Szczęściarze ci, którzy posiadają mimo, że małe, to wysokie mieszkania. Ponadstandardowa wysokość pozwala na zbudowanie antresoli z miejscem do spania czy pracy. Wysokość antresoli, która pozwoli mieszkańcom swobodnie się po niej i pod nią poruszać, to minimum 2,1 - 2,2 m. Chyba, że zdecydujemy się tylko na spanie - wtedy minimalna odległość od sufitu może być mniejsza.
fot. mat prasowe IKEA
Jednak nawet przy typowej wysokości mieszkania ok 2,6 m warto maksymalnie wykorzystać ściany. Podwójna zabudowa szafek kuchennych (jak na zdjęciu poniżej), czy regały pod sam sufit zaoszczędzą cenne metry podłogi.
Rafa-kids
Otwieranie przestrzeni w mieszkaniu to najczęściej spotykany i bardzo skuteczny zabieg w optycznym powiększaniu wnętrz. Pozbycie się zbędnych ścian działowych daje wrażenie oddechu i większej przestronności.
aut. Alina Badora / TECON
Jeżeli np. nie lubimy kuchni połączonej z salonem, to rozwiązaniem może być szklana ściana albo przeszklone drzwi pomiędzy dwoma pomieszczeniami. Ciekawą, a zarazem bardzo praktyczną przegrodą w otwartej przestrzeni będzie regał wypełniony książkami lub z miejscem na telewizor.
fot. Kwasieborski design
W tej 18 metrowej kawalerce kuchnia pierwotnie była osobnym, mikroskopijnym pomieszczeniem. Zdecydowano się na jej otwarcie, a obniżona ścianka działowa, po dodaniu blatu pełni funkcje stolika, biurka i kuchennego blatu roboczego jednocześnie.
Otwarte drzwi wbrew pozorom zajmują bardzo dużo przestrzeni. Dlatego do małych mieszkań polecane są drzwi suwane. Najlepiej takie, które nie rzucają się w oczy, czyli zwykle w kolorze ściany. Ciemne wnętrza skutecznie doświetlą drzwi ze szkła.
fot. SwimmHausBoot
Suwanymi drzwiami możemy wydzielić jakąś przestrzeń, np. sypialnię czy kącik dla dziecka.
fot. szybkiemetamorfozy.pl
To dość rzadko stosowane rozwiązanie, a jednak bardzo praktyczne. Polecane szczególnie do niskich pomieszczeń, gdzie nie ma możliwości umieszczenia łóżka na antresoli.
Pod podestem można zamontować łóżko ze stelażem umieszczonym na kółkach. Łóżko takie wysuwa się na noc a w dzień szybko i wygodnie chowa pod podest. Przestrzeń na podeście można dowolnie wykorzystać, np. na kącik do pracy czy garderobę.
autor: Alina Badora / TECON
autor: Alina Badora / TECON
W małych mieszkaniach liczy się przede wszystkim dobrze wykorzystana przestrzeń. Sztuką jest dobrze wykorzystać każdy centymetr cennej powierzchni.
Zabuduj wnęki i wolne ściany, pod łóżkiem zrób szuflady. Unikaj wolnostojących mebli - lepiej zrobić jedna dużą zabudowę niż stawiać kilka szafek.
Biel rozjaśnia i optycznie powiększa. Ponieważ dobrze odbija światło, wnętrza z białą podłogą i ścianami wydają się dużo większe niż są w rzeczywistości.
Biel to również najbardziej uniwersalny kolor, pasuje do nie go wszystko, wszędzie i w każdym stylu.
fot. normcph.com
To bardzo ważna cecha mebli do małych mieszkań. Dzięki wielofunkcyjnym rozwiązaniom znacznie oszczędzamy przestrzeń, a także personalizujemy ją dostosowując do własnych potrzeb.
Na zdjęciu powyżej składana szafa ukrywa kuchnię, drzwi szafy mogą być natomiast stolikiem.
Poniżej pomysłowa sofa, która w prosty sposób zamienia się w piętrowe łózko.
Fot. bonbon.co.uk
Fot. bonbon.co.uk
Fot. bonbon.co.uk
Jednolita zabudowa o prostej formie optyczne wtapia się w tło. Stwarza wrażenie jak gdyby jej nie było. Kiedy dodatkowo jest połyskliwa odbija tak cenne w małych mieszkaniach światło.
fot. Hanna Długosz
autor: Alina Badora / TECON
W małych mieszkaniach sprawdza się minimalizm - im mniej ozdób i bibelotów tym klarowniejsza przestrzeń. Ważny jest również wizualny porządek - pochowaj wszystkie niepotrzebne durnostojki z zasięgu wzroku, unikaj otwartych półek i zbyt dużej ilości ozdób. Wystarczy jeden, dwa wyraziste akcenty np. w postaci ciekawej tapety czy intensywnego koloru (zdjęcie powyżej)
Lepiej pochować rzeczy w jednym dużym meblu niż zostawiać je na widoku. Na zdjęciu poniżej w maleńkim salonie ścianę zabudowano białym regałem, który pomieścił wszystkie niezbędne rzeczy w pokoju.
fot. szybkiemetamorfozy.pl
Te same zasady dotyczą kuchni. W małej przestrzeni lepiej nie eksponować garnków, patelni i innych utensyliów. Lepiej sprawdzą się zamknięte szafki niż otwarte półki.
fot. szybkiemetamorfozy.pl
Mała łazienka to osobne wyzwanie. Ważne aby była funkcjonalna i dobrze rozplanowana. Sprawdzą się tu lustra, jasne kolory i proste formy. Warto zabudować każdy wolny kąt, tak aby było gdzie przechowywać kosmetyki i inne potrzebne przedmioty.
Prysznic zamiast wanny zaoszczędzi przestrzeń. Można również skorzystać ze specjalnych kolekcji ceramiki i armatury zaprojektowanych specjalnie do małych wnętrz.
Na zdjęciu powyżej w łazience o powierzchni 3 m2 zainstalowano narożną toaletę. Dzięki temu wystarczyło miejsca na wygodna umywalkę nablatową. Pojemne białe szafki skrywają wszystkie niezbędne łazienkowe przedmioty.
aut. Alina Badora i Oliwia Durzyńska/ TECON
W tej łazience o powierzchni 3,2 m2 projektant zaproponował optyczny trik, w postaci biało-czarnych pasków, które poszerzają małą przestrzeń.
Nad toaletą zamontowana jest lustrzana szafka na kosmetyki, a za prysznicem szafa na pralkę i ręczniki.
aut. Alina Badora i Oliwia Durzyńska/ TECON