Jak przechowywać suszone grzyby - jaki pojemnik i jak długo? Najważniejsze zasady, o których trzeba wiedzieć!

Grzyby nie wystarczy tylko zebrać, ale kolejnym etapem jest jeszcze ich wysuszenie i odpowiednie zabezpieczenie. Jak przechowywać suszone grzyby? Istnieje kilka zasad, które trzeba znać, aby zrobić to dobrze, a smaczny susz nadawał się do spożycia przez długi czas. Zobacz jaki wybrać pojemnik, gdzie go postawić i o czym jeszcze warto wiedzieć!

Przechowywanie grzybów - czemu tak istotne?

Suszenie grzybów po ich zbiorze to podstawa i dobrze wie o tym każdy grzybiarz. Kolejną bardzo ważną kwestią jest ich przechowywanie. Istotne jest tutaj odpowiednie miejsce, temperatura, a także rodzaj pojemnika. Poznanie kilku zasad jest niezbędne, aby zrobić to w odpowiedni sposób i nie zmarnować swoich zbiorów. Dobre przechowywanie suszonych grzybów sprawi, że zachowają swój aromat oraz smak i będzie można je wykorzystywać w kuchni nawet przez kolejne miesiące. Zapewnienie im dobrych warunków to nie tylko pewność, że nadal będą smaczne i wartościowe, ale również ochrona przed pleśnią oraz robakami np. molami. Poniższe wskazówki na pewno pomogą ci w odpowiedzi na pytanie jak przechowywać suszone grzyby.

W czym przechowywać suszone grzyby

Jedną z najważniejszych kwestii jest oczywiście odpowiedni pojemnik. Najlepszym wyborem będą zwykłe szklane słoiki. W dobrze zakręconych słojach, suszonym grzybom nie zagrażają mole ani inne szkodniki. W dodatku szkło chroni przed utratą zapachu i nie dopuszcza do rozwijania się pleśni. Istotne jest również to, że słoik nie ma swojego własnego zapachu, tak jak np. niektóre pojemniki z tworzyw sztucznych, co sprawia, że grzyby nie przesiąkną inną wonią. Do przechowywania grzybów suszonych można tez wykorzystać blaszane puszki, ale muszą mieć dobre zamknięcie. Zaletą słoika jest jednak jego przezroczystość, co pozwala na lepsze ocenienie stanu grzybów po jakimś czasie.

jak przechowywać suszone grzybyjak przechowywać suszone grzyby fot. shutterstock

Jak przechowywać suszone grzyby żeby nie spleśniały? Przed umieszczeniem suszu w słoiku lub puszce trzeba upewnić się czy grzyby na pewno nie są jeszcze wilgotne. Można zrobić test i sprawdzić czy kruszą się w palcach z trzaskiem. Jeśli tak - grzyby są odpowiednio wysuszone i gotowe do przechowywania. Oczywiście pojemnik również musi być całkowicie suchy i czysty.

Jeśli zdecydujesz się na przechowywanie grzybów w  szczelnie zamkniętym słoiku to nie musisz nic dodatkowego do niego wkładać. Niektórzy radzą włożyć trochę ryżu na dno aby chronić przed wilgocią, a z kolei ochroną przed molami miałyby być liście laurowe. Nie jest to jednak konieczne - dobrze zamknięty słoik nie pozwoli ani na przedostanie się robaków ani na zawilgotnienie. Umieszczanie w środku liści laurowych może mieć nawet negatywny skutek w postaci przesiąknięcia zapachem i stracenia naturalnego aromatu grzybów.

Zobacz też: Zestaw garnków: stalowe czy żeliwne? Które lepiej się sprawdzą?

jak przechowywać suszone grzybyjak przechowywać suszone grzyby fot. shutterstock

Jak NIE przechowywać suszonych grzybów

Niektóre pojemniki zupełnie nie nadają się do przechowywania grzybów. Na pewno nie można ich przetrzymywać w torebkach lub opakowaniach z plastiku. Wszelkie "śniadaniówki" i torebki foliowe mogą nie uchronić grzybów przed pleśnią. W dodatku, plastik, tak jak wiele innych sztucznych tworzyw może wydzielać nieprzyjemny zapach, a to sprawi, że utracą one swój naturalny, ładny aromat. Plastikowe opakowania generalnie nie są zalecane do przechowywania żywności, szczególnie długotrwałego.  

Nie zaleca się również wracania do tradycyjnych metod przechowywania suszonych grzybów, czyli umieszczania ich w lnianych woreczkach lub wieszania na sznurkach. Materiałowe woreczki nie stanowią dobrej ochrony zarówno przed molami jak i przed pleśnią, a w dodatku grzyby tracą w nich swój charakterystyczny zapach. Z kolei grzyby luźno zawieszone na sznurkach są ponadto narażone na kurz. 

Jak przechowywać suszone grzyby żeby nie spleśniały? - odpowiednie miejsce to kolejny warunek

Twoje ususzone grzyby są już w słoiku lub blaszanej puszce. Powstaje teraz pytanie gdzie je postawić. Czy ma to duże znaczenie? Jak najbardziej! Odpowiednie warunki to podstawa do zachowania naszych zbiorów w dobrej kondycji. Suszone grzyby w słoikach lub blaszanych opakowania należy przechowywać w ciemnym i suchym miejscu, gdzie panuje temperatura pokojowa, czyli najlepiej max. 25°C. Trzeba chronić je przed słońcem i wilgocią. Najlepiej włożyć je np. do szafki w kuchni. Szczelnie zamknięte słoiki lub blaszane puszki można przechowywać również w piwnicy. 

Jeśli decydujesz się otworzyć słój z suszonymi grzybami i wiesz, że nie wykorzystasz ich wszystkich od razu to uważaj, aby przypadkowo nie dostała się do środka wilgoć, np. nie otwieraj słoika nad garnkiem z parującą wodą. 

Zobacz też: Jak przechowywać pieczywo, by dłużej pozostało świeże? - na te chlebaki warto zwrócić uwagę

jak przechowywać suszone grzybyjak przechowywać suszone grzyby fot. shutterstock

Jak długo przechowywać suszone grzyby?

Na temat tego jak długo suszone grzyby nadają się do spożycia istnieje wiele różnych opinii. Niektórzy grzybiarze twierdzą, że dobrze wysuszone grzyby w szczelnie zamkniętym słoiku można przechowywać nawet kilka lat i nadal są dobre. Dla tych, którzy obawiają się o świeżość, zaleca się jednak nie przetrzymywanie ich dłużej niż kilka miesięcy. To dobra rada szczególnie dla początkujących grzybiarzy, którzy nie mają jeszcze dużego doświadczenia nie tylko w zbieraniu, ale również w suszeniu. Dobrą praktyką jest po prostu zbieranie umiarkowanej ilości, którą wiemy, że jesteśmy w stanie wykorzystać do dań w krótkim czasie. Nawet jednak jeśli wiesz, że już za kilka tygodni chcesz z nich przyrządzić coś w kuchni to i tak trzymaj się wskazówek jak dobrze przechowywać suszone grzyby, aby pozostały świeże.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.