10 roślin cebulowych, które sadzimy wiosną

Zapomniałaś jesienią posadzić w ogrodzie rośliny cebulowe? Nie szkodzi, są też i takie, które możesz posadzić wiosną. Będą zdobić rabaty do jesieni.

To prawda, że większość kwiatów cebulkowych sadzi się jesienią. To one tworzą wiosną w ogrodzie barwny kobierzec. Ale są też rośliny, które nie przetrwają zimy w gruncie. Najczęściej mają tropikalny rodowód, pochodzą z rejonów Ameryki Środkowej czy Afryki, dlatego sadzić je trzeba właśnie wiosną, a jesienią, przed nadejściem mrozów, koniecznie trzeba bulwy wykopać z ogrodu, osuszyć i przetrzymać przez zimę np. w piwnicy czy garażu.

Kwiaty cebulowe, które mają zakwitnąć wiosną, sadzi się od połowy kwietnia do połowy maja. Termin kwitnienia możesz nieco przyspieszyć, sadząc cebule do doniczek już w marcu. Doniczki ustaw w widnym pomieszczeniu zabezpieczonym przed mrozem, np. na oszklonej werandzie. Do ogrodu kwiaty przenieś pod koniec maja. A oto 10 roślin, które posadzone wiosną, będą oszałamiać barwami do jesieni.

Krokosmia ogrodowa (Crocosmia crocosmiiflora)

Jest podobna do botanicznych gatunków mieczyków. Ma pomarańczowe, pomarańczowoczerwone lub żółte kwiaty zebrane są kłosy. Wyrasta do 60–80 cm. Kwitnie od lipca do września. Krokosmia lubi miejsca słoneczne, osłonięte od wiatru. Ziemia powinna być żyzna, próchnicza, przepuszczalna. Roślina wymaga systematycznego podlewania. Bulwy należy wykopać na przełomie października i listopada.

Mieczyk ogrodowy ( Gladiolus hybridus)

Najlepiej czuje się w miejscu ciepłym, słonecznym i osłoniętym od wiatrów.  Preferuje podłoże żyzne, próchnicze, przepuszczalne i umiarkowanie wilgotne. Jest wrażliwy zarówno na zalanie, jak i przesuszenie. Bulwy mieczyków sadzi się w ogrodzie od połowy kwietnia do połowy maja, umieszczając je na głębokości 6 -10 cm. Kwiaty rozwijają w lipcu i sierpniu. Osiągają 10 -120 cm, wysokie wymagają podpórek. Gladiole posadzone pod koniec maja lub na początku czerwca, zakwitną we wrześniu – październiku.

Dalia (Dahlia)

Występuje też pod nazwą georginia. Na świecie znanych jest kilka tysięcy odmian tych kwiatów, z czego w Polsce rośnie około 60. Dalia osiąga 20-150 cm wysokości. Wszystkie odmiany dobrze rosną w słońcu i półcieniu, na lekko wilgotnej, przepuszczalnej glebie. Okres kwitnienia rozpoczyna się w lipcu i kończy w październiku.

Frezja ogrodowa ( Fresia hybrida)

Ma zgrubiałe pędy długości 20-30 cm oraz wąskie, mieczowate liście. Dekoracyjne kwiaty są bardzo pachnące i zebrane w jednostronne grona. Bulwy frezji wysadza się na przełomie kwietnia i maja, na głębokość 5-8 cm, w odległości 15-20 cm. Podłoże powinno być lekkie, piaszczysto-gliniaste, przepuszczalne, lekko zasadowe, a stanowisko słoneczne. Aby frezja zakwitła, nie możesz dopuścić do przesuszenia gleby. W październiku bulwy należy wykopać, oczyścić i przechowywać przez zimę w ciepłym (około 20-25°C) i przewiewnym miejscu.

Begonia bulwiasta (Begonia x tuberhybrida)

Ma bardzo charakterystyczne liście, o kształcie sercowato-lancetowatym, u nasady nierówne i na całej powierzchni ząbkowane. Roślina dorasta do około 30 cm wysokości. Kwiaty są duże i pięknie wybarwione. Begonia bulwiasta kwitnie od maja do później jesieni. Najlepiej rośnie w glebie żyznej i przewiewnej, w miejscach nieco zacienionych. Lubi podlewanie umiarkowane. Nie można zalewać korzeni i spryskiwać liści. Bulwy begonii wykop z ziemi po pierwszych przymrozkach, lekko przesusz, oczyść i przechowuj obsypane piaskiem lub torfem w pomieszczeniu o temp. 7-12 st. C.

Jaskier azjatycki (Ranunculus asiatus)

Osiąga wysokość 20-30 cm. Kwiaty mają barwę białą, żółtą, pomarańczową, różową i czerwoną. Jaskier kwitnie od maja do czerwca. Aby przedłużyć kwitnienie, należy usuwać przekwitłe kwiaty. Jaskier dobrze rośnie na podłożu wilgotnym lub lekko wilgotnym, przepuszczalnym, o dość wysokiej zawartości składników pokarmowych. Sadzi się go do gruntu późną wiosną. Roślina wymaga regularnego podlewania.

Paciorecznik  (Canna)

Występuje także pod nazwą kanna. Dorasta do 200 cm. Tworzy efektowne kwiaty, różnego kształtu i wielkości, zebrane kłosy. Paciorecznik kwitnie od połowy lata do pierwszych przymrozków. Roślina jest wrażliwa na niskie temperatury. Kłącza sadzi się do gruntu w drugiej połowie maja. Paciorecznik najlepiej rośnie na stanowiskach ciepłych i słonecznych.

Lilia (Lilium)

Należy do najpiękniejszych bylin cebulowych. Lilie osiągają nawet 200 cm. Najlepiej sadzić je na glebach bogatych w próchnicę, pulchnych i przepuszczalnych. Rośliny są wrażliwe na nadmiar wody w glebie, dlatego można je sadzić na podwyższonych zagonach od drugiej połowy kwietnia do początku maja. Nigdy nie należy sadzić cebul w czasie deszczu, bo powoduje to ich gnicie.

Zawilec wieńcowy (Anemone coronaria)

Kwiaty ma zazwyczaj białe, różowe lub niebieskie, a także w odcieniach czerwieni, fioletu i żółci. Dobrze rośnie w miejscach częściowo ocienionych, pod krzewami i drzewami. Wymaga wilgotnej gleby. Kwitnie od maja do sierpnia. Osiąga  15-45 cm wysokości.

Tygrysówka (Tigridia)

Ma bardzo nietrwałe, przepiękne, oryginalne kwiaty - kwitną tylko jeden dzień. Rozwijają się rano, a więdną pod wieczór. Tygrysówkę sadzi się po 15 kwietnia, a kwitnie od końca lipca do września. Roślina lubi glebę żyzną, przepuszczalną, bogatą w składniki pokarmowe i stale wilgotną. Dobrze rośnie w miejscach nasłonecznionych lub w połowie zacienionych i przewiewnych. Uwaga, nie zakwitnie w  miejscach, w których rosły kosaćce, inne cebulowe, jak również tam, gdzie rosła poprzednio. Nie lubi przesuszenia.

Więcej o:
Copyright © Agora SA