Przebudowa domu kostki z czasów PRL

Jedni mówią o nich "domy pudełka", inni - "domy kostki. W czasach PRL stanęły takich budynków między Bugiem a Odrą setki tysięcy. Banalne, powtarzalne w formie, stają się po latach pożywką dla wyobraźni architektów, którzy potrafią nadać im nowe kształty. Oto pięć projektów.

Przebudowa 1

Ten dom powstał w latach 70. XX wieku. Jak wiele innych z tego okresu, był smutnym, zniszczonym budynkiem - ani ładnym, ani funkcjonalnym. Wymagał remontu, a obecni właściciele, którzy odziedziczyli go po rodzinie, chcieli poprawić jego standard i powiększyć powierzchnię użytkową. Przed przebudową miał tylko 90 m2.

Za projekt zabrali się architekci z Zalewski Architecture Group. Jednym z podstawowych założeń projektu była reorganizacja układu funkcjonalnego domu, przy czym chodziło nie tylko o wnętrza, ale także o otoczenie. Stare wejście do domu znajdowało się od tyłu budynku, projekt zakładał jego przeniesienie od strony ulicy. Dzięki temu udało się uwolnić atrakcyjną przestrzeń rekreacyjną ogrodu.

dom kostka, przebudowa domu, remont starego domuFot. Zalewski AG

Zdjęcie powyżej: starą część budynku architekci wyróżnili szarym kolorem elewacji

Przebudowa 2

Chociaż stan budynku na pierwszy rzut oka wydawał się bardzo niepokojący, analiza budowlana wykazała, że elementy konstrukcyjne są w dobrym stanie. Rozbiórka budynku - wydawałoby się oczywista - nie była konieczna. Pod wieloma względami korzystniejsza okazała się przebudowa domu, połączona z daleko idącym remontem. Aby zagwarantować opłacalność inwestycji, zdecydowano się na dokonanie jak najmniejszej ilości zmian konstrukcyjno-budowlanych, przy jednoczesnym dążeniu do uzyskania jak największej funkcjonalności i estetyki domu.

dom kostka, dom z PRL, remont domu, remont domu kostki, renowacja domuFot. Agnieszka Liguz/Re-Arch.pl

Zdjęcie powyżej: część tarasu osłonięta jest przez pergolę

Przebudowa 3

Właściciele kupili za mały dla nich dom-kostkę ze względu na jego lokalizację. Wiedzieli, że będą musieli go rozbudować, żeby ich czteroosobowa rodzina mogła w nim wygodnie żyć. W wyniku tego powstał oryginalny, współczesny budynek, który nie dość, że bardzo się podoba jego mieszkańcom, to zbiera laury w architektonicznych konkursach.

przebudowa domu, dom kostka, dom jednorodzinny, domy realizacje, domy zdjęciaFot. Tomasz Zakrzewski

Zdjęcie powyżej: dzięki stalowej ramie udało się podkreślić strefę tarasową domu

Przebudowa 4

Po rozbudowie domu jego powierzchnia zwiększyła się aż trzykrotnie. Powstała część garażowa i wygodna strefa dzienna z dużą kuchnią, salonem i jadalnią. Część dzienna otwiera się na taras, który płynnie przechodzi w ogród. Sypialnie dorosłych i dzieci są od siebie oddzielone, do dwóch z nich można się dostać kładką widoczną z salonu. Z myślą o licznych domownikach, architekci zaplanowali wiele schowków i miejsc na wbudowane szafy - rodzinie ułatwi to zachowanie porządku.

przebudowa domu, remont starego domu, dom jednorodzinnyFot. pracownia PL Architekci

Zdjęcie powyżej: architekci zmniejszyli liczbę okien we frontowej elewacji, bo dom sąsiaduje z ruchliwą drogą

Przebudowa 5

Dom, typowa kostka z czasów PRL-u, powstał w latach 70. Kiedy kupili go nowi właściciele, trzeba było dostosować budynek do nowych potrzeb, tym bardziej, że miał teraz pełnić dodatkowo funkcje biura. Na dole domu jest obecnie biuro projektowe, a na górze część mieszkalna.

przebudowa domu, remont starego domu, taras, pergolaFot. Maciej May/Mayart Studio

Więcej o: