Wiewiórka pospolita. Gdzie mieszka, czym się żywi i czy wolno ją dokarmiać

Wiewiórka domowa kocha orzechy. Orzech włoski to jedno z drzew, bez którego ten mały, rudy gryzoń nie wyobraża sobie życia. Wiewiórki cenią sobie także leszczynę, dąb, oraz sosnę, czyli wszystko to, co zapewni im pokarm i miejsce do założenia gniazda.
Wiewiórka Wiewiórka Fot. Shutterstock/Vlasto Opatovsky

Wiewiórka ruda (Sciurus vulgaris)

Wiewiórka ruda (Sciurus vulgaris) osiąga zwykle 20-25 cm długości. Zresztą ma bardzo zmienne ubarwienie - od rudego do żółtawo lub ciemnobrunatnego. Puszysty ogon, prawie tak długi jak ciało (około 15 cm), pomaga jej utrzymywać równowagę i stabilizuje kierunek lotu podczas skoków z gałązki na gałązkę.
Wiewiórka ma na uszach charakterystyczne długie pędzelki. Zęby nigdy nie przestają jej rosnąć, więc ściera je podczas gryzienia łupin orzechów, szyszek, żołędzi, młodych pędów i kory. Tylne kończyny są dłuższe i silniejsze od przednich. Ostre pazury pomagają wiewiórce wspinać się i skakać po drzewach, a nawet schodzić po pniu głową w dół.

Kto mieszka w dziupli?

Wiewiórka z Gdańska Wiewiórka z Gdańska Fot. Jan Rusek / Agencja Gazeta

Wiewiórka na drzewie w dziuplach, gniazdach, domkach

Gdzie mieszkają wiewiórki

Wiewiórki najczęściej mieszkają w lasach lub parkach, prowadzą nadrzewny tryb życia, schodzą na ziemię tylko w poszukiwaniu jedzenia. Pojawią się w naszym ogrodzie, jeśli znajduje się on przy lesie lub rosną w nim wysokie drzewa stanowiące dla nich schronienie i źródło pokarmu.
Wiewiórki są aktywne tylko za dnia, w nocy śpią. Ich gniazdami są często opuszczone ptasie dziuple, duże gniazda i budki lęgowe. Czasem, wysoko w koronach drzew budują własne gniazda z patyków i trawy, wyściełając je mchem. Tam wychowują młode (początkowo bezbronne i ślepe). Wiewiórki w sezonie mają zwykle 2 mioty (czasem 3), rodząc za każdym razem 3-5 młodych.

Domek dla wiewiórki

Domek dla wiewiórek jest podobny do budki lęgowej dla ptaków, tylko większy - minimalne wymiary wynoszą: dno 20 cm, boki 40 cm, średnica wejścia 8-8,5 cm. Można go kupić np. przez internet.

Podczas karmienia wiewiórek trzeba bardzo uważać aby łakome zwierzaki nas nie pogryzły. Podczas karmienia wiewiórek trzeba bardzo uważać aby łakome zwierzaki nas nie pogryzły. Fot. Shutterstock/jurra8

Wiewiórka zimą

Wbrew powszechnemu przekonaniu wiewiórki nie zapadają w typowy sen zimowy! Przesypiają okresy największych mrozów, budząc się gdy tylko zrobi się trochę cieplej. Wtedy wychodzą ze swoich gniazd w poszukiwaniu schowanego wcześniej pożywienia.
Głodne wiewiórki często przychodzą do naszych ogrodów w poszukiwaniu czegoś do jedzenia. .Zjadają wtedy ziarno z ptasich karmników. Jeśli chcemy je dokarmiać, musimy pamiętać o tym, że zwierzęta szybko przyzwyczają się do naszej pomocy i w skrajnych przypadkach mogą zupełnie zrezygnować z samodzielnego poszukiwania pożywienia. Dokarmiajmy je więc tylko wtedy gdy zaobserwujemy, że długo szukają jedzenia, a ziemia jest zbyt zmarznięta, aby mogły w niej kopać.
Podczas karmienia wiewiórek trzeba bardzo uważać aby łakome zwierzaki nas nie pogryzły, bo niestety często są nosicielami wścieklizny. W razie ugryzienia należy zwrócić się do lekarza.

Niesamowite latające wiewiórki we wrocławskim zoo

Wiewiórka w parku na Wyspie Bolko. Wystarczyło kilka słonecznych dni, by na drzewach zaczęły się rozwijać pąki i kwiaty. Miasto staje się coraz bardziej zielone. Aura sprzyja nie tylko roślinom. Także zwierzęta z niej korzystają. Nawet zabiegani opolanie przystają na chwilę, by napawać się pięknem tego trwającego raptem kilka dni w roku zjawiska. Wiewiórka w parku na Wyspie Bolko. Wystarczyło kilka słonecznych dni, by na drzewach zaczęły się rozwijać pąki i kwiaty. Miasto staje się coraz bardziej zielone. Aura sprzyja nie tylko roślinom. Także zwierzęta z niej korzystają. Nawet zabiegani opolanie przystają na chwilę, by napawać się pięknem tego trwającego raptem kilka dni w roku zjawiska. ROMAN ROGALSKI

Co je wiewiórka

Najczęściej jedzą orzechy oraz ukryte w szyszkach nasiona drzew iglastych, a także nasiona drzew liściastych (żołędzie, nasiona klonu), jagody i młode pąki. Nie pogardzą grzybami, które suszą wcześniej nabite na gałęziach wysoko na drzewach. Czasem poszerzają menu o drobne owady, jaszczurki, ptasie jaja, a nawet pisklęta.
Zapasy na zimę gromadzą przez kilka miesięcy w dziuplach lub zakopują je w ziemi. Niestety często zapominają gdzie je schowały. W zimie można podpatrzeć jak przemierzają całe połacie ogrodu, rozkopując kolejne dołki w ziemi. Jeśli nie znajdą i nie zjedzą zakopanych nasion w zimie, na wiosnę wykiełkują z nich młode rośliny. Tak oto rude gryzonie rozsiewają nasiona drzew i krzewów.

Akcesoria: kochajcie wiewiórki, dziewczęta

Więcej o: