoma półeczkami. 

Zobacz też: Wielofunkcyjne meble do małego mieszkania - zobacz jak sprytnie wykorzystać niewielką przestrzeń

praktyczne biurkopraktyczne biurko fot. empik.com

Jakie praktyczne biurko do salonu?

Czasami jedynym pokojem, w którym możesz postawić biurko jest główny pokój dzienny w Twoim mieszkaniu. Jeśli nie chcesz, żeby zajmowało dużo miejsca to wybierz biurko wąskie. Najlepiej postawić je po prostu pod ścianą. Dobrym pomysłem może być również umiejscowienie go przy ściance działowej, która oddzieli strefę relaksu od strefy pracy i skupienia. Taki kącik pracy można stworzyć również za pomocą narożnego biurka. Jeśli jednak nie chcesz w salonie typowego biurka to możesz również postawić na szafki z rozkładanym blatem. Ważne jest, aby ten mebel w salonie pasował do innych i był w takim samym stylu. Najlepiej decydować się na wersje minimalistyczne, bo te ze zbyt dużą ilością szufladek i półek mogą przypominać modele z pokojów młodzieżowych. Wyjątkiem może być klasyczny sekretarzyk, który często ma składany blat, dzięki czemu wygląda jak zwyczajny mebel. Modele stylizowane na stare modele świetnie mogą wpisać się w salony w stylu glamour lub rustykalnym.

Praktyczne biurko do salonu. Praktyczne biurko do salonu.  fot. Shutterstock

Biurko do gabinetu

Jeśli masz ten komfort posiadania odrębnego pokoju do pracy to zazwyczaj możesz pozwolić sobie na każdy rodzaj biurka. Oczywiście zależy to też od wielkości gabinetu i jego kształtu, ale jedno jest pewne - powinien to być główny mebel w tym pokoju. W tym wypadku najlepiej sprawdzi się zazwyczaj dużej wielkości praktyczne biurko, zarówno ze sporym blatem jak i z półeczkami lub szufladkami. Mimo, że w obecnych czasach często potrzebujemy tylko laptopa do pracy, to jednak w gabinecie warto mieć pod ręką wygodne organizery i niezbędne akcesoria biurowe. To również dobre miejsce do przechowywania swoich dokumentów. W przypadku gabinetu zdecydowanie warto zadbać o specjalny fotel biurowy - w końcu nie musimy się martwić czy starczy na niego miejsca i czy będzie pasować do stylu pomieszczenia. Gabinet powinien być głównie funkcjonalny. 

praktyczne biurko do gabinetupraktyczne biurko do gabinetu fot. shutterstock

Przestrzeń na biurku - jak zagospodarować?

Niektórzy uważają, ze na biurku nie powinno być nic poza naszym laptopem lub innymi przyborami do pracy/nauki. Zwolennicy takiego totalnego porządku twierdzą, że w ten sposób można się najlepiej skoncentrować, bo nic nie przeszkadza i nie rozprasza uwagi. Są jednak tacy według, których nawet w czasie pracy potrzebujemy innych bodźców wokół siebie, dlatego dobrze spojrzeć na coś innego stojącego na biurku. Ponadto wtedy można czuć się swobodnie. Najlepszym wyjściem jest jak zawsze własna praktyka i sprawdzenie co najlepiej sprawdza się właśnie w naszym przypadku. Jeśli nie chcemy mieć pustki na biurku to warto chociaż postarać się o zachowanie porządku i unikać chaotycznie porozrzucanych karteczek lub długopisów. Uporządkowane praktyczne biurko będzie najlepiej spełniać swoją rolę.

Miłą atmosferę możemy stworzyć również za pomocą kwiatków. Jeśli zdecydujesz się na zieloną roślinę doniczkową to spojrzenie na nią co jakiś czas może być relaksujące i dobre dla zdrowia oczu (udowodniony wpływ zielonego koloru). Z kolei cięte kwiaty kolorowe pomogą utrzymać dobry nastrój. 

biurkobiurko fot. shutterstock

Więcej o: