Jaka powinna być sauna ogrodowa? Przede wszystkim pamiętajmy o tym, że tradycje ''kąpieli'' w parze znane są w Finlandii od ponad 2 tys. lat. To miejsce od dawna doceniane jest z uwagi na niezwykłe właściwości prozdrowotne - sprzyja regeneracji organizmu. Sauny ogrodowe wciąż modyfikowano przy tym po to, by w możliwie najlepszy sposób dostosować je do potrzeb użytkowników. Obecnie zwykle jest to niewielki domek lub sauna - beczka. Poszczególne firmy oferujące wykonanie takich elementów małej architektury z drewna prześcigają się nie tylko w ciekawym designie bardzo pożądanym w ogrodzie, ale i w proponowaniu klientom udogodnień. Konstrukcja może też być wykonana we własnym zakresie. Potrzeba jednak sporo wprawy po to, by zbudować saunę w formie beczki ogrodowej lub postawić domek o takim samym przeznaczeniu.
Sauna może występować pod postacią:
Drewniana sauna ogrodowa musi być ustawiona na stabilnym podłożu. Może być to podest wykonany z kostki lub wylewka. Zewnętrzna konstrukcja musi być też stworzona z uwzględnieniem dostępu do instalacji elektrycznej.
Chociaż cena materiałów budowlanych może odstraszać, to stawiajmy raczej na produkty dobrej jakości. Większość saun, niezależnie od modyfikacji wprowadzonych przez klienta, wykonuje się ze świerku. Elementy drewniane należy impregnować wg zaleceń producenta. W typowej ofercie znajdziemy:
Zewnętrzna sauna - domek lub beczka - zawsze jest ogrzewana specjalnym piecem. W zależności od woli klienta mogą to być produkty opalane drewnem lub elektryczne. Bardzo ważna jest tu cena samego urządzenia, ale też koszt i wygoda jego użytkowania. Ogrzewanie pomieszczenia piecem ze stali na drewno wymaga więcej nakładów - najbardziej kosztowne mogą być przygotowanie przewodu dymowego i zakup opału. Piec elektryczny daje większy komfort obsługi i spełnia normy ekologiczne. Możesz dzięki niemu faktycznie nastawić się na relaks, nie na doglądanie ogrzewania sauny. Pamiętajmy jednak, że budowa nawet dość skromnej sauny ogrodowej to duży wydatek - cena to przynajmniej kilkanaście tys. zł.
Wykonane w odpowiedni sposób sauny ogrodowe zewnętrzne to doskonały sposób na odrobinę relaksu również zimą. Nie powinniśmy się bać różnicy temperatur na zewnątrz. Nasze ciała dzięki temu będą się hartować. Zdarza się, że w celu przyspieszenia tego procesu niektóre osoby po każdej wizycie w saunie nacierają się śniegiem. Korzystanie z takich zabiegów pobudza nasze ciało. Dobrze znane są też zalety saun jeśli chodzi o pozbywanie się z organizmu toksyn. Ze względu na przyspieszenie metabolizmu wizyty w saunie stojącej pośrodku ogrodu są wskazane dla osób starających się zrzucić zbędne kilogramy.
Sauna w przydomowej przestrzeni nie tylko więc świetnie wygląda, ale i stanowi świetny przykład miejsca, w którym zadbamy o samopoczucie i własne zdrowie. Nim zaczniesz z niej regularnie korzystać, zobacz jakich rzeczy nie wolno w tym miejscu robić. Tuż przed korzystaniem z sauny nie powinniśmy spożywać posiłków i pić alkoholu. Powinniśmy też pod prysznicem zmyć z siebie kosmetyki. Jeśli zapraszamy tu po raz pierwszy gości i oferujemy im wspólny wypoczynek, to również ich należy powiadomić o tych zasadach. Ważne jest też to, by nie korzystać z sauny tuż po wysiłku fizycznym lub przed nim.
Chociaż cena dobrej jakości sauny może nieco studzić zapędy do inwestowania w taki element wyposażenia ogrodu, to zdecydowanie będzie to wydatek z korzyścią dla naszego zdrowia i dobrego samopoczucia. Solidnie wykonany domek lub ciekawa beczka mogą też zdobić ogród. Rozważmy to przy planowaniu przydomowej przestrzeni.