Pisanki na 10 sposobów. Pomysły na pisanki DIY - zrób to sam

Pisanki przygotowujemy tuż przed Wielkanocą, ale zebrać pomysły do ich wykonania możemy o wiele wcześniej. Prezentujemy 10 prostych i efektownych sposobów na pisanki diy. Zobacz i wypróbuj! Pisanki ręcznie wykonane dadzą mnóstwo satysfakcji a na ich przygotowaniu miło spędzisz czas, wprowadzając do domu wielkanocny klimat.

Pisanki wielkanocne

Wielkanocne pisanki to jedna z nieodłącznych i najstarszych tradycji związanych z obchodami świąt Wielkiej Nocy. Dekoracyjne jajka symbolizują rodzącą się do życia przyrodę i nadzieję. W Polsce jest to zwyczaj chętnie kultywowany. Pisanki można ozdabiać na wiele różnych sposobów. Choć możemy kupić gotowe, pisanki handmade będą cieszyły najbardziej, wykonane w rodzinnym gronie wzmocnią więzi, dadzą mnóstwo satysfakcji i pozwolą miło spędzić czas. Do najpopularniejszych metod pisanek ręcznie wykonywanych należą malowanie, barwienie, wyklejanie i oklejanie oraz drapanie. Przygotowaliśmy 10 pomysłów na pisanki, które możecie z łatwością wykonać sami na Wielkanoc. Pisanki decoupage, pisanki ze styropianu diy czy pisanki z papieru prezentują się naprawdę oryginalnie.

Pisanki wyklejane czyli wyklejanki

Jedną z najstarszych technik zdobienia wielkanocnych pisanek i jednocześnie najprostszą jest ich wyklejanie. Będą do tego potrzebne: dekoracyjne samoprzylepne taśmy papierowe, ewentualnie kolorowy papier (również samoprzylepny), ozdobny dziurkacz i barwniki do jajek. Zaczynamy od zabarwienia jajek za pomocą barwników. Po wyschnięciu oklejamy je wzorkami wyciętymi za pomocą dziurkacza lub dekoracyjną taśmą. Jaki wzór wykleimy zależy już tylko od naszej inwencji. Wyklejanie to świetna metoda stworzenia pisanki z papieru diy. Do najpopularniejszych wzorów zaliczamy kwiatki, które podkreślą wiosenny klimat świąt wielkanocnych.

Pisanki, Wielkanocfot. tesa

Dekoracja jajek Dekoracja jajek fot. Brit + Co

Pisanki jak z marmuru

Trudno powiedzieć, czy formalnie tak dekorowane jajko, to jeszcze pisanka czy już nie. Gdyż tutaj nie ozdabiamy skorupki, a samo jajko. Mniejsza o nazwy, w końcu liczy się efekt, a ten jest niezwykły. Jajko wygląda jak wykonane z marmuru. Żeby stworzyć taką pisankę diy, potrzebne są jedynie kolorowe barwniki spożywcze. Najpierw gotujemy jajko na twardo. Po ostudzeniu małą łyżeczką należy obtłuc skorupkę, tak żeby na całym jajku powstała drobna siatka pęknięć. Można pozwolić odpaść drobnym fragmentom. W szklance wody rozpuszczamy barwnik. Wkładamy do niej jajko i zostawiamy na co najmniej 5 godzin. Po tym czasie wyjmujemy jajko i delikatnie zdejmujemy skorupkę. Marmurowy wzór jest gotowy, a jajko można bezpiecznie spożyć podczas wielkanocnego śniadania.

Pisanki ozdobione brokatem Pisanki ozdobione brokatem fot. Brit + Co

Pisanki z brokatem

Dla zwolenników błyskotek i stylu glamour proponujemy pisanki diy z brokatem. Ich wykonanie jest niezwykle proste, a będą stanowić efektowną ozdobę wielkanocną. Taśmą maskującą należy okleić jajko w połowie. Niezaklejoną połowę dokładnie pokrywamy klemy. Na mokry klej obficie sypiemy kolorowy brokat. Po wyschnięciu kleju zdejmujemy taśmę. Takie pisanki wyglądają nowocześnie i niepowtarzalnie.

Brokat sypki, Zielona Żyrafa, 6,95 złfot. producent

 Pisanki z motywem roślinnym Pisanki z motywem roślinnym fot. megogo.net

Pisanki z motywem roślinnym

Te pisanki wyglądają, jak wykonane przez artystę ludowego. Tymczasem w rzeczywistości nie wymagają żadnych umiejętności plastycznych. Potrzebne są drobne listki i gałązki różnych roślin, np. koniczyny. Pisanki ręcznie wykonane tą metodą, z uwagi na trudność w ich przyklejeniu do skorupki jajka, po przyłożeniu gałązki należy ciasno owinąć jajko siatką, lub rajstopą o rzadkich oczkach. Tak przygotowane gotujemy w łupinach cebuli. Gdy jajka zabarwią się na brązowy kolor, wyjmujemy je z garnka i zostawimy do ostygnięcia. Na koniec zdejmujemy siatkę oraz liście.

Pełny tutorial, jak zrobić pisanki z motywem roślinnym znajdziesz tutaj >>

pisanki, Wielkanocfot. goldteam.su

Współczesne pisanki Współczesne pisanki fot. Pressmaster / Shutterstock

Pisanki hipstera

Pisanki nie zawsze muszą być zdobione wiekowymi ornamentami. Mogą być dekorowane zupełnie współcześnie i z przymrużeniem oka. Takie pisanki z pewnością docenią osoby z poczuciem humoru. Jajko można potraktować jako głowę i dorysować jej twarz w śmiesznym grymasie. Inna opcja do wycięcie z papieru wąsów i przyklejenie ich na skorupkę. Wielkanoc od razu wyda się weselsza z tak przygotowaną pisanką diy.

pisankifot. Wiktory / Shutterstock

Diy pisanki decoupage

Zdobienie pisanek w technice decoupage nie należy do najłatwiejszych, ale z pewnością wysiłek się opłaci. Najpierw musimy znaleźć motyw, który przeniesiemy na jajko. Następnie jajko malujemy białą farbą i czekamy do wyschnięcia. Z serwetki wycinamy motyw. Staramy się zrobić to jak najdokładniej. Oddzielamy warstwy serwetki. Do ozdobienia użyjemy tylko tej z nadrukiem. Jajko smarujemy klejem w miejscu gdzie będzie przyklejony wzór. Szybko przykładamy serwetkę i delikatnie gładzimy pędzlem. Na wierzch nakładamy kolejną warstwę kleju. Jajko można jeszcze pokryć lakierem, a następnie cieniować, ale to już opcja dla bardziej zaawansowanych. Pisanki decoupage to propozycja dla naprawdę cierpliwych, ale efekt jest warty poświęconego czasu!

Pisanki, Wielkanoc, decoupagefot. decoupagejabloniee.blogspot.com

Pisanka dekorowana papierem serwetkowym Pisanka dekorowana papierem serwetkowym fot. Brit + Co

Pisanki - prosta wyklejanka

Dużo prostszą wersją diy pisanek decoupage'u jest wyklejanka z kolorowych serwetek. Sposób zdobienia jest podobny, z tym, że nie musimy najpierw malować jajka. Potrzebne za to będą gładkie papierowe serwetki w 2-3 kolorach. Jak zrobić pisanki z papieru serwetkowego? Serwetkę należy je pociąć w małe kwadraciki równej wielkości. Całe jajko pokrywamy klejem i naprzemiennie przyklejamy kwadratowe kawałki. Tak uzyskujemy nowoczesną wersję wyklejanki.

Kolorowe serwetkifot. karolla.com

Pisanki Pisanki fot. Anastasiya Domnitch / Shutterstock

Pisanki pędzlem malowane

Znane z dzieciństwa malowanie jajek farbami na Wielkanoc, to klasyczny sposób na ich dekorację. Najlepiej sprawdzą się do tego farby akrylowe. Osoby bardziej sprawne manualnie mogą się pokusić o nieco bardziej skomplikowane wzory, np. kwiatowe. Nie trzeba jednak być mistrzem pędzla. Równie ciekawie nasze pisanki będą wyglądały, jeśli będziemy nanosić farbę drobnymi punkcikami.

Pisankifot. Liliya Kulianionak / Shutterstock

Pisanki z koronką Pisanki z koronką fot. Anastasiya Domnitch / Shutterstock

Pisanki jak prezent

Prostym sposobem na dekorację wielkanocnych jajek jest owinięcie ich wstążką lub koronkową taśmą. Wystarczy, że najpierw zabarwimy jaja, np. przy użyciu barwników lub łupin cebuli. Następnie smarujemy klejem pasek wokół jajka i na niego naklejamy wstążkę. Można dodatkowo zawiązać kokardkę, wówczas jajko będzie wyglądało jak prezent.

pisanki z kokardąfot. Africa Studio / Shutterstock

Pisanki pomalowane flamastrem Pisanki pomalowane flamastrem fot. Radosław Wojnar

Pisanki na bogato - pisanki mixmediowe

Jajka możemy także ozdabiać używając metalicznych pisaków. Z ich pomocą stworzymy ciekawy wzór w szlachetnych barwach złota i srebra. Gotowy motyw zyska dodatkowy blask, jeśli nakleimy na pisankę świecące cyrkonie.

Na uwagę zasługują także pisanki mixmediowe. Co to takiego? W tym przypadku można puścić wodze fantazji. Do ich przygotowania możemy użyć niemal wszystkiego! Świetnie sprawdzą papierowe kwiaty, bandaż lub gaza, koronki, hafty, juta, perły, kamyki, tekturki, farby, mgiełki, tusze, media, pasty strukturalne. Dowolność łączenia tych wszystkich materiałów naprawdę oryginalny efekt końcowy pisanek handmade.

Zdobienie jajekfot. Radosław Wojnar

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.