Jak zaprojektować instalację wodną w kuchni?

Instalacja wodna to, obok instalacji elektrycznej i kanalizacyjnej, jeden z najważniejszych elementów w każdym domu i mieszkaniu. Podłączenie do instalacji wodociągowej zapewnia dostęp do wody zimnej i do ciepłej wody użytkowej, zatem instalacja wodna jest niezwykle ważna. Dobrze jest wiedzieć, jak odpowiednio ją zaprojektować tak, by była rozwiązana w praktyczny sposób i funkcjonalnie służyła domownikom. Zobacz razem z nami, jak należy zaprojektować tę instalację w kuchni.

Jakie są najważniejsze punkty instalacji wodnej?

W każdej kuchni istnieją punkty, które podłączane są do sieci wodociągowej. Montaż instalacji wodnej będzie zatem zależał przede wszystkim od tego, gdzie umieszczone będą te punkty. Z tego względu tak ważne jest odpowiednie zaprojektowanie przestrzeni, aby już na etapie wykonywania instalacji można było dopasować układ rur do wyglądu przyszłej kuchni.

W każdej kuchni znajdować będzie się kran i zlew - to główne miejsce podłączenia do wodociągu, zarówno do ciepłej, jak i zimnej wody. Doprowadzenie wody w to miejsce zapewni wodę zarówno do spożycia, gotowania, jak i do mycia naczyń, czy sprzątania. W projekcie instalacji woda będzie przepływać głównie przez ten punkt.

Dodatkowo instalacja wodociągowa może być podłączona do punktu, w którym znajduje się zmywarka. Taka sytuacja, gdy zmywarka potrzebuje dodatkowego punktu podłączeniowego, jest częsta wtedy, gdy od zlewu dzieli zmywarkę dłuższa odległość.

W nowoczesnych lodówkach pojawiają się często kostkarki do lodu. Jeśli wybierzesz taki model, przyłączenie do punktów wodociągowych będzie często koniecznością.

Punktom wodociągowym często towarzyszą elementy instalacji kanalizacyjnej, zatem podczas projektowania warto pamiętać o tym fakcie.

projekt kuchni w mieszkaniach i domach jednorodzinnychprojekt kuchni w mieszkaniach i domach jednorodzinnych Fot. Merkury Market

Jaki powinien być projekt instalacji wodnej?

Do wykonania instalacji wodnej potrzebny będzie fachowiec, ale projekt możesz zaplanować samodzielnie, wiedząc, gdzie będą w przyszłości znajdować się konkretne elementy wyposażenia. Rozmieszczenie poszczególnych elementów na pewno pomoże w rozplanowaniu wszystkich instalacji, nie tylko wodnej, ale i elektrycznej oraz gazowej.

Na etapie budowy wykonywane są instalacje wodno-kanalizacyjne, dlatego już wtedy warto wiedzieć, co znajdzie się w przyszłej kuchni. Planowanie rozmieszczenia poszczególnych przyborów, sprzętów i mebli znacząco pomoże. Warto wcześniej wybrać meble - skorzystaj z szerokiej oferty na meble do kuchni Merkury Market, by zorientować się, jaki wybór będzie najlepszy.

Projektując instalację, zwracaj uwagę na to, by ułożyć wnętrze zgodnie z zasadą trójkąta roboczego. Dzięki temu dostęp do ciepłej i zimnej wody będzie zachowany, a odległości między zlewem, lodówką i kuchenką będą logicznie rozmieszczone. Dobrze jest też znać lub zaplanować przyszłe rozmieszczenie rur gazowych i kabli elektrycznych tak, by poszczególne systemy nie kolidowały ze sobą - to ważne w czasie awarii, gdyż naprawa będzie łatwiejsza, a ewentualne szkody często po prostu mniejsze w przypadku rozdzielonych instalacji.

projekty kuchniprojekty kuchni Fot. Merkury Market

Na jaką instalację najlepiej się zdecydować?

Nie tylko rozmieszczenie punktów wodociągowych jest ważne - równie ważne jest to, jakie rury będą użyte do wykonania instalacji wodnej. Możesz zdecydować się na różne średnice rur, a także na rury wielowarstwowe, z tworzyw sztucznych, modele rur stalowych oraz rur miedzianych. Wybór jest naprawdę duży, a w razie kłopotów z decyzją, warto poradzić się fachowca. Doradzi on nie tylko w kwestii wyboru odpowiednich produktów, ale też będzie pomocą w czasie projektowania.

Więcej o:
Copyright © Agora SA