Małe mieszkania. Jak urządzić małe mieszkanie

Jak urządzić małe mieszkanie by żyło się w nim wygodnie i komfortowo? Podajemy 10 inspirujących rozwiązań, które sprawdzą się w małych wnętrzach!

Dobrze wykorzystana wysokość

Szczęściarze ci, którzy posiadają mimo, że małe, to wysokie mieszkania. Ponadstandardowa wysokość pozwala na zbudowanie antresoli z miejscem do spania czy pracy. Wysokość antresoli, która pozwoli mieszkańcom swobodnie się po niej i pod nią poruszać, to minimum 2,1 - 2,2 m. Chyba, że zdecydujemy się tylko na spanie - wtedy minimalna odległość od sufitu może być mniejsza.

Łóżko na antresoli
fot. mat prasowe IKEA

Jednak nawet przy typowej wysokości mieszkania ok 2,6 m warto maksymalnie wykorzystać ściany. Podwójna zabudowa szafek kuchennych (jak na zdjęciu poniżej), czy regały pod sam sufit zaoszczędzą cenne metry podłogi.

wnętrza, design, mieszkanie, holandia
Rafa-kidsOtwarta przestrzeń

Otwieranie przestrzeni w mieszkaniu to najczęściej spotykany i bardzo skuteczny zabieg w optycznym powiększaniu wnętrz. Pozbycie się zbędnych ścian działowych daje wrażenie oddechu i większej przestronności.

Projekt salonu i łazienki, Alina Badora, TECON
aut. Alina Badora / TECON

Jeżeli np. nie lubimy kuchni połączonej z salonem, to rozwiązaniem może być szklana ściana albo przeszklone drzwi pomiędzy dwoma pomieszczeniami. Ciekawą, a zarazem bardzo praktyczną przegrodą w otwartej przestrzeni będzie regał wypełniony książkami lub z miejscem na telewizor.

kawalerka, małe mieszkanie, design, wnętrza, aranżacja wnętrz
fot. Kwasieborski design

W tej 18 metrowej kawalerce kuchnia pierwotnie była osobnym, mikroskopijnym pomieszczeniem. Zdecydowano się na jej otwarcie, a obniżona ścianka działowa, po dodaniu blatu pełni funkcje stolika, biurka i kuchennego blatu roboczego jednocześnie.

Suwane drzwi

Otwarte drzwi wbrew pozorom zajmują bardzo dużo przestrzeni. Dlatego do małych mieszkań polecane są drzwi suwane. Najlepiej takie, które nie rzucają się w oczy, czyli zwykle w kolorze ściany. Ciemne wnętrza skutecznie doświetlą drzwi ze szkła.

Szklane drzwi przesuwne wpuszczą do łazienki sporo światła naturalnego.
fot. SwimmHausBoot

Suwanymi drzwiami możemy wydzielić jakąś przestrzeń, np. sypialnię czy kącik dla dziecka.

mała łazienka, metamorfoza wnętrz
fot. szybkiemetamorfozy.pl

Łóżko w podeście

To dość rzadko stosowane rozwiązanie, a jednak bardzo praktyczne. Polecane szczególnie do niskich pomieszczeń, gdzie nie ma możliwości umieszczenia łóżka na antresoli.

Pod podestem można zamontować łóżko ze stelażem umieszczonym na kółkach. Łóżko takie wysuwa się na noc a w dzień szybko i wygodnie chowa pod podest. Przestrzeń na podeście  można dowolnie wykorzystać, np. na kącik do pracy czy garderobę.

kawalerka, małe mieszkanie, sypialnia, porady architektów
autor: Alina Badora / TECON

kawalerka, małe mieszkanie, sypialnia, porady architektów
autor: Alina Badora / TECON

Wykorzytany każdy kąt

W małych mieszkaniach liczy się przede wszystkim dobrze wykorzystana przestrzeń. Sztuką jest dobrze wykorzystać każdy centymetr cennej powierzchni.

Zabuduj wnęki i wolne ściany, pod łóżkiem zrób szuflady. Unikaj wolnostojących mebli - lepiej zrobić jedna dużą zabudowę niż stawiać kilka szafek.

Białe małe wnętrza

Biel rozjaśnia i optycznie powiększa. Ponieważ dobrze odbija światło, wnętrza z białą podłogą i ścianami wydają się dużo większe niż są w rzeczywistości.

Biel to również najbardziej uniwersalny kolor, pasuje do nie go wszystko, wszędzie i w każdym stylu.

wnętrza, projekt: Norm
fot. normcph.com

Meble wielofunkcyjne

To bardzo ważna cecha mebli do małych mieszkań. Dzięki wielofunkcyjnym rozwiązaniom znacznie oszczędzamy przestrzeń, a także personalizujemy ją dostosowując do własnych potrzeb.

Na zdjęciu powyżej składana szafa ukrywa kuchnię, drzwi szafy mogą być natomiast stolikiem.

Poniżej pomysłowa sofa, która w prosty sposób zamienia się w piętrowe łózko.


Fot. bonbon.co.uk


Fot. bonbon.co.uk


Fot. bonbon.co.uk

Jednolita zabudowa

Jednolita zabudowa o prostej formie optyczne wtapia się w tło. Stwarza wrażenie jak gdyby jej nie było. Kiedy dodatkowo jest połyskliwa odbija tak cenne w małych mieszkaniach światło.

wnętrza, apartament, galeria wnętrz, nowoczesne mieszkanie
fot. Hanna Długosz

kawalerka, małe mieszkanie, sypialnia, porady architektów
autor: Alina Badora / TECON

Mniej znaczy więcej

W małych mieszkaniach sprawdza się minimalizm - im mniej ozdób i bibelotów tym klarowniejsza przestrzeń. Ważny jest również wizualny porządek - pochowaj wszystkie niepotrzebne durnostojki z zasięgu wzroku, unikaj otwartych półek i zbyt dużej ilości ozdób. Wystarczy jeden, dwa wyraziste akcenty np. w postaci ciekawej tapety czy intensywnego koloru (zdjęcie powyżej)

Lepiej pochować rzeczy w jednym dużym meblu niż zostawiać je na widoku. Na zdjęciu poniżej w maleńkim salonie ścianę zabudowano białym regałem, który pomieścił wszystkie niezbędne rzeczy w pokoju.

Mały salon z regałem
fot. szybkiemetamorfozy.pl

Te same zasady dotyczą kuchni. W małej przestrzeni lepiej nie eksponować garnków, patelni i innych utensyliów. Lepiej sprawdzą się zamknięte szafki niż otwarte półki.

Mały aneks kuchenny
fot. szybkiemetamorfozy.pl

Mała łazienka

Mała łazienka to osobne wyzwanie. Ważne aby była funkcjonalna i dobrze rozplanowana. Sprawdzą się tu lustra, jasne kolory i proste formy. Warto zabudować każdy wolny kąt, tak aby było gdzie przechowywać kosmetyki i inne potrzebne przedmioty.

Prysznic zamiast wanny zaoszczędzi przestrzeń. Można również skorzystać ze specjalnych kolekcji ceramiki i armatury zaprojektowanych specjalnie do małych wnętrz.

Na zdjęciu powyżej w łazience o powierzchni 3 m2 zainstalowano narożną toaletę. Dzięki temu wystarczyło miejsca na wygodna umywalkę nablatową. Pojemne białe szafki skrywają wszystkie niezbędne łazienkowe przedmioty.

Mała łazienka z prysznicem, proj. TECON
aut. Alina Badora i Oliwia Durzyńska/ TECON

W tej łazience o powierzchni 3,2 m2  projektant zaproponował optyczny trik, w postaci biało-czarnych pasków, które poszerzają małą przestrzeń.

Nad toaletą zamontowana jest lustrzana szafka na kosmetyki, a za prysznicem szafa na pralkę i ręczniki.

Mała łazienka z prysznicem, proj. TECON
aut. Alina Badora i Oliwia Durzyńska/ TECON

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.