Łazienka dostępna, czyli mądre projektowanie

Łazienka dostępna to przestrzeń uniwersalna; odpowiednia zarówno dla dzieci, kobiet w ciąży, osób starszych lub tych z ograniczoną sprawnością ruchową. Przemyślany projekt na pierwszym miejscu stawia wygodę codziennego użytkowania i sprawdza się w momentach niedyspozycji osób zdrowych. Łazienka dostępna nie musi być ?szpitalna? to miejsce wygodne i bezpieczne a do tego ładne.

Umywalka

Należy pamiętać, że umywalka, z której korzysta osoba o ograniczonej sprawności ruchowej powinna być specjalnie wyprofilowana. Jest to istotne zwłaszcza wtedy, kiedy korzystać z niej będzie osoba na wózku inwalidzkim - wówczas krawędź czołowa powinna uwzględniać przestrzeń na swobodne podjechanie do umywalki.

Łazienka dostępna, łazienka dla seniora, łazienka dla osoby starszejFot. Roca

Więcej miejsca

W łazience projektowanej dla osoby starszej sprawdzi się specjalny, podtynkowy syfon, zapewniający dodatkowe miejsce pod umywalką (znajdziecie taki np. w ofercie Roca). Kolejną ważną kwestią jest szerokość modelu (minimum 60 cm) oraz jego wysokość (dla osoby dorosłej maksymalnie 80 cm, dla dziecka - 60 cm).

Łazienka dostępna, łazienka dla seniora, łazienka dla osoby starszejFot. Roca

Bateria

Na wygodne korzystanie z umywalki wpływ ma ponadto dostosowana bateria, najlepiej wyposażona w tzw. uchwyt lekarski, umożliwiający płynną i bezproblemową regulację siły oraz temperatury strumienia wody.

WC

Tradycyjny, stojący kompakt WC to kompletne rozwiązanie dla osób o ograniczonej sprawności ruchowej. Umocowane przy nim uchwyty ścienne (proste, poziomo-pionowe, uchylne lub nieruchome), ścienno-podłogowe lub mocowane do podłogi, zapewnią korzystającemu z nich samodzielność. Innym rozwiązaniem jest podwieszana miska WC.

Łazienka dostępna, łazienka dla seniora, łazienka dla osoby starszejFot. Roca

Lepszy prysznic

Odpowiednie urządzenie strefy prysznicowej to wyzwanie wymagające szeregu udogodnień wpływających na bezproblemową kąpiel. Projektując dostępną łazienkę lepszym rozwiązaniem od wanny będzie wybór prysznica, dający zdecydowanie większą swobodę poruszania się. Godnym uwagi produktem z oferty Roca do wyposażenia tej strefy jest brodzik Terran, czyli model pozwalający na zlicowanie go z podłogą i zapewniający osobie korzystającej z prysznica swobodny dostęp do niego.

Łazienka dostępna, łazienka dla seniora, łazienka dla osoby starszejFot. Roca

Więcej o:
Copyright © Agora SA