Jak urządzić tanio mieszkanie? 8 pomysłów na obniżenie kosztów

Kupiliście mieszkanie i zastanawiacie się, za co je urządzicie? Podpowiadamy, jak można choć trochę zaoszczędzić. Całkowicie bez kosztów urządzić się nie da, ale zawsze może być taniej!

Urządzanie mieszkania to poważna inwestycja. Musisz liczyć się ze sporymi wydatkami. Jak je ograniczyć?

Jak urządzić mieszkanie - narysuj plan

Dobry plan budżetowy to podstawa. Zanim ruszycie na zakupy, zastanówcie się, ile naprawdę możecie wydać pieniędzy. Od tej kwoty odejmijcie 10–15 proc , to będzie Wasz „fundusz awaryjny”.  Gdy będzie trzeba coś dokupić, odłożone pieniądze będą jak znalazł. A jeśli ich nie wydacie, to jeszcze lepiej! Możecie je przeznaczyć na upiększanie mieszkania.

Jak urządzić mieszkanie - skorzystaj z architekta wnętrz

Do aranżacji wnętrz warto zatrudnić architekta. Wydaje Wam się, że to zbędny wydatek? Nic bardziej mylnego! Fachowiec nie tylko pomoże dobrać meble, ale zrobi też zestawienie potrzebnych materiałów i wykona rysunki techniczne, dzięki którym ekipa budowlana sprawnie przeprowadzi prace. Architekt jest niezbędny do aranżacji kuchni i łazienki. Wy macie wizję, on wie, czy jest ona możliwa do realizacji. Dzięki temu nie będziecie kupować np. dwóch umywalek, bo pierwsza okazała się za duża, i nie będziecie kuć pomalowanych już ścian, bo światło powinno jednak być w innym miejscu.

Tak zaprojektować małą kuchnię potrafi tylko architekt.
Tak zaprojektować małą kuchnię potrafi tylko architekt. Fot. Biernard Białorucki/Ładny dom

35 m kw, mały metraż, dużo pomysłów

Jak urządzić mieszkanie - zatrudnij jedną ekipa remontowa do wszystkich prac

Korzystaj z usług ekipy, której prace oglądałaś „na żywo”, np. w mieszkaniu koleżanki, a nie w internecie. Nie bierz nikogo w ciemno, bo zapewne będziesz wzywać kogoś do poprawienia źle wykonanej roboty, co nie tylko zwiększa koszty, ale też niepotrzebnie szarpie nerwy. Z szefem ekipy spotkaj się przed zakupami materiałów, dobry fachowiec podpowie, gdzie kupisz taniej i co jeszcze będziesz potrzebować (np. folia malarska) Domagaj się wyceny całości, a nie poszczególnych elementów – np. osobnych kosztów za każde przeniesienie gniazdka. Zawsze bowiem w trakcie prac może zdarzyć się konieczność np. dodatkowego kucia, co w przypadku wyceny pojedynczych prac zwiększy koszty nawet o 50 proc. Wiele ekip podaje tzw. cenę startową, a potem dolicza każdy ruch ręki majstra. Taniej wyniesie też zatrudnienie jednej ekipy, która ma wszystkich fachowców - elektryka, hydraulika, glazurnika, malarza.

Jak tanim kosztem odnowić mieszkanie

Jak urządzić mieszkanie - parkiet

Parkiet jest inwestycją na lata. Najlepsze są podłogi w całości zrobione z jednego gatunku drewna, ale one są drogie. Tańsze są deski warstwowe i  panele, to prawda, lecz gdy spojrzysz na te naprawdę dobrej jakości, okaże się, że różnica nie jest wcale duża. Oszczędności poszukajcie np. przy kupnie listew przypodłogowych – zamiast z pełnego drewna, zastosujcie fornirowane.

Jak urządzić mieszkanie - płytki łazienkowe

Na nich możecie sporo zaoszczędzić. Płytek jest bardzo dużo, a rozbieżność cenowa jest ogromna. Jakościowo dobre są zarówno te tańsze, jak i droższe, cenę w dużej mierze kształtuje wzór. Jeśli znajdziecie takie same lub niemal identyczne tańsze, kupujcie bez wahania.  

Dobrze zaprojektowana łazienka ułatwia życie domownikom.
Dobrze zaprojektowana łazienka ułatwia życie domownikom. Fot. Monika Lewandowska/Ładny dom

Jak urządzić mieszkanie - armatura i ceramika łazienkowa

Tu niezwykle ważna jest jakość. Aby mieć pewność, że dobrze wybraliście i nie będziecie zalewać sąsiadów, bo np. wężyk „poszedł”, kupujcie produkty firm specjalizujących się w wyrobach łazienkowych. Nie będziecie zmuszeni wymienić za rok armatury. Wybierajcie ceramikę jednej firmy, bo biel np. umywalki jednego producenta, nie będzie pasować do sedesu innego. 

Jak tanio urządzić mieszkanie pod wynajem

Jak urządzić mieszkanie - odpowiednie farby

Końcowy efekt zależy przede wszystkim od przygotowania ściany i sposobu malowania, a nie samej farby. Nie oznacza to, że można kupić najtańszą farbę i wymalować nią całe mieszkanie, lecz nie wszędzie trzeba kłaść drogie farby klasy I. Tak więc sufit możecie pomalować  tańszą farbę akrylową, ale już do korytarzy, czy miejsc narażonych na zabrudzenia wybierajcie farby z I klasy –  powierzchnie nią pomalowane można zmywać wodą. W salonie lub sypialni, a więc w miejscach raczej czystych, wystarczą farby II czy nawet i III klasy odporności na szorowanie.

Czasami wystarczy pomalować fronty szafek, aby zmienić wygląd kuchni.
Czasami wystarczy pomalować fronty szafek, aby zmienić wygląd kuchni. Fot. Ładny dom

Jak urządzić mieszkanie - meble

Gdy kupujcie meble, wybierajcie towar wraz z usługą montażu, nie będziecie oddzielnie płacić za skręcanie. A może zdecydujecie się na oryginalne meble zrobione samodzielnie? Meble np. z palet są trendy, a ich koszt nie jest wysoki. Wcale też nie trzeba być stolarzem, aby zrobić łóżko. A może jakiś mebelek przyniesiecie z domu rodziców lub dziadków i tylko je odnowicie? Przejrzyjcie uważnie katalogi, na pewno jakieś wnętrze Was zainspiruje.

Stara szafa w nowej roli.
Stara szafa w nowej roli. Fot. Monika Olesińka i Katarzyna Sobczyk-Osychowska/Ładny dom
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.