Kojarzy się z Japonią i zapiera dech w piersiach. Prawie każdy chce mieć ją w swoim ogrodzie

Te drzewka ozdobne, choć ściśle kojarzące się z Japonią, są coraz bardziej znane i uwielbiane niemal na całym świecie. W okresie kwitnienia, nikt nie jest w stanie przejść obojętnie obok ich bajkowych kwiatów. Z roku na rok coraz częściej pojawiają się w parkach, miastach i prywatnych ogrodach.

Choć jest niezwykle ważną kulturowo rośliną w Azji, nie sposób nie zauważyć, że w Polsce ma coraz więcej zwolenników. Staje się ozdobą nie tylko w centrach miast, parkach i miejskich ogrodach, ale również w wielu prywatnych działkach i tarasach. Dlaczego ludzie chcą uprawiać wiśnię japońską, kochają ją przede wszystkim za bajkowy wygląd i zachwycający zapach. 

Wiśnia japońska ma w Polsce coraz więcej miłośników 

Uprawa wiśni japońskiej nie jest wielce skomplikowana, ale wymaga odpowiednich warunków i wiedzy. Sama roślina charakteryzuje się raczej niewielkimi rozmiarami, ale jej piękne lekko różowe kwiaty zwracają uwagę każdego, kto znajduje się w jej pobliżu. Kwiaty są dość sporych rozmiarów i mają zazwyczaj po pięć płatków. Charakterystyczne jest to, że na drzewie najpierw pojawiają się kwiaty, dopiero później liście. Kwitnienie następuje zazwyczaj na przełomie kwietnia i maja, wiele zależy od warunków pogodowych. Trwa zaledwie od kilku dni do kilku tygodni, nad czym ubolewa wielu jej miłośników. 

Najpopularniejsze odmiany wiśni japońskiej

  • Wiśnia kanzan. Zaczyna kwitnąć w kwietniu. Wyróżnia się tym, że kwitnie już od kwietnia, jej pąki są w kolorze ciemnej czerwieni, a kwiaty ciemnoróżowe. To ona ma najwięcej miłośników - uznawana jest za najpiękniejszą z odmian.
  • Wiśnia amanogawa. Zaczyna kwitnąć w maju, ma duże kwiaty w kolorze jasnoróżowym. Osiąga wyskość około 7 metrów.
  • Wiśnia piłkowana "Royal Burgundy". Rozpoznasz ją po purpurowych listkach i wysokości do 10 metrów.
  • Odmiana"Ukon". Charakteryzują ją duże kremowe kwiaty.
  • Odmiana "Shirofugen". Ta odmiana ma pęczkowane białe kwiaty.
  • Wiśnia japońska na pniu. Ten rodzaj wiśni jest bardzo popularny wśród ogrodników i działkowców. Uzyskuje się tak, że wybraną odmianę szczepi się na innej roślinie, która stanowi swoistą podkładkę.

Jak dbać i jak uprawiać wiśnię japońską?

Zanim wybierzesz jedną z odmian wiśni japońskiej, upewnij się, że wiesz jakich warunków do uprawy ona potrzebuje. Roślina ta nadzwyczaj źle będzie się czuła w północno-wschodnich rejonach Polski, klimat jest zbyt chłodny. Wiśnia japońska woli miejsca ciepłe, dobrze nasłonecznione i osłonięte przed wiatrem. Najlepszą gleba to piaszczysto-gliniasta, o umiarkowanej wilgotności. Nie straszne są dla nie susze, ale zasolenie już tak. Dlatego złym wyborem będzie posadzenie jej przy ulicach i drogach, które posypywane są solą w czasie zimy. 

"Jeśli chodzi o pielęgnację, japońska wiśnia nie wymaga specjalistycznych zabiegów. Warto jednak pamiętać, by nie przycinać jej gałęzi. Roślina ta rewelacyjnie prezentuje się, kiedy rośnie w pojedynkę, aczkolwiek dobrze wygląda także posadzona w grupie drzew. Szczególnie atrakcyjnie wygląda to podczas okresu kwitnienia. Często również sadzi się ją, tworząc szpalery wzdłuż wszelkich dróżek oraz alejek w parkach."

- czytamy w serwisie Czas na Wnętrze.

Więcej o: