Oświetlenie solarne do ogrodu - przedstawiamy zalety i wady

Zadbany ogród to nie tylko równo skoszony, zielony trawnik i piękne rośliny. Warto pomyśleć także o oświetleniu ogrodowym, które rozjaśni przydomowe ścieżki, wejście do domu, garażu czy altany. Lampy w ogrodzie staną się świetną dekoracją. Sprawdziliśmy jakie zalety i wady ma oświetlenie solarne do ogrodu.

Oświetlenie przed domem - czy potrzebne?

Oświetlenie przed domem nie jest bez znaczenia, zdecydowanie zwiększa ono poczucie bezpieczeństwa domowników. Na pewno zdarzyło Ci się choć raz szukać po omacku zamka w drzwiach, denerwować podczas wjazdu do garażu czy parkowania na posesji, a także wyjmowania listów ze skrzynki. Brak odpowiedniej widoczności po zmroku utrudnia funkcjonowanie i zmniejsza komfort. Lampy przed domem będą funkcjonalnym rozwiązaniem, a szeroki wybór rodzajów i modeli z pewnością pozwoli dopasować odpowiednie.

Niektórzy uważają, że oświetlenie przed domem to fanaberia właścicieli - nic bardziej mylnego. Łatwo zauważyć, że do największej liczby włamań i rabunków dochodzi w nocy, podczas zmroku, kiedy sąsiadom i właścicielom trudniej zauważyć kręcące się po posesji niepowołane osoby. Światło może skutecznie odstraszyć potencjalnych złodziei, ponieważ nie sposób przejść nie zauważonym po rozświetlonej działce. Spacerując po podwórku po zmroku nie przewrócisz się przypadkowo, narażając się na stłuczenia, a lampy dodadzą posesji estetyki.

Jakie oświetlenie przed domem warto mieć? Na ścianach budynku sprawdzą się kinkiety, które można zamontować na płaskich powierzchniach, na elewacji budynku, a altanie, na tarasie czy balkonie. Kinkiety świecą do góry, do dołu lub na boki, mogą mieć czujnik ruchu lub być włączane za pomocą włącznika. Dobrze prezentuje się oświetlenie w podbitce, jednak warto pomyśleć o nim dużo wcześniej i zadbać o zasilanie. Na podjeździe i wjeździe do garażu sprawdzą się lampy najazdowe. Popularnością w ogrodach cieszą się lampy solarne, które można ustawiać w dowolnych miejscach i doświetlać strefy działki.

Lampy solarne przed domemLampy solarne przed domem Fot. shutterstock

Jak działają lampy solarne?

Lampy solarne dostępne są w każdym sklepie ogrodniczym. Podczas sezonu można spotkać je także w atrakcyjnych cenach w większych supermarketach. Solarne modele mają wbudowaną baterię, moduł słoneczny oraz efekt fotowoltaiczny, który w ciągu dnia pochłania światło słoneczne i przetwarza je na energię i magazynuje ją w akumulatorze tej małej lampy, by po zmroku świecić.

Na uwagę zasługują lampy solarne z wbudowanym czujnikiem ruchu, które oszczędzają energię i świecą jedynie, gdy w pobliżu wyczują ruch. Reagują na ludzi, ale i na zwierzęta.

Lampy solarne - zalety

Jeśli szukasz łatwego i niedrogiego sposobu na oświetlenie lub doświetlenie wybranych stref w ogrodzie warto pomysleć o lampach solarnych. Jedynym kosztem jaki należy ponieść jest zakup tych lamp. Ich ceny wahają się od kilku do kilkunastu złotych za sztukę, w zależności od wielkości czy modelu.

Ogromnym atutem lamp solarnych jest fakt, że ładowane są dzięki promieniom słonecznym, co sprawia, że nie płacimy za ich eksploatację. W lampach znajdują się diody LED o bardzo długiej żywotności, które samoczynnie włączają się po zmroku lub reagują na ruch, jeśli są to modele z czujnikiem. Takie lampy świecą w nocy od 8 do 10 godzin. Nie wymagają rozprowadzania kabli, podłączenia do prądu, przewodów zasilających. Nie musimy planować ich rozmieszczenia dużo wcześniej, po prostu ustawiamy je w miejscu, które nam odpowiada a w razie potrzeby można swobodnie zmieniać miejsce ich położenia.

Lampa solarnaLampa solarna Fot. shutterstock

Jakie wady mają lampy solarne?

Jakie mają wady? Dla niektórych wadą może okazać się moc oświetlania. Ilość lumenów może okazać się mało intensywna, co ogranicza funkcjonalność. Lampa solarna sprawdzi się do delikatnego oświetlenia terenu, posesji, jednak nie uda się przy świetle z lampy solarnej czytać wieczorem w ogrodzie książek. Modele solarne pomagają tworzyć nastrój i dekorują.

Warto pamiętać o regularnym czyszczeniu lamp solarnych, ponieważ na powierzchni panelu fotowoltaicznego zbiera się kurz i brud, a to uniemożliwia pełnowartościowe ładowanie gadżetu. Istotna jest także pojemność akumulatora lampy solarnej - niektóre mogą okazać się mało wystarczające, warto wybierać co najmniej 1800 mAH.

Girlanda solarnaGirlanda solarna Fot. shutterstock

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.