Mała łazienka z prysznicem - galeria zdjęć

Mała łazienka z prysznicem to idealne rozwiązanie dla większości z nas. Kabina prysznicowa zajmuje mniej miejsca niż wanna, a szklane drzwi dają wrażenie przestrzeni. Jednak aranżacja łazienki z prysznicem też może nastręczyć trudności.

Mała łazienka w bloku z prysznicem

Mała łazienka to najczęstszy problem mieszkań w blokach. Jej właściwa aranżacja może sprawić, że zaoszczędzimy sporo miejsca, a łazienka będzie się wydawać większa. Prysznic jest najlepszym wyborem do małych pomieszczeń.

Standardowe wymiary kabiny prysznicowej wynoszą 80 x 80 cm lub 90 x 90 cm.

Mała łazienka z prysznicem bez brodzika

Jeśli wybierzemy prysznic bez brodzika, łazienka wyda się optycznie większa. Można wówczas zamiast kabiny prysznicowej wprowadzić szklaną ścianę lub drzwi. Takie rozwiązanie wygląda nowocześnie i nie zabiera dodatkowego miejsca.

Łazienka z prysznicem bez tradycyjnego brodzika

Jednak prysznic bez brodzika powoduje, że podłoga będzie często mokra. Dlatego eksperci do małych łazienek polecają głęboki brodzik. Będzie mógł on służyć jako substytut wanny, np. do prania ręcznego czy kąpieli dla dziecka. Trzeba przy tym rozwiązaniu uwzględnić wysokość łazienki - zbyt głęboki brodzi może nie zmieścić się w niskim wnętrzu. Standardowa wysokość kabin wynosi od 175 a 185 cm, natomiast brodzika od 6 cm do ponad 30 cm.

fot. Ayuko Studio

Prysznic bez brodzika powoduje, że łazienka wydaje się większa. Wzorzyste kafelki dodają jej charakteru.

Mała łazienka z prysznicem inspiracje

Inne elementy, które należy wziąć pod uwagę aranżując małą łazienkę to:

  • kolorystyka łazienki - najlepsza będzie jasna i zawężona do dwóch, maksymalnie trzech odcieni,
  • oświetlenie łazienki - jedna lampa sufitowa to za mało. Nawet w małej łazience dobrze jest wprowadzić kilka źródeł światła, dających rozproszone światło,
  • lustro łazienkowe - im większe lustro tym lepiej - optycznie powiększy łazienkę. Lustro bez ramy dodatkowo zwiększy wrażenie większej przestrzeni,
  • płytki łazienkowe - lepsze będą większe jednokolorowe płytki niż drobne i wzorzyste. Te drugie dają efekt zatłoczenia przestrzeni i lepiej wyglądają w większych łazienkach,
  • urządzenia narożne - narożna umywalka czy szafka to dobry sposób na maksymalne wykorzystanie posiadanej przestrzeni.

fot. Front Side Studio

Łazienkę urządzono w jasnych barwach dla jej optycznego powiększenia. Do tego zadbano o dobre oświetlenie. Lampy są nawet bezpośrednio nad kabiną prysznicową.

Fot. Sylwester Rejmer

Mała łazienka jest urządzona prosto i funkcjonalnie. Duże lustro naprzeciw wejścia sprawia, że wnętrze wydaje się większe.

fot. Michał Mutor

Zamiast wanny - obszerna narożna kabina prysznicowa (100 x 90 cm), która zajmuje mniej miejsca. W rogu zawieszono półeczki na rzeczy potrzebne w czasie kąpieli. Pod umywalką stanęła lekka metalowa półka z IKEA. Ustawione na niej koszyki ułatwiają zachowanie porządku wśród kosmetyków.

Mała łazienka z wanna i prysznicem

Fot. Riho

Jak wszyscy wiem, czasem nie można zrezygnować z wanny bo nigdzie tak kąpiel nie smakuje jak właśnie w wannie. Wówczas przesuwamy ściany, tworzymy wnęki na umywalki - byle by tylko zmieścić najmniejszą wannę. Kiedy już znajdziemy dla niej miejsce prysznic musi być niewidoczny - bezbrodzikowy, tak by wizualnie nie zabieram przestrzeni.

Mała łazienka z oknem i prysznicem

Fot. Deante

Gdy mamy szczęście posiadać w łazience okno to możemy wówczas zmniejszyć ilość oświetlenia i bazować na naturalnym świetle. Warto również wykorzystać okno i wprowadzić do wnętrza rośliny doniczkowe. Ich obecność wpływa bardzo kojąco. Oczywiście nie zapomnijcie by kabina znajdowała się w lekkim oddaleniu od okna tak byśmy czuli się we własnej łazience komfortowo.

Mała łazienka na poddaszu z prysznicem

Fot. Rafal Lipski

Zobacz wideo
Zobacz wideo
Zobacz wideo
Zobacz wideo
Zobacz wideo
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.