Przed nami sierpniowy deszcz meteorów. Przygotuj się na noc spadających gwiazd!

Mówi się, że kiedy zobaczy się na niebie spadającą gwiazdę, warto pomyśleć życzenie, a ono spełni się. Już niedługo czeka nas deszcz meteorytów. To fantastyczny spektakl i ciekawy pomysł na spędzenie czasu. Warto jednak odpowiednio się do tego przygotować.

Zanim wybierzesz się na poszukiwanie spadających gwiazd, odpowiednio się przygotuj!

  • Upewnij się, że warunki pogodowe pozwalają na obserwację nocnego nieba.
  • Wybierz się w miejsce, w którym nie jesteś narażony na tzw. zanieczyszczenie światłem, a niebo nie jest zasłonięte np. przez drzewa czy wysokie budynki. Dobrze sprawdzą się np. wzgórza czy leśna polana.
  • Zaopatrz się w teleskop!

TeleskopyTeleskopy fot. Media Expert

Jeśli szukasz porządnego teleskopu w dobrej cenie, który spełni wymogi początkującego obserwatora, zwróć uwagę na markę Celestron. Robi dobrej jakości sprzęty w przystępnej cenie. Jeśli jesteś bardziej zaawansowany i chciałbyś posiadać sprzęt, który posłuży ci na wiele lat, warto wybierać dobre konstrukcje jak teleskopy Sky-watcher, cechujące się bardzo dobrymi parametrami optycznymi i solidną konstrukcją

Spektakl na letnim niebie 2024 - kiedy obserwować spadające gwiazdy? 

Perseidy to najsłynniejszy rój meteorów. Będzie on aktywny na niebie w okolicach między 17 lipca a 24 sierpnia. 12 sierpnia 2024 roku spadające gwiazdy osiągną maksimum. Księżyc znajduje się wówczas w pierwszej kwadrze, dlatego też obserwacje najlepiej rozpocząć około północy. Wówczas jego blask nie powinien zakłócać widoczności. Kolejny taki spektakl będzie można obserwować w październiku.

TeleskopyTeleskopy fot. Media Expert

Teleskop dla początkujących - jaki wybrać?

Teleskop to urządzenie, które kojarzy się z zaawansowaną technologią i przeznaczeniem dla naukowców. Zupełnie niepotrzebnie. Istnieją również teleskopy dla początkujących, które mogą zaszczepić odrobinę ciekawości w najmłodszych i nieco starszych. Warto jednak wiedzieć, jaki jest najlepszy teleskop dla początkującego, jaki teleskop dla dzieci i jaki teleskop profesjonalny. Pierwszy teleskop został skonstruowany w 1608 roku, po czym w 1609 został ulepszony przez Galileusza.

Teleskop dla początkującego nie musi pochodzić z najniższej półki cenowej. Jeśli obserwator chciałby posiadać sprzęt, który posłuży mu na wiele lat, warto wybierać dobre konstrukcje jak teleskopy Sky-watcher, cechujące się bardzo dobrymi parametrami optycznymi i solidną konstrukcją. Jeśli jednak chcemy tylko sporadycznie spoglądać w niebo, a budżet nas ogranicza, polecamy firmę Celestron, teleskop tej marki mimo stosunkowo niskiej ceny, spełni wymogi początkującego obserwatora i zachęci do sięgnięcia po więcej.

TeleskopyTeleskopy fot. Media Expert

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.