Ryż - uratuje zalany telefon i przyśpieszy dojrzewanie owoców [8 NIETYPOWYCH ZASTOSOWAŃ]

W Azji ryż znaczy tyle, co w Europie chleb i ziemniaki. Jada się go samego albo z dodatkami. Robi się z niego mąkę, makaron, płatki, olej, piwo, sake i papier. Ale służy nie tylko w kuchni. Może być pomocny w wielu sytuacjach. Oto osiem nietypowych zastosowań ryżu.
Zalany telefon włóż do woreczka wypełnionego ryżem Zalany telefon włóż do woreczka wypełnionego ryżem Fot. pixabay.com/ Ben_Kerckx/ CC0 Public Domain

Ryż uratuje zalany telefon

Stary, dobry ryż może nam służyć nie tylko do jedzenia. Może być świetnym środkiem konserwującym, wskaźnikiem temperatury a nawet preparatem czyszczącym.

Telefon komórkowy wpadł ci do wody? A może zmókł na deszczu? Jeśli komórka przestała działać, musisz ją jak najszybciej osuszyć. Po pierwsze wytrzyj telefon i wyjmij ze środka kartę SIM. Włóż komórkę do pudełka wypełnionego ryżem, zamknij i odłóż w ciepłe miejsce na dobę. Ryż świetnie wchłonie wilgoć, jest nadzieja, że przywróci życie komórce.

Jedno ziarenko ryżu pozwoli ustalić, czy olej na patelni ma właściwą temperaturę Jedno ziarenko ryżu pozwoli ustalić, czy olej na patelni ma właściwą temperaturę Fot. Pixabay.com/ DominikSchraudolf/ CC0 Public Domain

Ryż skontroluje temperaturę oleju

Aby potrawa nie nasiąkała tłuszczem, musisz ją smażyć na mocno rozgrzanym oleju. Jak sprawdzić, czy ma on odpowiednią temperaturę? Wrzuć na patelnię lub do garnka ziarnko ryżu. Jeśli zacznie "podskakiwać" i zbrązowieje, olej jest już dostatecznie rozgrzany.

Włóż kilka ziarenek ryżu do przypraw - nie zbrylą się! Włóż kilka ziarenek ryżu do przypraw - nie zbrylą się! Fot. Pixabay.com/ Alexas_Fotos/ CC0 Public Domain

Ryż nie dopuści do zbrylenia się przypraw

W Twojej kuchni panuje wilgoć i sól w pojemniku zmienia się w bryłki? Wrzuć do solniczki kilka ziarenek ryżu. Pochłoną wilgoć i sól pozostanie sypka. Ziarenka możesz też wrzucić do cukru i przypraw. Pamiętaj, aby od czasu do czasu ryż wymieniać.

Ryż pomoże wyczyścić Ryż pomoże wyczyścić "trudne" wazony Fot. Pixabay.com/ Alexas_Fotos/ CC0 Public Domain

Ryż oczyści butelki i wysokie wazony

Do "trudnych" wazonów i pojemników wrzuć kilka łyżek ryżu, nalej ciepłą wodę i zostaw na około 10 minut. Po tym czasie potrząsaj energicznie butelką lub wazonem, przykrywając dłonią, aby nie wysypać zawartości. Wyrzuć ryż, pojemniki opłucz i osusz. Będą czyste.

Ryż przyśpieszy dojrzewanie owoców Ryż przyśpieszy dojrzewanie owoców Fot. Pixabay.com/ sandid/ CC0 Public Domain

Ryż przyśpieszy dojrzewanie owoców

Kupiłaś owoce, a one okazały się jeszcze niedojrzałe? Włóż je do pojemnika z ryżem - dojrzeją błyskawicznie.

Ryż ułatwi pielęgnacje twarzy Ryż ułatwi pielęgnacje twarzy Fot. Pixabay.com/ chezbeate/ CC0 Public Domain

Ryż zadba o urodę

Słynące z nieskazitelnej cery Azjatki, do pielęgnacji cery i włosów używają wody ryżowej. Jak ją przygotować? Bardzo prosto: ugotuj ryż w nieco większej ilości wody, ale bez soli, i przelej ją do pojemnika. Nanoś na twarz np. gąbką. Po minucie zmyj skórę (skrobia może ją lekko ściągnąć). Woda ryżowa poleca jest do skóry zanieczyszczonej i mieszanej. Regularnie stosowana dodaje blasku twarzy i niweluje niedoskonałości. Ryż w naturalny sposób pochłania tłuszcz, sprawia, że włosy wyglądają na zdrowsze, mocniejsze i bardziej lśniące. Naprawia uszkodzenia we włosach i chroni je przed powstawaniem kolejnych. Wodę ryżową możesz przechowywać w lodówce do trzech dni.

Ryż może być piękną dekoracją mieszkania Ryż może być piękną dekoracją mieszkania Fot. Pixabay.com / BelindaNash/ CC0 Public Domain

Ryż ozdobi mieszkanie

"Ryżowe" obrazki były kiedyś bardzo popularne. Jeśli Twoje dzieci bardzo się nudzą, niech narysują na kartce jakiś obrazek i fragmenty posmarują klejem. Potem niech nasypią ryż. Ziarnka przykleją się i dadzą ciekawą fakturę. Jeśli będziecie mieć kilka gatunków ryżu, dzieło będzie jeszcze ładniejsze. Z kolorowego ryżu możesz stworzyć oryginalne świeczniki. Kilka warstw nasyp do ładnego niewysokiego słoika na wysokość 2/3. Na wierzch połóż świeczkę typu tealight. Jeśli skropisz ryż kilkoma kroplami olejku zapachowego, po zapaleniu świecy w domy rozejdzie się ładny zapach.

Ryżowe poduszeczki ogrzeją ciało Ryżowe poduszeczki ogrzeją ciało Fot. Pixabay.com/ Hans/ CC0 Public Domain

Ryż ogrzeje ciało

Jeśli często marzniesz, zawczasu przygotuj ryżową poduszkę. Niewielki jasiek lub inny woreczek napełnij ryżem. Gdy będzie Ci zimno, włóż poduszkę na chwilę do gorącego piekarnika lub do kuchenki mikrofalowej. Ryż długo utrzymuje temperaturę. Uważaj przy wyjmowaniu, aby się nie poparzyć.

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.