Jak ocieplić zimne wnętrze? Sprawdzone sposoby

Z nadejściem chłodów w cenie są ciepłe, przytulne wnętrza. Z twojego mieszkania wieje chłodem? Podpowiadamy, jak je ocieplić.
Uszczelnienie okna Uszczelnienie okna Fot. Albert Zawada

Uszczelnij okna

Gdy w twoim mieszkaniu są stare, nieszczelne okna na nic się zdadzą rozkręcone do oporu kaloryfery. Będzie wiało. Dlatego przed nadejściem mrozów musisz je dokładnie uszczelnić.

Jak uszczelnić okna, krok po kroku, dowiesz się z naszego poradnika.

Przed ucieczką ciepła chronią szczelne, energooszczędne okna, najlepiej trzy, a nawet czteroszybowe. Pojedyncze i dwuszybowe raczej nie stanowią wystarczającej bariery dla mrozu. Co zatem zrobić, jeśli nie mamy w planach wymiany okien? Ratunkiem może być naklejenie od środka na szybę foli, która będzie dodatkową warstwą  izolacyjną. Jak to zrobić dowiesz się TUTAJ.

Folia na oknoFot. Arkadiusz Ścichocki

Zasłony chronią przed ucieczką ciepła Zasłony chronią przed ucieczką ciepła Monika Filipiuk-Obałek

Powieś zasłony

Nawet jeśli wolisz okna niezasłonięte lub preferujesz nowoczesne rolety lub żaluzje musisz wiedzieć, że w sezonie jesienno-zimowym zasłony - najlepiej grube, sięgające od sufitu do ziemi - chronią mieszkanie przed wyziębieniem. Może więc postawisz na sezonowość okiennych dekoracji?

Aranżacje wnętrz Aranżacje wnętrz Fot. Agata Jakubowska

Polub pomarańczowy

To kolor, który rozgrzeje każdego. Należy do palety barw ciepłych, które poprzez przyspieszenie  krążenia krwi mają wpływ na odczuwanie temperatury otoczenia. Prócz pomarańczowego do kolorów ciepłych zalicza się także żółty, czerwony i fioletowoczerwony. Kilka akcentów w wymienionych kolorach skutecznie podniesie temperaturę każdego wnętrza.

Wykładziny podłogowe Wykładziny podłogowe Fot. Bruno Fidrych

Połóż wykładzinę

Miękka wykładzina dywanowa izoluje od zimnej podłogi i wyjątkowo skutecznie ociepla wnętrza. Jest też dobrym sposobem na ukrycie defektów podłogi. A że na rynku jest duży wybór tanich wykładzin - może to jest sposób na przetrwanie zimy? Do jej położenia nie musisz nawet angażować fachowców - wystarczy, jak w sklepie z wykładzinami kupisz taśmę dwustronnie klejącą i nóż do jej przycinania.
Po starannym wymierzeniu pomieszczenia, które chcesz wymościć wykładziną, w sklepie przytną ci ją "na wymiar". Na podłodze przyklej taśmę - co ok. 50 cm na całej powierzchni pokoju  (powstanie wzór w kwadraty) i koniecznie wzdłuż ścian. Z części taśmy oderwij zabezpieczający papierowy pasek i przyklej wykładzinę jednym bokiem. Potem rozwijaj wykładzinę i krok po kroku przyklejaj ją do podłoża.

Aranżacje wnętrz Aranżacje wnętrz Fot. Michal Mutor

Zadbaj o dobre oświetlenie

W sezonie jesienno - zimowym często mamy obniżony nastrój, niektórych dopada nawet sezonowa depresja. Dlatego lekarze doradzają, by akurat w tym okresie nie oszczędzać na oświetleniu. Przebywanie w jasnych, dobrze oświetlonych wnętrzach, które wydają się cieplejsze od marnie doświetlonych, zdecydowanie poprawia humor.

Biokominek Biokominek Fot. archiwum

Pomyśl o biokominku

Marzy ci się buzujący ogień, przy którym miło spędzać zimne wieczory, a mieszkasz w bloku? Możesz zainstalować biokominek. Można go używać bez żadnych pozwoleń. Spalane jest specjalne paliwo, które nie wydziela ani dymu, ani innych szkodliwych substancji - z tego względu nie wymaga doprowadzenia instalacji ani przewodów kominowych.
Biokominki wpływają na temperaturę otoczenia - we wnętrzu o powierzchni 30-40 m kwadratowych mogą ją podnieść o mniej więcej o 3-5 stopnie Celsjusza (urządzenia te wydzielają od 2 do 6 kilowatów energii).

Rozrzuć poduchy

Nic tak skutecznie nie ociepla wnętrza jak dekoracyjne poduszki. Rozłóż je na kanapie, fotelu, oprzyj o oparcia twardych krzeseł. Od razu zrobi się przytulniej.

Aranżacje wnętrz, czekolada Aranżacje wnętrz, czekolada Fot. Agata Jakubowska

Racz się czekoladą

Co najskuteczniej poprawia humor i rozgrzewa w słotne, zimne dni? Czekolada, rzecz jasna. Cieszą oczy  aranżacje w kolorach czekolady. A już gorące czekoladowe fondue w zimny dzień to strzał w dziesiątkę.

Czekoladowe Fondue
Fot. Agata Jakubowska

Naczynie do fondue czekoladowego - 70 zł Villeroy & Boch; podkładka - 12 zł home&you;

Świecznik Świecznik Fot. archiwum

Zapal świece

W ogniu świec ogrzać się, w sensie dosłownym, raczej nie można, ale stwarzają miły klimat i, w przenośni, ocieplają wnętrze.

Świecznik, który widzisz na zdjęciu możesz zrobić samodzielnie. Jak? Dowiesz się TUTAJ.

Zagłówek Zagłówek Fot. Arkadfiusz Ścichocki

Zrób zagłówek

Gdy w pomieszczeniu są jakieś elementy tapicerowane, szczególnie w kolorze przyspieszającym puls, od razu robi się cieplej. Jest to szczególnie pożądane w sypialni, gdzie bez ruchu spędzamy po parę godzin. Dlatego warto pomyśleć o miękkim, wygodnym zagłówku. Będzie nas izolował od zimnej ściany i dodatkowo - dekorował wnętrze.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.