Jak zmienić obicie krzesła? Praktyczny poradnik dla każdego

Nie chcesz się pozbywać starego mebla? Krzesła po babci i dziadku zaczynają się psuć, ale wciąż czujesz do nich sentyment? A może zamawiałeś specjalne siedziska i tapicerka nie wytrzymała upływu czasu? Nie ma czym się tym martwić! Możesz odnowić swoje krzesła i nadać im nowy, atrakcyjny wygląd samodzielnie.

Stylowe oświetlenie w salonie z jadalnią.Stylowe oświetlenie w salonie z jadalnią. Fot. Shutterstock

Drugie życie starych mebli

Niezależnie od tego, czy to krzesło do jadalni, czy uzupełniające aranżacje meble do salonu w formie puff czy siedzisk możesz tapicerkę wymienić samodzielnie. Nie jest to trudne, a własnoręcznie wykonana renowacja będzie nie tylko dla Ciebie satysfakcjonująca, ale również oszczędna. Rzeczy DIY do mebli (DIY, czyli z ang. do it yourself, zrób to sam) są bardzo popularne i wyjątkowo modne, wskazują na oszczędność i zaradność.

Zobacz, jakie to proste! Wymiana obicia siedziska i oparcia krok po kroku

Wymiana tapicerki na krześle nie jest trudna. Tapicerowanie jest sztuką, ale proste meble, takie jak krzesła, możesz naprawić samodzielnie. Zobacz, jakie to proste!

Krzesło biuroweKrzesło biurowe Fot. Shutterstock

Krok pierwszy - zbierz niezbędne materiały i narzędzia

Zanim rozpoczniesz wymienianie tapicerki, zbierz odpowiednie materiały i narzędzia. Wybierz odpowiednią, nową tapicerkę. Kolor lub wzór dobierz tak, by nowe krzesło pasowało do już istniejącej w domu aranżacji lub dopasowało się do nowego stylu, który chcesz wprowadzić. Na rynku dostępnych jest wiele materiałów, nie będziesz miał zatem problemów, by znaleźć odpowiednią tkaninę. Materiału będzie potrzeba tyle, by przykryć siedzisko i oparcie z pewnym zapasem (dodaj zatem do wymiarów siedziska i oparcia dodatkowe 10 - 15 cm). Jeśli krzesło jest bardzo zniszczone, możliwe, że będzie potrzebna również wymiana gąbki. Kup takie kawałki gąbki, by dokładnie przykryły oparcie lub siedzisko. Ponad to będą Ci potrzebne narzędzia do rozmontowania krzesła: śrubokręt, kombinerki, rozszywacz. Do tapicerowania krzesła przyda się zszywacz tapicerski i zszywki lub gwoździki tapicerskie i młotek.

Krok drugi - rozmontowanie krzeseł

Prace rozpocznij od rozmontowania krzesła lub krzeseł, dokładniej ujmując ich siedzisk oraz oparć. Przyda się tu śrubokręt, odkręć nim wszystkie śruby i ściągnij elementy. Jeśli krzesło jest naprawdę stare, a wkręty zastane, możliwe, że przydadzą ci się kombinerki.

Krok trzeci - usuwanie starej tapicerki

Tapicerowanie można wykonać na starym materiale, zwłaszcza, jeśli gąbka tapicerska pod nim jest w dobrej kondycji. Zwyczajowo jednak usuwa się stary materiał obicia. Ściągnij zatem starą tkaninę, używając rozszywacza. Jeśli zszywki tapicerskie na starej tkaninie są zbyt mocno wciśnięte, pomóż sobie kombinerkami lub śrubokrętem. Bardzo mocno zastane lub wciśnięte mocowania mogą nie dać łatwo się usunąć, postaraj się zatem obciąć materiał wokół nich i ewentualnie pozostaw je w krześle, jeśli nie masz innego wyjścia. Przy usuwaniu tkaniny możesz lepiej stwierdzić, czy będzie trzeba wymienić gąbkę, obejrzyj ją dokładnie i ewentualnie wymień.

Porada! - Zanim usuniesz materiał, przyjrzyj się dokładnie, jak producent lub tapicer wykonał swoją pracę. To pomoże ci samemu dokonać sprawnej wymiany tapicerki i pokaże ci, jak powinieneś zaginać materiał.

Krok czwarty - zakładanie gąbki i materiału

Czas, aby metamorfoza Twojego krzesła w końcu się dokonała. Załóż gąbkę na elementy i połóż na nie materiał. Odwróć wszystko tak, by spód siedziska lub oparcia mieć przed sobą. Zawiń materiał i napinając go, przyczep przy pomocy zszywek lub gwoździków tapicerskich do oparcia lub siedziska. Najlepiej zacząć robić to od czterech stron, pozostawiając zaginanie rogów (które zazwyczaj jest trudniejsze) na koniec. Nie śpiesz się, pośpiech może sprawić, że mebel w przyszłości będzie wyglądał na niechlujnie wykonany. Fragmenty materiału można przykleić też do mebli klejem na gorąco, rogi będą jednak często wymagały wtedy dodatkowego szycia materiału.

Krok piąty - ponowny montaż całości

Gdy tapicerowanie jest już zakończone, czas na skręcenie krzesła w całość. Dokładnie dokręć elementy do siebie. Jeśli stare śruby są już zbyt słabe, wymień je na nowe. Zmienić możesz je też ze względu na estetykę - nowiutkie elementy montażowe będą nie tylko mocniejsze, ale też ładniejsze.

Porady na koniec

Metamorfozy krzeseł nie musza być ani nudne, ani przewidywalne. Już przy zakupie tkaniny możesz zaszaleć. Jeśli podobają ci się dwa kolory materiałów, a ty lubisz urok eklektycznych wnętrz, zszyj przy pomocy nici fragmenty materiału i nimi wyłóż obicie. Igła może się też przydać, gdy chcesz udekorować obicie ręcznie wyszytym motywem.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.