Polega na oddawaniu ciepła nagromadzonego w grubej, kilkucentymetrowej warstwie wylewki, która ogrzewa się od zatopionych w niej elementów grzejnych: rur transportujących ciepłą wodę lub elektrycznych przewodów oporowych. Elementy grzejne układa się na odpowiednio grubej warstwie izolacji cieplnej, która ogranicza przenikanie ciepła w dół. Grubość tej izolacji powinna wynosić:
- w stropach międzykondygnacyjnych minimum 5 cm,
- w podłogach na gruncie i nad niezabudowaną przestrzenią podpodłogową - minimum 10 cm.
Na ogrzewanie podłogowe na stropie najlepiej zdecydować się wtedy, gdy powstaje projekt domu, bo trzeba w nim:
- uwzględnić wysokość podłogi grzejnej oraz jej dodatkowy ciężar (może dochodzić do 150 kg/m2),
- właściwie określić poziom podłogi grzejnej względem fundamentu, aby nie dopuścić do nadmiernej ucieczki ciepła przez fundament do gruntu.
Uwaga! Jeśli w pomieszczeniu nie ma możliwości wykonania ogrzewania podłogowego w grubej warstwie wylewki lub jeśli wylewki już zostały wykonane, można zastosować maty grzejne, które podnoszą wysokość podłogi zaledwie o 1 cm.
Najlepiej materiałem dobrze przewodzącym ciepło, a więc płytkami ceramicznymi lub kamieniem. Kto chce położyć na podłodze grzejnej wykładzinę, powinien poszukać takiej, która jest specjalnie do tego przeznaczona. Co do drewna, najlepsze są panele i drewno egzotyczne. Można też stosować cienką mozaikę (grubości 8-10 mm) lub parkiet lamelowy (do 14 mm).
Ze względu na sposób ogrzewania pomieszczeń najlepiej wykonywać je w takich pomieszczeniach jak hol, salon, kuchnia i łazienki. Tam podłogi pokrywa się materiałami dobrze przewodzącymi ciepło, jak kamień czy gres.
Ze względu na komfort chodzących po podłodze ludzi, jej temperatura nie może być zbyt wysoka:
- w pokojach nie powinna przekraczać 29°C,
- w łazienkach i kuchni nie powinna być wyższa niż 33°C.