Wymiana silikonu w kabinie prysznicowej - krok po kroku

Ciemne, czarniejące plamy na silikonie wokół wanny czy brodzika to grzyb. Najlepiej jest usunąć je i użyć nowego preparatu.

Pleśń w kabinie prysznicowej - co zrobić?

W ciepłej i wilgotnej łazience spoiny silikonowe układane na styku brodzika i kabiny prysznicowej są narażone na pojawianie się pleśni. Nalot w postaci ciemnych plam pokrywa nawet wypełnienia z odpornego na wilgoć silikonu sanitarnego. Jeśli pleśń "wrosła" w jego strukturę, silikon trzeba wymienić.

Krok 1 - usuwanie starego silikonu

Najpierw ostrym nożem usuwa się stare wypełnienie silikonowe. Trzeba to zrobić bardzo ostrożnie - tak by nie uszkodzić płytek ceramicznych i nie porysować akrylu brodzika.

Krok 2 - usuwanie silikonu i osadu z mydła ze szczeliny

Wycięte fragmenty silikonu i osad z mydła trzeba dokładnie usunąć ze szczeliny pomiędzy brodzikiem a płytkami ceramicznymi. Najlepiej jest wymieść je miękką szczotką.

Krok 3 - usuwanie resztek silikonu specjalnym preparatem

Zamiast mozolnie i długo zdrapywać resztki silikonu, lepiej je zmiękczyć specjalnym preparatem, który ułatwi pozbycie się ich. Należy jednak pamiętać, że środkami tego typu nie da się usunąć grubej warstwy silikonu!

Krok 4 - Usuwanie resztek silikonu plastikową szpatułką

Po czasie podanym przez producenta preparatu, rozpuszczone resztki silikonu usuwa się plastikową szpatułką, a miejsce po starej spoinie zmywa wodą. Powinno być ono czyste, bez śladów pleśni.

Krok 5 - suszenie oczyszczonej powierzchni

Oczyszczoną powierzchnię należy dokładnie osuszyć. Jeśli zależy nam na czasie, spoiny można wytrzeć suchą szmatką i dla pewności użyć suszarki. Okładzinę na ścianie, ściany kabiny i krawędź brodzika trzeba jeszcze odtłuścić, na przykład płynem do mycia szyb z alkoholem.

Krok 6 - oklejenie ściany i krawędzi brodzika taśmą malarską

Zanim ponownie szczelinę wypełni się silikonem, najlepiej przykleić na ścianę oraz krawędź brodzika taśmę malarską. Zabezpieczy ona powierzchnie przed niepotrzebnym zabrudzeniem silikonem oraz wyznaczy krawędzie wypełnienia.

Krok 7 - Wypełnienie szczeliny silikonem sanitarnym

Czystą i suchą szczelinę wypełnia się silikonem sanitarnym. Wyciska się go z tuby za pomocą specjalnego pistoletu. Końcówka tuby powinna być ścięta pod kątem, na szerokość odpowiadającą szerokości wypełnienia. Silikon należy wyciskać równomiernie - najlepiej wypełnić szczelinę jednym pociągnięciem i z niewielkim nadmiarem.

Krok 8 - formowanie wypełnienia za pomocą palca lub szpachelki

Naniesione wypełnienie profiluje zdecydowanym, ciągłym ruchem. Można to zrobić palcem zwilżonym wodą z dodatkiem niewielkiej ilości mydła lub za pomocą specjalnej szpachelki albo końcówki pisaka. Przy formowaniu spoiny o delikatnie wklęsłym kształcie usuwa się jednocześnie nadmiar silikonu. Właściwe wyprofilowanie i wygładzenie powierzchni silikonu zapobiegnie osadzaniu się brudu i pleśni oraz zapewni swobodne spływanie wody.

Krok 9 - usuwanie taśmy malarskiej

Aby spoina była równa, zaraz po jej wygładzeniu należy ostrożnie usunąć taśmę malarską. Silikon wstępnie wiąże po około 3 godzinach, a całkowicie dopiero po dobie. Tyle trzeba odczekać zanim będzie można skorzystać z kabiny.

Więcej o:
Copyright © Agora SA