ABC drewna: jasna sosna, ciemny palisander

Te dwa gatunki, znane od lat i nieustająco popularne, dzieli niemal wszystko. Palisander to drewno szlachetne i bardzo drogie, sosna wręcz przeciwnie - jest powszechnie dostępna, a więc i tańsza. Warto jednak wiedzieć, że odpowiednio obrobiona wygląda równie elegancko.

Palisander

Drewno jest pozyskiwane z drzew rosnących na trzech kontynentach. W Europie najczęściej stosuje się dwie odmiany: palisander wschodnioindyjski (pochodzący z Indii, Nigerii i Kenii) oraz palisander rio (z Brazylii).

Kolor. Od czekoladowo-brązowego do fioletowo-czarnego, z charakterystycznym zawiłym układem słojów i ciemnymi pasami.

Właściwości. Gatunek bardzo twardy, stabilny i niełamliwy, odporny na biodegradację. W czasie cięcia oraz szlifowania należy szczególnie zadbać o odpylanie i ograniczać kontakt ze skórą, ponieważ zawarta w drewnie substancja dalbergion może powodować uczulenia skóry. Czasem po zastosowaniu niektórych rodzajów lakierów palisander blaknie pod wpływem światła.

Zastosowanie. Do wyrobu fornirów, mebli, ekskluzywnej stolarki, podłóg, artykułów dekoracyjnych. Jest też dobrym materiałem rzeźbiarskim.

Warto wiedzieć. Drewno obydwu odmian wydziela charakterystyczny zapach, który utrzymuje się także po wysuszeniu. Palisander rio pachnie słodko, migdałowo, palisander wschodnioindyjski - ostro, bardzo wyraziście. Garbniki z kory wykorzystuje się do produkcji medykamentów stosowanych w leczeniu biegunki, niestrawności, a nawet trądu. W angielskim obszarze językowym palisander jest nazywany rosewood, czyli drzewo różane.

Sosna

Gatunek bardzo rozpowszechniony w całej Europie, zwłaszcza w północnej i północno-wschodniej, aż do Syberii.

Kolor. Im starsze słoje (przyrosty), tym ciemniejszą mają barwę. Młode przyrosty są jasne, białożółte, potem zmieniają odcień na pomarańczowo-brązowy.

Właściwości. Sosnę charakteryzuje dobra izolacyjność termiczna i akustyczna, ładnie się również barwi - drewno można bejcować na różne kolory, całkowicie zmieniając jego wygląd. Największą wadą są sęki, często popękane. Stosowane do wyrobu podłóg i mebli musi być dobrze wysuszone i dokładnie obrobione. Najlepsze właściwości ma drewno pozyskiwane z drzew w wieku od 80 do 120 lat.

Zastosowanie. Do produkcji oklein, stolarki okiennej i drzwiowej, podłóg, ściennych elementów elewacyjnych oraz mebli; z sosny wyrabia się też płyty wiórowe i pilśniowe oraz opakowania. Jest stosowana jako materiał opałowy, choć ze względu na dużą zawartość żywicy nie nadaje się do kominków.

Warto wiedzieć. Od najdawniejszych czasów doceniano właściwości lecznicze tego popularnego gatunku, zwłaszcza dobroczynny wpływ żywicy na ludzki organizm - dlatego zalecano spacery po nagrzanych słońcem, pachnących lasach sosnowych.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.