Reaktywacja sidingu

Na początku lat 90. siding winylowy święcił tryumfy jako niezwykle popularny materiał stosowany przy wykończeniu elewacji budynków. Wszystko wskazuje na to, że jego czas powrócił. Za sprawą najnowszej kolekcji NATURE marki VOX doskonale widać, z jak praktycznym, a zarazem ciekawym wizualnie produktem mamy do czynienia.

Siding przywodzi na myśl architekturę Stanów Zjednoczonych i Kanady, gdzie od dziesięcioleci jest jednym z najbardziej lubianych materiałów elewacyjnych. Popularność tej technologii w Ameryce Północnej to niewątpliwie zasługa jej walorów estetycznych, a przede wszystkim niezwykłej odporności na trudne warunki atmosferyczne - huraganowy wiatr, wilgoć oraz słońce. Do Polski siding przybył w latach 90. i szybko stał się synonimem efektownego i praktycznego wykończenia fasady. Dekadę później stracił jednak nieco swoją mocną pozycję rynkową, a główną tego przyczyną była stosunkowo skromna oferta wzornicza i kolorystyczna. Obecnie, dzięki nowoczesnym rozwiązaniom technologicznym, siding winylowy jest wybierany coraz częściej. Duża w tym zasługa takich marek jak VOX, które nieustannie pracują nad parametrami technicznymi sidingu, ale również jego stroną wizualną. W efekcie stał się on ponownie jednym z kluczowych materiałów wykończeniowych w kontekście odnawiania elewacji. Na przykładzie produktów marki VOX warto prześledzić, jakie zalety kryje w sobie siding winylowy. Pod obserwację wzięliśmy NATURE, najnowszą kolekcję z oferty producenta.

fot. materiały partnera

Siding winylowy z kolekcji NATURE należy do najbardziej wytrzymałych materiałów elewacyjnych. Doskonale sprawdza się nawet w tak zmiennych warunkach pogodowych, jakie panują w Polsce. Jest produktem odpornym na huraganowy wiatr, co jest szczególnie istotne w dobie coraz częstszych anomalii pogodowych, z jakimi mamy do czynienia w naszym kraju. Długotrwała ekspozycja na słońce nie zmniejsza jego walorów estetycznych i użytkowych, ponieważ zastosowana technologia jest  odporna na promieniowanie UV i zmiany temperatur. Technolodzy VOX, wzorując się na fakturze drewna, opracowali specjalną strukturę panelu bazującą na mikrożłobieniach. Dzięki niej, woda nie zatrzymuje się na powierzchni elewacji, tylko swobodnie spływa w kierunku podłoża. Takie rozwiązanie uniemożliwia dostawanie się wody pod powierzchnię panelu, a także ogranicza osadzanie się brudu na fasadzie. Ograniczenie dostępu wilgoci oraz dobra wentylacja konstrukcji eliminuje także ryzyko rozwoju mikroorganizmów i pleśni. Inne czynniki biologiczne, takie jak szkodniki również nie mają szans zadomowienia się w elewacji z sidingu winylowego. O trwałości tego produktu najlepiej świadczy okres gwarancji udzielonej przez producenta, który wynosi... 50 lat.

Unikalną cechą sidingu winylowego z kolekcji NATURE jest duża łatwość w pielęgnacji. Produkt nie potrzebuje naszej ciągłej uwagi i regularnej konserwacji. Fasada przez cały okres użytkowania nie wymaga malowania, a do jej odświeżenia wystarczy woda z dodatkiem delikatnego detergentu. Sam montaż sidingu jest łatwy i intuicyjny. Nie jest potrzebny specjalistyczny sprzęt, ani wiedza, możemy wykonać go we własnym zakresie. Szeroki wybór listew dostępnych w ofercie VOX sprawia, że każdy budynek mieszkalny czy przemysłowy, drewniany czy murowany można wykończyć przy pomocy tej technologii. Ułożenie metra kwadratowego elewacji nie powinno nam zająć więcej niż 30 minut. Nie musimy czekać przez wiele dni na wyschnięcie tynku, ani poddawać desek czasochłonnej impregnacji, dzięki czemu prace montażowe mogą być prowadzone w błyskawicznym tempie, praktycznie o każdej porze roku.

Film dostępny w przystępny sposób obrazuje przewagę montażu sidingu winylowego nad innymi sposobami wykończenia fasady budynku.

 

Dodatkowym atutem technologii, który można zaobserwować oglądając film, jest niewielki ciężar paneli, co zdecydowanie ułatwia ich transport i późniejszą instalację. Nie bez znaczenia jest też to, że produkt VOX jest propozycją rozsądną cenowo. W połączeniu z brakiem konieczności konserwacji, mamy do czynienia z jednym z najbardziej ekonomicznych pomysłów na wykończenie elewacji domu.

fot. materiały partnera

Projektanci marki VOX zadbali nie tylko o stronę praktyczną, ale również wizualną produktu. Poprzez zastosowanie technologii termodruku udało się uzyskać niezwykle realistyczny efekt imitujący teksturę drewnianych desek. Siding z kolekcji NATURE obejmuje 4 wzory oddające rysunek i barwę różnych gatunków drewna, w tym cedru, dębu i orzecha. Dla miłośników jednolitej kolorystyki elewacji, VOX oferuje paletę 10 odcieni - od bieli, jasnych szarości i kremów po żółcienie i zielenie. Na stronie profile.vox.pl można zapoznać się pełną gamą dostępnych wzorów i kolorów. Siding winylowy to pomysł na całościowe wykończenie elewacji, ale można go również łączyć z elementami pokrytymi klasycznym tynkiem. Ze względu na swoje wszechstronne zalety, produkt stosowany jest nie tylko do wykończenia elewacji domków letniskowych, czy mobilnych, ale przede wszystkim całorocznych budynków mieszkalnych i komercyjnych. Dla osób ceniących sobie dbałość o środowisko naturalne, mamy dobrą wiadomość - siding winylowy został uznany za materiał mający znacznie mniej negatywny wpływ na otoczenie niż np. drewno czy cegła. Dzieje się tak dlatego, gdyż odznacza się on niezwykle długim okresem użytkowania, łatwością transportu oraz możliwością całkowitego powtórnego przetworzenia.

fot. materiały partnera

Więcej informacji na temat sidingu winylowego lub innych produktów elewacyjnych VOX znaleźć można na stronie internetowej www.profile.vox.pl