Ogrzewanie podłogowe

System ogrzewania, w którym nie ma grzejników, bo powierzchnią grzewczą jest podłoga lub ściana.

Polega na oddawaniu ciepła nagromadzonego w grubej, kilkucentymetrowej warstwie wylewki, która ogrzewa się od zatopionych w niej elementów grzejnych: rur transportujących ciepłą wodę lub elektrycznych przewodów oporowych. Elementy grzejne układa się na odpowiednio grubej warstwie izolacji cieplnej, która ogranicza przenikanie ciepła w dół. Grubość tej izolacji powinna wynosić:

- w stropach międzykondygnacyjnych minimum 5 cm,

- w podłogach na gruncie i nad niezabudowaną przestrzenią podpodłogową - minimum 10 cm.

Na ogrzewanie podłogowe na stropie najlepiej zdecydować się wtedy, gdy powstaje projekt domu, bo trzeba w nim:

- uwzględnić wysokość podłogi grzejnej oraz jej dodatkowy ciężar (może dochodzić do 150 kg/m2),

- właściwie określić poziom podłogi grzejnej względem fundamentu, aby nie dopuścić do nadmiernej ucieczki ciepła przez fundament do gruntu.

Uwaga! Jeśli w pomieszczeniu nie ma możliwości wykonania ogrzewania podłogowego w grubej warstwie wylewki lub jeśli wylewki już zostały wykonane, można zastosować maty grzejne, które podnoszą wysokość podłogi zaledwie o 1 cm.

Jak wykończyć podłogę?

Najlepiej materiałem dobrze przewodzącym ciepło, a więc płytkami ceramicznymi lub kamieniem. Kto chce położyć na podłodze grzejnej wykładzinę, powinien poszukać takiej, która jest specjalnie do tego przeznaczona. Co do drewna, najlepsze są panele i drewno egzotyczne. Można też stosować cienką mozaikę (grubości 8-10 mm) lub parkiet lamelowy (do 14 mm).

Gdzie stosować ogrzewanie podłogowe?

Ze względu na sposób ogrzewania pomieszczeń najlepiej wykonywać je w takich pomieszczeniach jak hol, salon, kuchnia i łazienki. Tam podłogi pokrywa się materiałami dobrze przewodzącymi ciepło, jak kamień czy gres.

Temperatura podłogi grzejnej

Ze względu na komfort chodzących po podłodze ludzi, jej temperatura nie może być zbyt wysoka:

- w pokojach nie powinna przekraczać 29°C,

- w łazienkach i kuchni nie powinna być wyższa niż 33°C.

Więcej o: