Odtwarzacz Blu-Ray. Kupujesz? Zwróć uwagę na te szczegóły

Karolina Kielak
21.01.2022 11:10
Niezależnie od tego czy urządzamy dom, mieszkanie, dobieramy urządzenia, stawiamy na nowoczesność. Uwielbiamy nowe technologie, które umilają życie i dają rozrywkę. Popularnością cieszą się odtwarzacze Blu-Ray, czyli nośniki do zapisywania i odtwarzania danych. Jak dokładnie działa odtwarzacz Blu-Ray? Jakie ma zalety i na jakie szczegóły zwrócić uwagę wybierając taki sprzęt? Podpowiadamy!

Odtwarzacz Blu-ray - co to takiego?

Odtwarzacze Blu-ray to urządzenia cieszące się coraz większą popularnością. Coraz częściej stają się one częścią kina domowego. Zasada działania podobna jest do dobrze wszystkim znanego odtwarzacz DVD, z jedną różnicą - w modelu Blu-ray możliwe jest odtwarzanie płyt Blu-ray, czyli takiej o bardzo wysokiej rozdzielczości - HD. Technologia umożliwia zapisywanie zdjęć i filmów, ale nie tylko. Możliwa jest archiwizacja ważnych dokumentów, takich jak: badania, prace, katalogi, a także przechowywanie danych w systemach NAS. Nośnik Blu-ray najczęściej ma pojemność 25 GB lub 50 GB.

Odtwarzacz Blu-RayOdtwarzacz Blu-Ray Fot. shutterstock

Zalety odtwarzacza Blu-ray

W dobie, gdy na rynku dostępnych jest wiele serwisów strumieniowych, które umożliwiają oglądanie szerokiego pakietu filmów i seriali niemal w każdej chwili, wydawać by się mogło, że odtwarzacz Blu-ray to przeżytek. Ma on jednak zalety, które sprawiają, że stał się on ważnym elementem kina domowego, który zapewni rozrywkę na najwyższym poziomie.

Jakie zalety ma odtwarzacz Blu-ray? Przede wszystkim gwarantuje wysokiej jakości obraz. Nie musisz już się obawiać o jego rozpikselowanie. Widoczny obraz będzie pełen intensywnych, żywych detali, a wiele szczegółów zrobi na Tobie wrażenie. Nawet, gdy włączysz film o niskiej rozdzielczości, wiele dobrej jakości urządzeń jest w stanie przeskalować obraz do formatu 4K, dzięki czemu nawet filmy na starych płytach zyskują nowe życie.

Kolejną zaletą jest możliwość oglądania programów, filmów i seriali w dowolnej chwili, bez obaw o zerwanie połączenie internetowe czy zacinający się obraz. W odtwarzaczu Blu-ray takie sytuacje nie mają miejsca.

Odtwarzacz Blu-ray zapewnia unikalną ofertę filmową. Jeśli zbierałeś kiedyś płyty w różnych formatach Ty, Twoi rodzice czy dziadkowie, ten sprzęt pozwoli na ich odtworzenie. Nie musisz odmawiać sobie kolekcjonerskich nagrań czy wywiadów, które nie są dostępne za pośrednictwem Internetu. Urządzenie jest funkcjonalne - umożliwia odtwarzanie plików wideo z laptopa czy dysku sieciowego.

Odtwarzacz Blu-RayOdtwarzacz Blu-Ray Fot. shutterstock

Rodzaje odtwarzaczy Blu-ray

W sklepach stacjonarnych oraz internetowych dostępne są trzy kategorie odtwarzaczy Blu-ray. Najbardziej popularne są odtwarzacze stacjonarne, które można w łatwy sposób podłączyć do odbiornika telewizyjnego. Taki model często wyposażony jest w Wi-Fi. Wyróżnia je wysoka jakość, wygodna obsługa i możliwość komunikacji za pośrednictwem złącza HDMI.

Rzadziej spotykane są odtwarzacze przenośne, które można zabrać ze sobą np. na wakacyjny wyjazd czy w podróż, mają małe rozmiary, przypominają netbook czy tablet. Możliwe jest odtwarzanie obrazów w formatach DVD Video, BD Video, VCD, SVCD.

Odtwarzacze Blu-Ray komputerowe obsługują wszelkie formaty i wyposażone są w funkcjonalną nagrywarkę. Urządzenia tego typu są droższe w użytkowaniu ze względu na dość wysoką cenę płyt. Sprzęt łączy się z komputerem za pomocą portu USB.

Jak wybrać odtwarzacz Blu-ray?

Wybierając odtwarzacz Blu-Ray warto sprawdzić zestaw portów dostępnych w telewizorze, najczęściej są to HDMI (zapewni wysoką jakość obrazów), wyjścia optyczne (zapewniające doskonały dźwięk), gniazdo sieciowe, czyli port Ethernet oraz USB (umożliwi korzystanie z zewnętrznych nośników danych). Świetnie sprawdzają się urządzenia wyposażone w moduł Wi-Fi. Obecnie niemal każdy w domu ma router, a bezprzewodowe połączenie z domową siecią pozwoli na przesyłanie plików i pomoże uniknąć plączących się po podłodze kabli.

Funkcje odtwarzacza Blu-Ray warto uzależnić od tego, do czego sprzęt najczęściej będziemy przeznaczać. Co to oznacza w praktyce? Miłośnicy filmów w 4K powinni zwrócić uwagę na wysoką rozdzielczość i funkcję HDR, a także system interpolacji nagrań. Z kolei jeśli wolisz słuchać muzyki niż oglądać filmu skup się na tym, jakie formaty audio obsługuje dany odtwarzacz Blu-Ray.

Zastanów się także czy chcesz zabierać ze sobą odtwarzacz w podróże? W takim wypadku najlepiej kupić przenośny odtwarzacz Blu-Ray. Z kolei jeśli ma być on przeznaczony do użytku domowego - najlepiej sprawdzi się model stacjonarny, który zapewni idealną jakość dźwięku i obrazu.

Odtwarzacz Blu-RayOdtwarzacz Blu-Ray Fot. shutterstock

Te akcesoria się przydadzą: