Sauna ogrodowa. Czy warto korzystać z niej zimą?

Kamil Michaluk
30.11.2021 13:00
Sauna ogrodowa nie jest jeszcze popularnym rozwiązaniem w naszym kraju, ale zainteresowanie nią rośnie. Okazuje się przy tym, że korzystanie z niej miewa wiele zalet dla naszego zdrowia. W jaki sposób wykorzystać wizyty w tym miejscu w optymalny sposób? O czym pamiętać? Podpowiadamy.

Sauna ogrodowa.Sauna ogrodowa. Fot. Shutterstock

Sauny ogrodowe - typy urządzeń

Jaka powinna być sauna ogrodowa? Przede wszystkim pamiętajmy o tym, że tradycje ''kąpieli'' w parze znane są w Finlandii od ponad 2 tys. lat. To miejsce od dawna doceniane jest z uwagi na niezwykłe właściwości prozdrowotne - sprzyja regeneracji organizmu. Sauny ogrodowe wciąż modyfikowano przy tym po to, by w możliwie najlepszy sposób dostosować je do potrzeb użytkowników. Obecnie zwykle jest to niewielki domek lub sauna - beczka. Poszczególne firmy oferujące wykonanie takich elementów małej architektury z drewna prześcigają się nie tylko w ciekawym designie bardzo pożądanym w ogrodzie, ale i w proponowaniu klientom udogodnień. Konstrukcja może też być wykonana we własnym zakresie. Potrzeba jednak sporo wprawy po to, by zbudować saunę w formie beczki ogrodowej lub postawić domek o takim samym przeznaczeniu.

Jaka powinna być sauna ogrodowa?

Sauna może występować pod postacią:

  • beczki - takie konstrukcje stanowią integralny element aranżacji ogrodowych. Robione są według indywidualnych wymagań klienta, bardzo często mają niezwykle ozdobny charakter. Dobrze wyglądają zwłaszcza w przestrzeniach rustykalnych. W saunie z drewna w postaci beczki zmieści się jednak zwykle nieco mniej osób. Trudniej też o wydzielenie tu dodatkowych pomieszczeń
  • domku ogrodowego - sauna zewnętrza jako domek ogrodowy to idealne rozwiązanie wtedy, gdy chcemy pomieścić tu nie tylko kabinę z sauną, ale potrzebna jest nam także przebieralnia. Większe modele pomieszczą nawet 10 osób równocześnie. Niekiedy w ramach konstrukcji może być też zamontowany drewniany taras
  • balii ogrodowej - są to tzw. sauny fińskie typu ''gorąca beczka''. Balie to jeden z prostszych produktów tego typu. Łatwość montażu i nieskomplikowana konstrukcja przekładają się na niższe ceny

Drewniana sauna ogrodowa musi być ustawiona na stabilnym podłożu. Może być to podest wykonany z kostki lub wylewka. Zewnętrzna konstrukcja musi być też stworzona z uwzględnieniem dostępu do instalacji elektrycznej.

Z czego wykonana jest sauna?

Sauna.Sauna. Fot. Shutterstock

Chociaż cena materiałów budowlanych może odstraszać, to stawiajmy raczej na produkty dobrej jakości. Większość saun, niezależnie od modyfikacji wprowadzonych przez klienta, wykonuje się ze świerku. Elementy drewniane należy impregnować wg zaleceń producenta. W typowej ofercie znajdziemy:

  • konstrukcję domku lub beczki
  • pokrycie dachowe z papy lub gontu
  • ławki i podstawowe wyposażenie, które ma swoje miejsce wewnątrz sauny
  • izolację ścian (grubość uzależniona od rodzaju i parametrów materiału)
  • obudowę na piec do sauny
  • elementy oświetlenia
  • dodatkowe elementy i wyposażenie (często na życzenie klientów)

Piec elektryczny czy opalany drewnem - jaki najlepszy do sauny ogrodowej?

Zewnętrzna sauna - domek lub beczka - zawsze jest ogrzewana specjalnym piecem. W zależności od woli klienta mogą to być produkty opalane drewnem lub elektryczne. Bardzo ważna jest tu cena samego urządzenia, ale też koszt i wygoda jego użytkowania. Ogrzewanie pomieszczenia piecem ze stali na drewno wymaga więcej nakładów - najbardziej kosztowne mogą być przygotowanie przewodu dymowego i zakup opału. Piec elektryczny daje większy komfort obsługi i spełnia normy ekologiczne. Możesz dzięki niemu faktycznie nastawić się na relaks, nie na doglądanie ogrzewania sauny. Pamiętajmy jednak, że budowa nawet dość skromnej sauny ogrodowej to duży wydatek - cena to przynajmniej kilkanaście tys. zł.

Korzystanie z saun ogrodowych - zalety dla zdrowia

Wykonane w odpowiedni sposób sauny ogrodowe zewnętrzne to doskonały sposób na odrobinę relaksu również zimą. Nie powinniśmy się bać różnicy temperatur na zewnątrz. Nasze ciała dzięki temu będą się hartować. Zdarza się, że w celu przyspieszenia tego procesu niektóre osoby po każdej wizycie w saunie nacierają się śniegiem. Korzystanie z takich zabiegów pobudza nasze ciało. Dobrze znane są też zalety saun jeśli chodzi o pozbywanie się z organizmu toksyn. Ze względu na przyspieszenie metabolizmu wizyty w saunie stojącej pośrodku ogrodu są wskazane dla osób starających się zrzucić zbędne kilogramy.

Jak nie korzystać z sauny?

Sauna w przydomowej przestrzeni nie tylko więc świetnie wygląda, ale i stanowi świetny przykład miejsca, w którym zadbamy o samopoczucie i własne zdrowie. Nim zaczniesz z niej regularnie korzystać, zobacz jakich rzeczy nie wolno w tym miejscu robić. Tuż przed korzystaniem z sauny nie powinniśmy spożywać posiłków i pić alkoholu. Powinniśmy też pod prysznicem zmyć z siebie kosmetyki. Jeśli zapraszamy tu po raz pierwszy gości i oferujemy im wspólny wypoczynek, to również ich należy powiadomić o tych zasadach. Ważne jest też to, by nie korzystać z sauny tuż po wysiłku fizycznym lub przed nim.

Chociaż cena dobrej jakości sauny może nieco studzić zapędy do inwestowania w taki element wyposażenia ogrodu, to zdecydowanie będzie to wydatek z korzyścią dla naszego zdrowia i dobrego samopoczucia. Solidnie wykonany domek lub ciekawa beczka mogą też zdobić ogród. Rozważmy to przy planowaniu przydomowej przestrzeni.

Więcej o: