Meble z palet modne i ekologiczne. Sprawdzamy, jak wyglądają we wnętrzach

Meble z palet nie wychodzą z mody. Stoliki z europalet czy fotele pojawiają się już nie tylko w studenckich mieszkaniach bądź loftowych wnętrzach, ale także eleganckich salonach. Meble z palet cenimy nie tylko za niską cenę, ale też za stylowy wygląd.

Meble z palet początkowo miały być tanią alternatywą dla młodych osób meblujących pierwsze mieszkania. Z czasem jednak stały się domeną hipsterów i wcale nie tanich producentów. Dziś meble z palet się upowszechniły i można je znaleźć we wnętrzach urządzonych w różnych stylach i o różnym standardzie. Z palet powstają już nie tylko stoliki, ale też łóżka, regały, półki, wieszaki, stoły i fotele. Można je wykonać samodzielnie (wersja ekonomiczna) bądź kupić w niektórych sklepach z wyposażeniem wnętrz.

Meble z palet:co warto wiedzieć?

Palety występują w kilku rozmiarach. Najbardziej popularne są tzw. "europalety" o wymiarach 120 × 80 x 14,5 cm. Jest to dobry wymiar na stolik kawowy, choć z jednej palety mebel będzie niski. Dlatego między innymi stoliki z palet najczęściej są na kółkach, żeby je podwyższyć. Można też zrobić mebel z dwóch nałożonych na siebie palet. Ceny jednej palety wahają się od ok. 10 do 36 zł. Warto też popytać w zakładach produkcyjnych, które korzystają z palet przy transporcie swoich produktów. Możliwe, że firmy będą skłonne oddać palety za darmo. Wtedy jednak należy się liczyć z ewentualnymi uszkodzeniami.

Gotowe meble z palet są dostępne w niektórych w sklepach np. Fabryka Form. Ich ceny jednak zaczynają się od 300 zł. Po te meble sięgają osoby, które stylizują swoje wnętrza np. na styl lofotwy. Osoby chcące połączyć stylowy wygląd i niską cenę powinny wykonać meble z palet samodzielnie.

Jak wykonać meble z palet?

Meble z palet, czyli podkładów transportowychy, można wykonać stosunkowo łatwo. Drewno należy najpierw wyszlifować, żeby nie było drzazg, a następnie zaimpregnować (impregnaty kupimy m.in. w marketach budowlanych). Jeśli chcemy zmienić kolor drewna, użyjmy bejcy barwiącej, która także zabezpieczy drewno. Popularne są również białe meble z palet. Należy wówczas palety pomalować białą farbą do drewna. Najpopularniejszym meblem z palet jest stolik. Aby móc bezpiecznie stawiać na nim naczynia, warto go przykryć taflą szkła. Warto też przykręcić do stolika kółka - wtedy mebel stanie się mobilny.

Zobacz wideo
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.