11 sposobów na więcej miejsca w małym mieszkaniu

Masz małe mieszkanie i szukasz sposobu na wygospodarowanie dodatkowej przestrzeni? Poznaj praktyczne rozwiązania, które pozwolą ci zaoszczędzić miejsce we wnętrzu.
Składany stolik Składany stolik Fot. Ikea

Składane i wysuwane blaty

Świetnym rozwiązaniem do małych mieszkań są składane stoły i wysuwane blaty. Rozkładamy je w razie potrzeby, np. do posiłku, a po jego zakończeniu składamy, zyskując cenne miejsce. Takie rozwiązanie sprawdzi się szczególnie w niewielkich kuchniach, kącikach do pracy oraz pokojach pełniących kilka funkcji jednocześnie.

składany stółFot. mat. producent

Wśród rozwiązań dostępnych na rynku jest wiele ciekawych propozycji tego typu mebli. Wiele z nich nie tylko dobrze służy, ale także wygląda, np. po złożeniu zamieniając się w obraz. Warto dobrze zapoznać się z ofertą rynkową i wybrać takie rozwiązanie, które będzie najlepiej odpowiadało na nasze indywidualne potrzeby.

Półki pod sufitem

W małych mieszkaniach największym problemem jest brak wystarczającej ilości schowków i miejsc na przechowywanie. Dobrym rozwiązaniem w takiej sytuacji są półki biegnące pod sufitem. Są one szczególnie polecane przy wysokich wnętrzach, ale nie tylko. Na wysoko zawieszonych półkach można umieścić rzadko używane rzeczy lub te, które powinny pozostać poza zasięgiem dzieci.

Przedpokój z półkami zawieszonymi pod sufitemFot. Rafał Lipski

Podwieszana półka Podwieszana półka Fot. Bosch

Podwieszane sprzęty

Sposobem na zaoszczędzenia miejsca na podłodze jest instalacja podwieszonego do sufitu stolika. Jest to rozwiązanie praktyczne, które jednocześnie bardzo dobrze wygląda we wnętrzu. Podwiesić można także półki czy doniczki. Te ostatnie, to dobre rozwiązanie dla kuchni, w których używa się świeżych ziół. Doniczki nie zastawiają wówczas blatu i zyskujemy łatwy dostęp do roślin. Specjalne doniczki marki Boskke, widoczne na zdjęciu poniżej, są tak skonstruowane, że zioła można łatwo podlewać. Cena: od 100 zł/ szt.

Podwieszane do sufitu doniczkiFot. Boskke

drzwi przesuwne drzwi przesuwne Fot. Zakład Stolarki Budowlanej CAL

Drzwi przesuwane

Dużo miejsca można zaoszczędzić we wnętrzu, montując drzwi przesuwane zamiast tradycyjnych. Dzięki nim możemy swobodnie zabudowywać i organizować przestrzeń wokół framugi, bez obawy, że drzwi nie da się w pełni otworzyć.

Drzwi przesuwane zamiast tradycyjnych we wnętrzuFot. Invado

Tablica peg board Tablica peg board Fot. Bonami.pl

Tablica perforowana

Perforowana tablica, tzw. peg board, to sprawdzone rozwiązanie do organizacji rzeczy w pomieszczeniach biurowych, gospodarczych czy w kuchni. Tablica, która może pokrywać nawet całą ścianę, pozwala na łatwe przechowywanie rzeczy codziennego użytku. Tym samym możemy zaoszczędzić cenną przestrzeń, którą musielibyśmy przeznaczyć na schowki. Na wytrzymałych haczykach można zawiesić nawet bardzo ciężkie sprzęty, jak narzędzia, garnki czy wiertarkę. Taką tablicę na całą wysokość ściany miała w swojej kuchni słynna amerykańska autorka książek kucharskich Julia Child.

Tablica perforowana Peg BoardFot. Bonami

składane do ściany łóżko składane do ściany łóżko Fot. producent

Łóżka składane

Nowoczesne składane łóżka są niezwykle komfortowe i funkcjonalne. Przede wszystkim pozwalają na znaczącą oszczędność miejsca. Sprawdzą się szczególnie w kawalerkach oraz pokojach nastolatków.

składane do ściany łóżkoFot. producent

Półki narożne Półki narożne Fot. producent

Półki narożne

Narożniki to miejsca z reguły niewykorzystane. Tymczasem warto w nich zamontować półki, które dostarczą dodatkowej powierzchni na przechowywanie rzeczy. Na rynku są dostępne modele półek zaprojektowane specjalnie z myślą o domowych kątach. Szeroko gama produktów pozwoli na wybór optymalnego rozwiązania.

przechowywanie, schowki, małe wnętrza, półki narożnefot. Monika Lewandowska/Phototapeta

Przechowywanie pod łóżkiem Przechowywanie pod łóżkiem Fot. Ikea

Przechowywanie pod łóżkiem

W poszukiwaniu miejsca na dodatkowe schowki warto zajrzeć pod łóżko. Jeśli jest ono na wysokich nogach, można zagospodarować przestrzeń pod nim. Wystarczy zaopatrzyć się w kosze bądź pojemniki do przechowywania. Jeśli nie chcemy, aby nasz schowek był widoczny, wystarczy ukryć go pod sięgającą podłogi narzutą. Inna opcja to zakup łóżka z już wbudowanymi schowkami.

Łóżko z wbudowanymi schowkami do przechowywania Fot. producent

Dodatkowe miejsce na kosmetyki w łazience Dodatkowe miejsce na kosmetyki w łazience Fot. producent

Dodatkowe miejsce na kosmetyki

W poszukiwaniu dodatkowego miejsca na kosmetyki w niewielkich łazienkach, można zainstalować pojemniczki na wewnętrznej stronie drzwiczek szafki. Jest to doskonały sposób na organizację drobnych kosmetyków i przyborów toaletowych. Pojemniczki wystarczy przykleić na taśmę dwustronną.

Pojemniczki na przechowywanie w łazienceFot. Tesa

Podesty miejsce na przechowywanie Podesty miejsce na przechowywanie Fot. producent

Podesty - sposób na schowki

W małych mieszkaniach podest, to sprawdzony sposób na miejsce do przechowywania szczególnie większych rzeczy, jak sanki, rowery czy kołdry. Wysokość podestu zależy od tego, ile miejsca potrzebujemy. Wewnątrz montujemy wysuwane szuflady.

Podest w kuchniFot. archiwum

Gdy już wszystkie sposoby zawiodły i wciąż borykamy się z brakiem miejsca, z pomocą przychodzi firma Więcej Miejsca. Jest to usługa door-to-door - można z niej skorzystać bez wychodzenia z domu. Firma zabiera pojemniki ze spakowanymi rzeczami oraz inne przedmioty, które chcemy oddać na przechowanie. Na jak długo je oddajemy zależy od nas, a firma jest w każdej chwili gotowa przywieźć nasze rzeczy z powrotem. www.wiecejmiejsca.pl Gdy już wszystkie sposoby zawiodły i wciąż borykamy się z brakiem miejsca, z pomocą przychodzi firma Więcej Miejsca. Jest to usługa door-to-door - można z niej skorzystać bez wychodzenia z domu. Firma zabiera pojemniki ze spakowanymi rzeczami oraz inne przedmioty, które chcemy oddać na przechowanie. Na jak długo je oddajemy zależy od nas, a firma jest w każdej chwili gotowa przywieźć nasze rzeczy z powrotem. www.wiecejmiejsca.pl fot. Więcej Miejsca

Więcej Miejsca

Gdy już wszystkie sposoby zawiodły i wciąż borykamy się z brakiem miejsca, z pomocą przychodzi firma Więcej Miejsca. Jest to usługa door-to-door - można z niej skorzystać bez wychodzenia z domu. Firma zabiera pojemniki ze spakowanymi rzeczami oraz inne przedmioty, które chcemy oddać na przechowanie. Na jak długo je oddajemy zależy od nas, a firma jest w każdej chwili gotowa przywieźć nasze rzeczy z powrotem. www.wiecejmiejsca.pl

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.