Fotelik rowerowy dla dziecka - jaki wybrać, aby podróż była bezpieczna i komfortowa?

Natalia Szyperek, D Z
20.10.2020 18:25
Jak bezpiecznie podróżować na rowerze z dzieckiem? Jak wybrać dobry fotelik rowerowy, aby dziecko w czasie jazdy czuło się bezpiecznie i komfortowo? Te i wiele innych pytań nasuwa się, kiedy przychodzi czas na pierwszą wycieczkę rowerową. Do wyboru masz m.in. fotelik na ramę lub kierownicę, montowany na bagażniku lub z tyłu specjalnym mocowaniem. Który wybrać? Podpowiadamy!

Fotelik rowerowy na kierownicę

Fotelik rowerowy na ramę ThuleFotelik rowerowy na ramę Thule Fot. Scandinavianbaby

Fotelik rowerowy na kierownicę sprawia, że maluch aktywnie uczestniczy w wycieczce rowerowej, widząc całą trasę wycieczki i wszystko, co dzieje się przed nim. Weźmy na przykład fotelik rowerowy na kierownicę THULE - wykonany jest z wodoodpornych materiałów, które można łatwo i szybko wyczyścić, ma wygodne, regulowane szelki najwyższej jakości i podnóżki o regulowanej wysokości wraz z paskami do trzymania stóp. Można go również używać jako fotelika rowerowego dla niemowląt i z powodzeniem posadzić tam malucha, który skończył 9 miesięcy. Jednak należy pamiętać, aby jazdę na rowerze z dziećmi poniżej 1. roku życia skonsultować się z pediatrą. Zalet fotelików na kierownicę jest zdecydowanie więcej: pełna kontrola nad dzieckiem w czasie jazdy, zwiększony kontakt rodzica z podopiecznym. Warto jeszcze wspomnieć, że trzymając kierownicę, dodatkowo chronisz ramionami dziecko. Rozwiązanie to ma wiele zalet, ale i wiele wad. Duża przestrzeń przed maluchem wiąże się też z odczuwaniem silniejszych podmuchów wiatru czy możliwością zderzenia z owadami. Również rodzic ma ograniczoną możliwość manewrowania kierownicą. Podczas pedałowania kolana są nieco wygięte, a nogi bardziej rozszerzone – przy dłuższej trasie może to wywoływać dyskomfort.

Fotelik rowerowy na ramę

Fotelik rowerowy na ramęFotelik rowerowy na ramę Fot. Scandinavianbaby

Fotelik rowerowy na ramę montowany z tyłu często ma również funkcję odchylania, która jest przydatna, kiedy maluszek zaśnie podczas wyprawy rowerowej. Fotelik rowerowy dla dzieci montowany na tył roweru to dobry wybór dla rodziców, którzy nie mogą pozwolić sobie na montaż krzesełka na rower dla dziecka z przodu roweru. Trzeba przyznać, że foteliki rowerowe mocowane za rowerzystą są zdecydowanie bardziej popularne niż wersje przednie. Należy jednak pamiętać, że mając dziecko za sobą, nie jesteś w stanie cały czas mieć go na oku. Trzeba również na nie bardziej uważać, wsiadając i zsiadając z roweru. Fotelik rowerowy dla dzieci ma wiele wariantów. Modele dostępne są w neutralnych kolorach zarówno dla chłopca, jak i dziewczynki. Foteliki dla dzieci muszą być bezpieczne i wygodne, mieć regulowane pasy i oparcie na nóżki. Dobrze, jeśli są lekkie, aby łatwo i szybko można było zamontować je na rowerze. Foteliki rowerowe montowane z przodu jak i z tyłu to dla malucha, który w nich podróżuje, niesamowita przygoda.

Fotelik rowerowy - na co zwracać uwagę przy zakupie?

Fotelik rowerowy powinien przede wszystkim mieć pasy bezpieczeństwa – co najmniej trzypunktowe. Dodatkowo dobrze, aby paski na buty także były regulowane. Chcąc zapewnić pełnię bezpieczeństwa, dziecko należy wyposażyć w kask dziecięcy. Dobrze, jeśli fotelik jest tak profilowany, by umożliwiać wygodną jazdę w kasku. Dla zwiększenia komfortu malucha producenci wyposażają swoje wyroby w miękkie i zdejmowane wyściółki, amortyzację, powłoki antybakteryjne, regulowane podnóżki czy osłony na pasy. Atutem może być też odchylane oparcie umożliwiające dziecku sen w czasie wycieczki. Często fotelik ma zintegrowaną z oparciem lampkę LED, system szybkiego montażu i demontażu, klamrę zabezpieczającą pasy przed odpięciem w czasie jazdy, a także poręczny uchwyt do przenoszenia. Niektóre modele mają składane oparcie, co ułatwia przechowywanie fotelika. Wśród dodatkowych akcesoriów do fotelików rowerowych można wymienić szybę, która przyda się przy fotelikach montowanych przed rowerzystą. Dokupić można też pelerynkę przeciwdeszczową lub zagłówki zwiększające wygodę.

Więcej o: