Pomarańczowy styropian odporny na promienie UV

Termo Organika wprowadza na rynek nowe styropiany, które łatwo rozpoznać po wyglądzie: są jasnopomarańczowe w czarne kropki. Wzbogacenie standardowych płyt m.in. w pigmentowy filtr ochronny pozwoliło stworzyć nową klasę styropianów.

Renomowany i popularny styropian w kropki został poddany innowacyjnemu procesowi, którego zasada jest zbliżona do mikroenkapsulacji (proces powlekania powierzchni rozdrobnionych cząstek jednej substancji przez inną substancję ). Płyty wytworzone w ten sposób mają dodatkowe właściwości fizyko - chemiczne, przy zachowaniu zalet tradycyjnego styropianu.

Ciepły, trwały i łatwy w montażu styropian

W Przyjaznej Technologii Ciepłego Koloru zastosowano opatentowaną formułę pokrywania cząsteczek polistyrenu ochronnym filtrem pigmentowym, który ogranicza szkodliwy wpływ promieni ultrafioletowych UV na styropian, a jednocześnie pozwala na ściślejsze wypełnienie wiązań styropianowych kulek. Płyty nowego styropianu mają lepsze właściwości użytkowe. Pomarańczowe płyty są też bardziej szorstkie, co oznacza, że mają lepiej rozwiniętą powierzchnię właściwą niż standardowy styropian. Dzięki temu klej lepiej przylega do ich powierzchni, co w konsekwencji pozwala na trwalsze łączenie warstw systemu ocieplenia ściany. Ma to duże znaczenie dla trwałości i odporności całego systemu izolacji termicznej budynku.

Nowa klasa pomarańczowych styropianów jest łatwiejsza w montażu: zastosowane w niej pigmentowe filtry fluorescencyjne przetwarzają światło ultrafioletowe (UV) w światło widzialne oraz zmniejszają natężenie światła odbitego od płyty, co prowadzi do ograniczenia uciążliwego efektu lśnienia.

Niezależnie od poprawy właściwości, pomarańczowy kolor płyt ułatwia klientowi rozpoznanie styropianu o gwarantowanej, wysokiej jakości.

Styropian bardziej przyjazny dla środowiska

Każdy styropian stosowany w budownictwie zawiera dodatki uniepalniające, które powodują, że np. ściana zbudowana przy użyciu styropianu jest klasyfikowana jako nierozprzestrzeniająca ognia. Jeden z nowych pomarańczowych styropianów to ekologiczny styropian EKO , w którego skład wchodzą tylko przyjazne środowisku dodatki uniepalniające wykorzystywane do tej pory m.in. w przemyśle tekstylnym, meblowym czy samochodowym. Produkt wyprzedza obowiązujące dziś surowe wymogi w Unii Europejskiej i nie ma żadnego odpowiednika na polskim rynku.

System ociepleń izolacji ścian wykorzystujący płyty Gold Fasada EKO okazał się bardziej odporny na uszkodzenie w wysokiej temperaturze. W zależności od wersji badanej próby, temperatury kontrolne odczytywane w czasie testu w przypadku systemów ze styropianem EKO były niższe od 20 do 40%, w porównaniu do systemu ze standardowym styropianem.

Technologia produkcji oraz receptury pomarańczowych styropianów w kropki oraz wersji EKO objęte są patentami Termo Organiki i podlegają ochronie prawnej.

Wszystkie te produkty są objęte Certyfikatem Zgodności z Normą Europejską i Rekomendacjami Technicznymi i Jakości (RTQ), a Gold Fasada EKO posiada dodatkowo Świadectwo Deklaracji Środowiskowej, wydanymi przez Instytut Techniki Budowlanej.