Milenium Park w Chicago - The Lurie Garden

Podobno z kultury amerykańskiej czerpiemy to co najgorsze - niezdrowe jedzenie, przemoc. Znaleźliśmy miejsce które bez wstydu przenieślibyśmy do Polski... lub chodź jeden z elementów Millennium Park.

W połowie lipca Millenium Park obchodził swoje dziesięciolecie. Ten olbrzymi kompleks zieleni ma swojego fanpage'a na facebooku, który lubi blisko 90 tys. użytkowników oraz 700 tys wirtualnych odwiedzin.

Obszar który zajmuje obiekt to blisko 25 hektarów, został podzielony na kilkanaście wnętrz krajobrazowych i udostępniony dla szerokiej publiczności w lipcu 2004 roku. Liczba odwiedzających w 2009 roku przekroczyła 4 miliony. Na terenie Parku znajduje się m. in. Teatr, pawilon zaprojektowany przez światowej sławy architekta Franka Gehrego, czy Brama Chmur autorstwa brytyjskiego artysty Anisha Kapoora. Jednak to co zwróciło naszą uwagę to 5 hektarowy ogród - The Lurie Garden. Twórcami projektu Gustafson Guthrie Nichol Ltd, Piet Oudolf i Robert Izrael. Projektanci postawili na zrównoważony rozwój, sadząc rodzime rośliny - jak sami mówią żyją one dłużej i są odporniejsze. Ten miejski ogród jest piękny o każdej porze roku. Wiosną bielą się tu tulipany, latem fioletem zachwyca szałwia, później jeżówka purpurowa, a zimą spod śniegu wystają trawy ozdobne.

Ogród ma swoją stronę, oraz profile na portalach społecznościowych - z każdego miejsca na ziemi możemy podziwiać piękno zmieniającej się natury

Więcej o: