Dom za miastem - doświadczenia właścicieli

Niektórzy inwestorzy mało elastycznie podchodzą do kwestii odległości działki od miasta. Liczy się dla nich tylko bliskość aglomeracji. Tymczasem działki położone nieco dalej są tańsze i często o wiele atrakcyjniejsze niż te malutkie, miejskie. Dojazdy z daleka wcale nie są bardziej uciążliwe niż te z bliska, ponieważ korki robią się tuż pod miastem. W terenie jeździ się zwykle bez zatorów .

Dzięki starannemu dociepleniu ścian nie martwimy się o ocenę zapotrzebowania domu na energię zużywaną do ogrzewania , wymaganą przy sprzedaży domu (certyfikat energetyczny). Ściany zewnętrzne wzniesione z cegły klinkierowej i cegły silikatowej zostały ocieplone między tymi warstwami aż 15 cm wełny mineralnej, dach - 25 cm, natomiast fundamenty - warstwą 10 cm styropianu w pionie i 15 cm pod podgrzewanymi podłogami. W oknach zastosowaliśmy szyby bezpieczne, o U = 1,1.

Warto było wydać więcej na solidne elewacje z cegły klinkierowej i dokładną izolację budynku. Uznaliśmy, że to ważniejsze niż na przykład montaż ułatwiających obsługę domu inteligentnych instalacji (sterujących żaluzjami, multimediami itd.).

Jesteśmy bardzo zadowoleni z tego, że udało nam się zakopać w ogrodzie wielki zbiornik na gaz płynny . Dzięki temu nic nie szpeci działki ani otaczającego ją krajobrazu.

Palenie węglem bywa uciążliwe, dlatego kupiliśmy kocioł na paliwo stałe z dużym zasobnikiem, który zapełniamy tylko dwa razy w tygodniu (stosujemy eko-groszek). Nie sprawdziło się kupowanie 50-kilowych worków, za ciężkich do przenoszenia. Znacznie poręczniejsze są te o ciężarze 25 kg.

Czytaj także:

Dom za miastem

Kilka słów o domu

Wydatki związane z domem

Więcej o:
Copyright © Agora SA