Jesienna pielęgnacja trawnika

Jeśli trawa jesienią blednie i staje się rzadka, warto ją nieco wzmocnić. Trzeba z niej również usunąć liście i owoce spadające z drzew

W zimie trawnik cierpi z powodu wilgoci, niskich temperatur i zbyt małej ilości słońca. Dlatego przed nastaniem chłodów trawniki potrzebują odrobiny czułości i pielęgnacji. Opadające jesienią liście należy regularnie usuwać z trawnika. Liście leżące na trawniku pozbawią go światła i będą sprzyjać powstawaniu suchych, brązowych plam oraz porastaniu trawnika mchem. Mniej więcej na początku listopada należy po raz ostatni skosić trawnik. Trawa powinna zostać przycięta do wysokości co najmniej 5 cm, ponieważ dłuższe źdźbła pozwolą jej lepiej wykorzystać mniejszą ilość światła słonecznego. Dzięki temu trawnik będzie bardziej odporny na chwasty i mech.

Zalecane jest także stosowanie nawozów jesiennych, ale z umiarem. Nawozy jesienne zazwyczaj mają niską zawartość azotu i wysoki poziom potasu. Zwiększona ilość potasu powoduje wzmocnienie trawy i zwiększenie jej odporności na mróz.

Nie należy jednak przesadzać z ilością nawozu, bo nadmiar składników odżywczych sprzyja również rozwojowi grzybów oraz spływa do głębszych warstw gleby i wód gruntowych.

Jesienią nie należy stosować tradycyjnych nawozów do trawników, ponieważ zawierają one dużą ilość azotu, który powoduje szybszy wzrost trawnika, co z kolei zwiększa jego podatność na działanie mrozu.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o ogrodach: encyklopedia roślin, porady ekspertów, zdjęcia pięknych ogrodów w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład