8 najczęściej popełnianych błędów kolorystycznych we wnętrzach

Jeśli planujesz zmianę koloru ścian we wnętrzu, przeczytaj zanim chwycisz za pędzel. Oto 8 najczęściej popełnianych błędów w wyborze kolorów. Możesz ich uniknąć!
sypialnia sypialnia fot. jasgomez34/Pixabay

Wszystko w tym samym odcieniu

BŁĄD: Popularny w modzie styl total look, czyli wszystko od ubrania po dodatki w tym samym kolorze, w wystroju wnętrz wyjątkowo się nie sprawdza. Optycznie pomniejsza to przestrzeń i ją spłaszcza. Nie mówiąc, że identyczny kolor na wszystkim we wnętrzu jest zwyczajnie nudny. Dlatego nie dobieraj koloru ścian pod kolor tapicerki kanapy, dywanu czy zasłon.

RADA: Jeśli chcesz utrzymać pokój w jednej barwie, różnicuj jej odcienie. Wnętrze będzie nadal spójne kolorystycznie, a przy tym ciekawsze.

Za dużo kolorów

BŁĄD: Wiele osób chcąc ożywić wnętrza kolorem, stosuje ich za dużo. Coś, co miało być radosne i odważne, staje się agresywne i przytłaczające. Szczególnie jeśli decydujemy się na mocne barwy na ścianach, ale nawet w przypadku bardziej stonowanych można uzyskać niezamierzony efekt tęczy.

RADA: Zrównoważ mocne kolory neutralnymi - beżem lub szarością. Barwy lepiej wybrzmią, a wnętrze nie będzie przytłaczało.

Kierowanie się modą

BŁĄD: Szarości, owszem są modne od kilku sezonów, ale czy oby na pewno ci się podobają i dobrze się w nich czujesz? Czy chcesz spać kolejne trzy lata w sypialni pomalowanej na kolor, którego nie lubisz?

RADA: Ściany malujemy raz na kilka lat, ich kolor nie powinien być wypadkową chwilowych trendów, a naszych gustów. Inspiruj się modą, ale nie podążaj za nią ślepo.

Korytarz. Kolor Jagodowa Pianka, Colours. Korytarz. Kolor Jagodowa Pianka, Colours. fot. producent

Sufit w niewłaściwym odcieniu bieli

BŁĄD: W ostatnich latach modne stało się malowanie sufitu na śnieżnobiały kolor przy kolorowych ścianach. Jednak większość białych farb ma w sobie odrobinę szarości, która powoduje, że obniżamy optycznie pomieszczenie.

RADA: Zastosuj ciepły odcień bieli bądź słoneczny beż. Pomieszczenie wyda się wyższe.

Malowanie - dekoracje. Wielokolorowa Malowanie - dekoracje. Wielokolorowa "szachownica" na ścianie ożywi nie tylko dziecięcy pokój. Red. Malfarb

Każdy pokój w innym kolorze

BŁĄD: Sypialnia na fioletowo, salon zielony, przedpokój w kolorze fuksji, kuchnia czarno-biała a łazienka w odcieniu słonecznej żółci... Każdy pokój pomalowany na inny kolor powoduje brak ciągłości stylistycznej. W takich wnętrzach rzadko kiedy czujemy się komfortowo.

RADA: Stwórz spójną paletę barw dla wszystkich pomieszczeń w mieszkaniu. Nie musisz malować ich tym samym kolorem, ale postaraj się znaleźć wspólny mianownik kolorystyczny.

Kuchnia. Kolory Las Równikowy i Zielono Jabłuszko, Colours. Kuchnia. Kolory Las Równikowy i Zielono Jabłuszko, Colours. fot. producent

Zbyt jaskrawe barwy

BŁĄD: Ofiarą tego błędu najczęściej padają pokoje dziecięce. Wybieramy do nich jaskrawe kolory, najczęściej różowy, zielony lub żółty. Należy sobie jednak zadać pytanie, czy oby na pewno czujemy się w nich dobrze i czy są to dobre barwy dla dzieci?

RADA: Wybierz stonowany odcień koloru, a jeśli nie chcesz rezygnować z jaskrawych barw nie maluj nimi wszystkich ścian, a tylko ich fragment.

Wnętrze w kolorze granatowym Wnętrze w kolorze granatowym Fot. Ikea

Kolory niewłaściwe do nasłonecznienia pokoju

BŁĄD: Mały pokój z jednym, niewielkim oknem i ciemnobrązowa farba na ścianie. Efekt - jeszcze mniejszy i ponury pokój. Malując pomieszczenia, często zapominamy o ich nasłonecznieniu, kierując się naszymi osobistymi upodobaniami.

RADA: Nie maluj słabo nasłonecznionych pokoi na ciemne odcienie. W nich lepiej się sprawdzą barwy jasne i chłodne, np. błękit, które optycznie powiększą przestrzeń.

Wzornik kolorów Wzornik kolorów fot. mat. prasowe

Zbytnie zaufanie do wzorników

BŁĄD: Szukając właściwego koloru farby, zaczynamy od przejrzenia wzorników kolorów. Niestety często na tym poprzestajemy. Kupujemy 10 litrów farby wybranej na podstawie wzornika i od razu malujemy ściany. Efekt może się okazać zgoła inny niż oczekiwaliśmy.

RADA: Zanim kupisz potrzebną ilość farby, zakup małą puszkę i pomaluj fragment ściany. Po wyschnięciu farby będziesz w stanie ocenić, czy to jest odcień, którego oczekujesz.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.