Amarylis: jak dbać o roślinę, by stała się ozdobą ogrodu?

Amarylis to roślina z rodziny amarylkowatych, która pochodzi z południa RPA. Najbardziej efektowny jest jego konkretny gatunek, czyli amarylis piękny (Amaryllis belladonna). Amarylis, mimo tropikalnego rodowodu, świetnie nadaje się do uprawy w europejskich warunkach klimatycznych. Można sadziś go nie tylko w donicach, ale i w ogrodach, którym nadaje wyjątkowy charakter. Sprawdźcie jak należy dbać o amarylis.

Amarylis ogrodowy: jak go uprawiać i pielęgnować?

Amarylis to roślina cebulowa, która często pojawia się zarówno w mieszkaniach, jak i w ogrodach. Znana jest ze swoich dużych, pachnących kwiatów o różowym, białym oraz czerwonym wybarwieniu, które urzekają swoją urodą. U roślin sadzonych w gruncie pojawiają się one późnym latem (doniczkowe amarylisy zakwitają nieco wcześniej). Na jednej łodydze amarylisu może zakwitnąć nawet 12 kwiatów.

Amarylis ogrodowy najlepiej rozwija się w ciepłych, zacisznych zakątkach, na słonecznych stanowiskach. Co ważne, gleba pod tę roślinę powinna szybko się nagrzewać i dobrze chłonąć wilgoć. Dobrze też, gdy zawiera sporo materii organicznej.

Kwiat amarylisuKwiat amarylisu fot. OBI

Amarylis: hodowla z nasion czy z cebulek?

Amarylis ogrodowy zazwyczaj sadzi się w ten sposób, że cebule o średnicy 5-20 cm umieszcza się w ziemi na głębokości ok. 8 cm. Co istotne, ich szyjki muszą znajdować się na poziomie podłoża. Cebule amarylisów sadzić należy w 30-centymetrowych odstępach, aby zapewnić roślinom odpowiednią przestrzeń.

Najlepszym momentem na sadzenie amarylisu ogrodowego jest późna wiosna. Wówczas cebulom nie zagrażają przymrozki.

Amarylis: co zrobić po przekwitnięciu i dlaczego amarylis nie kwitnie?

Po przekwitnięciu amarylis wchodzi w stan wegetacji. W tym okresie musi być obficie podlewany i zasilany wieloskładnikowymi nawozami. W drugiej połowie sierpnia należy stopniowo ograniczać jego podlewanie. Warto pamiętać, że zasychające liście rośliny można usuwać dopiero wtedy, gdy rozpoczyna się okres jej spoczynku.

Gdy przekwitnie, amarylis zaczyna zawiązywać nasiona, co kosztuje tę roślinę bardzo dużo energii. Z tego powodu zasychające kwiaty należy natychmiast usunąć – tylko w ten sposób sprawimy, że w kolejnym sezonie roślina ponownie zakwitnie.

Wczesną jesienią (w październiku) warto wykopać cebule amarylisów ogrodowych i przechowywać je w chłodnym pomieszczeniu w temperaturze ok. 10 st. Celsjusza, w piasku i w torfie. Świetnym miejscem na „zimowanie” cebulek może być więc garaż lub piwnica. Ważne jednak, by przed umieszczeniem cebulek w chłodnym miejscu oczyścić je z zaschniętych liści i korzeni. Okres spoczynku roślin trwa ok. 2 miesięcy i kończy się wtedy, gdy cebule wypuszczają świeże pędy (wtedy można umieścić je w zasilonej nawozami glebie).

Dobra pielęgnacja amarylisów sprawi, że przez wiele lat będą wytwarzać piękne i okazałe kwiaty, które pięknie zdobić będą wasze ogrody. Jeśli natomiast nie będziecie trzymać się wyżej przedstawionych zasad, amarylis może przestać kwitnąć. Warto więc wziąć sobie nasze rady pod uwagę i jak najlepiej dbać o swoje rośliny.

Więcej o:
Copyright © Agora SA