Co to jest smartwatch? Ten dotykowy zegarek z internetem jest jak trener i lekarz

Jesteś fanem elektronicznych gadżetów, a także lubisz dbać o swoje zdrowie i dobrą formę? Smartwatch może być dla ciebie. Dzięki niemu lepiej określisz parametry treningowe, a nawet zbadasz serce - i to jednym palcem.

Co to jest smartwatch? Dziś to jeden z najmodniejszych gadżetów elektronicznych - zegarek z internetem i dotykowym ekranem o wielu różnorodnych funkcjach, które zmieniały się z biegiem czasu. Jak dziś działa ten sprzęt i co oferuje? Podpowiadamy. 

Wyświetlacz smartwatch'a ma zazwyczaj kształt koła lub prostokąta o różnej wielkości. Pasek może być wykonany z tworzywa sztucznego (wersje sportowe), skóry albo metalu. Smartwatch to zegarek, który łączy się z telefonem przez Bluetooth, a z internetem przez Wi-Fi, niektóre modele także przez sieć LTE. Posiada także własny system operacyjny. W Apple Watch to watchOS, który bazuje na iOS, a na przykład w nowych Samsungach jest to wearOS. Inne modele smartwatch'a posiadają często własny system operacyjny, jak modele Garmina. Można zainstalować na nich różne, ulubione aplikacje. Zmierzyć tętno, poziom stresu, coraz częściej także poziom nasycenia krwi tętniczej tlenem (SpO2 - jak ciało przyswaja tlen i ile go dociera do organizmu) i wiele innych parametrów. Dzięki niektórym modelom możliwe jest zbadanie serca jednym palcem, jak za pomocą elektrokardiografu jednoodprowadzeniowego. W modelu Apple Watch Series 7 GPS możliwe jest to dzięki elektrodom wbudowanym w specjalne pokrętło, tylne szkło i apce EKG, które odczytują impulsy elektryczne z serca. Wystarczy 30 sekund, by powstał elektrokardiogram. Natomiast aplikacja EKG informuje czy występują symptomy migotania przedsionków, które są oznaką poważnego zaburzenia rytmu serca albo czy serce pracuje prawidłowo (rytm zatokowy). 

Smartwatch Apple.Smartwatch Apple. Fot. Shutterstock

Dzięki smartwatch'owi można też monitorować sen. Smartwatch posiada programy, które ułatwiają wykonywanie różnych aktywności, na przykład do pływania, mierzące przepłynięty dystans. Są też modele wspierające treningi golfa czy nurkowania. 

Smartwatch posiada też funkcję GPS-u i wiele innych przydatnych funkcji. Można zapisywać na nim na przykład ulubioną muzykę. 

Smartwatch Apple - wszystko na nadgarstku

Smartwatch Apple (Apple Watch) bardzo szybko się ładuje (około godziny pełnego ładowania), a jego ekran nigdy nie gaśnie. Dlatego, kiedy chcemy do niego zajrzeć, by na przykład sprawdzić godzinę lub inne dane, nie trzeba za każdym razem podnosić ręki lub go dotykać. Na modelu Apple Watch Series 7 GPS pisanie stało się też dużo łatwiejsze. Ten sprzęt posiada asystenta snu i zdrowia (z zaawansowanymi pomiarami EKG i natlenienia krwi). Dzięki funkcji Refleksji pomoże zredukować stres, zmotywować się do różnorodnych treningów dzięki zapisanym programom sportowym, m.in. Tai chi, Pilates, jazdy rowerem i obliczyć spalone kalorie.

Za pomocą smartwatch'a w każdej chwili można wysłać wiadomość czy też odebrać połączenie telefoniczne, które przekierowywane jest z iPhona, na przykład podczas wędrówki po górach. Jest też aplikacja Mapy, dzięki której z łatwością można dotrzeć do celu i wiele innych, które pomagają w codziennym funkcjonowaniu. Można też zaprojektować własną tarczę smartwatch'a.

Czym różni się smartwatch od smartbandu? 

Smartband to opaska fitness, która jest o wiele tańsza od smartwach'a. Nie posiada modułu wi-fi czy LTE, łączności z internetem, a pobieranie aplikacji możliwe jest poprzez smartphone'a. Często nie ma też funkcji GPS'a. 

Jaki smartwatch wybrać? 

Najlepiej wybrać model smartwatch'a, który będzie kompatybilny z twoim telefonem. Warto też określić swój próg cenowy i funkcje, na których najbardziej nam zależy. 

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.