Co zrobić ze spadającymi liśćmi?

Gdy drzewa tracą swoją kolorową, jesienną pelerynę, a ziemia powoli pokrywa się różnokolorowymi liśćmi, powstaje pytanie "Co zrobić z tymi wszystkimi liśćmi? Zostawić czy usunąć?"

Wilgotne liście leżące na tarasie lub w miejscach brukowanych są niebezpieczne, ponieważ tworzą śliski, brązowy dywan. Dlatego należy usunąć liście ze wszystkich ścieżek.

Opadłe liście należy także usunąć z delikatnych pędów, trawy, roślin wiecznie zielonych i trawnika, ponieważ rośliny mogą zareagować na wilgotne liście gniciem. Brak światła powoduje powstawanie na trawniku szpecących, brązowych plam.

Liście nie wszędzie są niemile widziane.

Można na przykład zgromadzić 10-centymetrową warstwę liści pod drzewami, krzewami oraz na pustych grządkach kwiatowych i warzywnych. Najlepiej delikatnie rozłożyć liście na grządkach za pomocą pazurków ogrodowych i przykryć je warstwą gleby, aby nie rozwiał ich wiatr i aby przyspieszyć proces gnicia. Wykonanie tych czynności zapewni błyskawiczne powstanie świeżego, żyznego humusu, dzięki któremu wiosną rośliny rozkwitną w całej okazałości. Do tego procesu, nazywanego kompostowaniem gruntu, najlepiej nadają się szybko gnijące liście krzewów kwitnących i roślin owocowych. W przypadku tej wyjątkowo praktycznej metody wykorzystania dużej ilości liści składniki pokarmowe zawarte w liściach i ścinkach działają jak ekologiczne nawozy. Warstwa liści na roślinach pomaga w utrzymaniu ciepła, izolując je i chroniąc przed niskimi temperaturami. Jednak wiosną należy pamiętać o usunięciu pozostałych liści, aby zapewnić roślinom dostęp do wystarczającej ilości tlenu i światła słonecznego.

Innym dobrym pomysłem na recykling liści jest robienie gniazd dla jeży. Pomoże to w ochronie tych zwierząt, ponieważ w niektórych krajach europejskich jeże są już na liście gatunków zagrożonych, przede wszystkim dlatego, że w wyniku skrupulatnego uprzątania ogrodów jeże tracą wszelkie możliwości budowania gniazd i szukania schronienia. Dlaczego więc nie zrobić małej sterty z liści i cienkich gałązek? To małe, aktywne wieczorem i w nocy zwierzę z pewnością zrewanżuje się na swój sposób. Główną część jadłospisu tego małego pomocnika ogrodnika stanowią larwy, dżdżownice, pająki i ślimaki. W związku z tym dzięki jeżom można pozbyć się insektów i robaków z części ogrodu. Jeże nie przepadają za warzywami, dlatego nie trzeba martwić się o grządki owocowe i warzywne!

Jesienne liście nie są więc tylko niewygodnym odpadem, który trzeba usuwać z ogrodów. W rzeczywistości jest zupełnie na odwrót: osoby stosujące się do odpowiednich porad i wskazówek mogą zaoszczędzić mnóstwo pieniędzy na humusie i nawozach oraz wziąć aktywny udział w ochronie zwierząt, zapewniając jeżom przytulne schronienie.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o ogrodach: encyklopedia roślin, porady ekspertów, zdjęcia pięknych ogrodów w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

Więcej o: