Jak samodzielnie zrobić łóżko?

Nie możecie znaleźć odpowiedniego łóżka dla siebie? Zróbcie je samodzielnie! To wcale nie jest trudne, podpowiemy, jak się do tego zabrać.

W łóżku bardzo ważna jest rama. Powinna być wytrzymała i stabilna. Można ją wykonać prawie ze wszystkiego.

Łóżko - jakie wymiary?

Łóżka dla par mają trzy standardowe szerokości: 140, 150, 160 cm. Łóżko dla jednej osoby ma minimum 90 cm szerokości. Standardowa długość to 200 cm. Wynika to z wielkości dostępnych materacy. Można oczywiście zrobić łóżko większe, szersze lub dłuższe, ale wtedy trzeba będzie zamówić do niego materac, co podwyższa koszty. Górna krawędź standardowego łóżka znajduje się 40-50 ponad ziemią. Robiąc łóżko samodzielnie, jego wysokość możecie dopasować do upodobań.

Łóżko z szafek

Najprostszą ramę łóżka stworzycie z kilku szafek. Oczywiście wszystkie muszą być tej samej wysokości. Im więcej szafek, tym lepiej, bo na takim podłożu równomiernie rozłoży się ciężar. Ułóżcie szafki  jedna obok drugiej i połączcie gwoździami lub taśmami zaciskowymi. Na tak przygotowanej ramie połóżcie materac. Aby nie przesuwał się, dobrze jest przymocować jego rogi do narożników szafek. Wadą ramy z szafek jest to, że raczej jej nie przesuniecie, dlatego montujcie łóżko w miejscu docelowym. Pod łóżkiem też już niczego nie ukryjecie.

Łóżko z palet

Dobrą ramę można zrobić z palet. Nie musicie przy tym kupować nowych, możecie wykorzystać stare. Do zrobienia łóżka wykorzystuje się palety o wymiarach 120 x 80 cm. Używane palety trzeba oczyścić (szlifierką lub papierem ściernym) i zabezpieczyć – zabejcować lub pomalować farbą do drewna. Tak przygotowane układamy, tworząc podest i łączymy np. zbijając gwoźdźmi, albo taśmami zaciskowymi lub za pomocą wiertarki i kilku śrubek. Zaletą ramy w palet jest nie tylko jej niska cena (za nową trzeba zapłacić o,. 20 zł), ale to, że pod takie łóżko można wsunąć pojemnik na dodatkową pościel.

Łóżko z desek

Możecie  pokusić się o zrobienie ramy z desek. Potrzebne wam będą deski o szerokości około 20 cm i grubości 2 cm, a także drewniane słupki. Najpierw przycinacie cztery deski do odpowiedniej długości i zbijacie ramę. Aby ją usztywnić, pośrodku  mocujecie poprzeczną deskę. Teraz przycinacie  wzdłuż deskę o długości boku ramy i przykręcacie ją  od wewnętrznej strony boków. Na takim stelażu układacie albo deski  (prostopadle do kierunku, w którym będziecie  leżeć, w odległości kilka centymetrów), albo kładziecie grubą płytę OSB. Na końcu przybijacie  nogi i zagłówek. Jeszcze tylko pomalować i łóżko jest gotowe!

Łóżko z innych materiałów  

Do zrobienia ramy łóżka możecie wykorzystać pustaki – są wytrzymałe, jednocześnie lekkie i dość wysokie. Wystarczy je ułożyć jeden obok drugiego i przykryć dość grubym materacem. Na pewno nie będą się przesuwać.   Innym „ekologicznym” pomysłem jest rama ze skrzynek do owoców lub plastikowych skrzynek na butelki. Te jednak ramy nie utrzymają zbyt dużego ciężaru!

Pamiętajcie o zagłówkach

Tworząc samodzielnie łóżko , pomyślcie o  oryginalnym  zagłówku. Można go przykręcić do ramy albo przytwierdzić do ściany. A z czego go zrobić, to już inna opowieść.

Więcej o: