Kupując storczyk, zwróćcie uwagę na wygląd rośliny - wybierajcie kwiat z dużą pąków i grubymi, mięsistymi, mocno zielonymi. Liście jasnozielone, wiotkie, z czarnymi plamami lub lepkie świadczą o chorobie. Przyjrzyjcie się również korzeniom - powinny być zielone. Brązowe są oznaką gnicia.
Storczyk ma korzenie powietrzne, do życia potrzebne jest mu światło. Mitem jest jednak, że doniczki do storczyków powinny być przezroczyste ? korzenie tej rośliny i tak będą wystawać ponad doniczkę. Storczyki będą równie dobrze rosły w kolorowych doniczkach, ale dzięki temu, że przez przezroczystą doniczkę widzimy korzenie, będziemy w stanie lepiej o nie zadbać. Co więcej, storczyk poradzi sobie świetnie również bez doniczki. Można go np. zawiesić z korzeniem na wierzchu i też będzie rósł.
Storczyki - jak o nie dbać by kwitły jak szalone? [PORADNIK]
Storczyk potrzebuje dużo światła, ale nie lubi nadmiaru słońca. Najlepiej będą rosły na parapetach wschodnich lub zachodnich okien. Unikajcie ustawiania kwiatów od południowej strony. Jeśli jednak macie tylko południowe okno, wcale nie musicie rezygnować ze storczyków ? po prostu osłaniajcie ją przed silnymi promieniami słonecznymi np. żaluzjami. Latem storczyki można wystawić, na balkon lub taras, ale w miejsca lekko zacienione.
Storczyk. Jak pielęgnować storczyki i dbać by pięknie kwitły
l
W naturze storczyki rosną w tropikach, gdzie deszcze są intensywne, ale krótkie. Dlatego, aby rośliny pięknie rosły w mieszkaniach, trzeba im stworzyć podobne warunki. Podlewajcie więc storczyki letnią wodą dopiero wtedy, gdy podłoże przeschnie, czyli raz na kilkanaście dni. Najlepsza jest woda destylowana, albo przegotowana. Dobra jest też deszczówka.
Storczyki podlewajcie rano. Dzięki temu ziemia zdąży przeschnąć do wieczora, co zapobiegnie chorobom, które pojawiają się pod wpływem działania niskiej temperatury na mokre części rośliny. Storczyki podlewajcie obficie, ale woda nie może pozostać na podstawce, bo grozi to gniciem korzeni. Innym sposobem jest zanurzanie całej doniczki z kwiatem w pojemniku z wodą na około pół godziny
Nawożenie jest konieczne, aby storczyki prawidłowo się rozwijały. W sklepach ogrodniczych można kupić specjalny nawóz do storczyków. Stosujcie go ściśle według instrukcji, nigdy nie zwiększając dawek, bo nadmiar nawozu może zaszkodzić roślinie. Nie nawoźcie też storczyków bezpośrednio po przesadzeniu rośliny ? trzeba poczekać około miesiąca.
Storczyki w naturze przystosowane są do zwisania. Aby w doniczkach rosły w pionie, pędy trzeba podeprzeć. Podpórki wtykamy w podłoże u nasady pędu, tak by sięgała do dna doniczki. Do przypinania używaj specjalnych klipsów (aby nie przeciąć pędów).
Aby storczyk zakwitł ponownie, musi odpocząć. Przerwa trwa z reguły ok. 6 tygodni. W tym czasie roślina powinna stać w chłodniejszym miejscu. W tym czasie podlewamy raz na 2?3 tygodnie.
Robimy to co 2 lata, ale gdy dużo korzeni wystaje z doniczki, trzeba zrobić to wcześniej. Również, gdy podlewamy twardą wodą z kranu, podłoże wymieniamy co roku. Uwaga! Nie wolno przesadzać storczyków kwitnących. Przesadzamy do nowego podłoża, specjalnego do storczyków, usuwając zgniłe lub martwe korzenie (obumarłe są miękkie i puste).
Aby storczyk ponownie zakwitł, warto przyciąć jego pędy. Przycinamy dość wysoko, najlepiej nad trzecim węzłem na łodydze. Najlepiej przycinać na skos.