Po co są wypustki na klawiaturze na literach F i J?

Na komputerowych klawiaturach wypatrzeć można malutkie wypustki. Znajdziemy je klawiszach F i J. Zastanawialiście się, po co producenci je tam umieszczają?

Przyglądaliście się kiedyś dokładnie klawiaturze komputerowej? Jeśli tak, z pewnością zauważyliście niewielkie wypustki na klawiszach z literami F i J. Dlaczego producenci je tam umieszczają? Postanowiliśmy rozwikłać zagadkę!

Wypustki na klawiaturze - pomoc dla niewidomych?

Wydawać by się mogło, że wypustki na klawiszach F i J zostały stworzone po to, by ułatwić pisanie na komputerze osobom niewidomym. Chociaż dla takich osób produkowane są klawiatury i nakładki z alfabetem Braille'a, wielu niewidomych korzysta ze zwykłych klawiatur, pomagając sobie wypustkami na klawiszach. Nie jest to jednak główny powód umieszczania wypustek na F i J.

Bezwzrokowe pisanie - układ palców na klawiaturzeBezwzrokowe pisanie - układ palców na klawiaturze Fot. By Cy21 - Praca własna, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=9666341 Fot. By Cy21 - Praca własna, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=9666341

Wypustki na F i J - sposób na bezwzrokowe pisanie

Po co więc producenci umieszczają wypustki na klawiaturze? Wszystko po to, aby ułatwić pracę osobom piszącym bezwzrokowo, czyli bez patrzenia na klawiaturę. Sekret bezwzrokowego pisania, polega na używaniu wszystkich palców. Palce wskazujące układamy na środku klawiatury, czyli na klawiszach F i J. Wypustki mają pomagać w zorientowaniu się, na jakim klawiszu znajdują się nasze palce.

Proste, prawda?

Zapisz

Więcej o:
Copyright © Agora SA