Lacobel w aranżacjach. Szkło lacobel w kuchni
Lacobel - szkło we wnętrzach
Lacobel to specjalny rodzaj szkła z gatunku float, czyli takiego, które dzięki specjalnej metodzie produkcji nie posiada zniekształceń i jest niemal idealnie płaskie. To sprawia, że gładka tafla lacobelu wygląda estetycznie i nowocześnie bez względu na sposób zastosowania. To wytrzymały, łatwy w montażu materiał - jeśli jednak macie zamiar położyć go na ścianie nad blatem w kuchni, a używacie kuchenki gazowej, wybierzcie lacobel hartowany. Niehartowany lacobel nie jest odporny na bardzo wysoką temperaturę, kontakt z rozgrzanym uchwytem garnka może skutkować pęknięciem szklanej tafli. Ogromną zaletą lacobelu jest za to szeroka paleta kolorystyczna, w jakiej jest produkowany - można go też ozdobić wielkogabarytowym zdjęciem lub grafiką wykonaną w dowolnej technice. Lakiery stosowane do pokrycia lacobelu kolorem posiadają ochronę przed promieniowaniem UV, więc upływ czasu, który w naturalny sposób przyczynia się do starzenia materiału, na tę szklaną taflę działa w sposób umiarkowany.
Pomysły na zastosowanie szkła we wnętrzach >>
Lacobel do kuchni
Lacobel do kuchni to obecnie bardzo często stosowany materiał wykończeniowy. Przed paroma laty polubiliśmy go jako nietuzinkową alternatywę dla płytek ceramicznych na ścianie - teraz to rozwiązanie nie jest już tak oryginalne jak kiedyś, ale nadal popularne. Lacobel pięknie komponuje się z blatami z naturalnego kamienia oraz drewnianymi. Jeśli umieścimy pod szafkami wiszącymi oświetlenie liniowe lub punktowe, szkło odbija światło w swojej powierzchni jednocześnie delikatnie je zmiękczając. Lacobel w jednobarwnym wykończeniu działa na zasadzie przyciemnionego lustra - możemy "obejrzeć" w nim siebie i część pomieszczenia, przez co wnętrze kuchni wydaje się optycznie większe.
Jak lacobel sprawdza się w codziennym użytkowaniu? Lacobel to szkło, więc czyścimy go w taki sam sposób - za pomocą płynu do mycia szyb lub wody z octem. Nie ma obawy o uszkodzenie warstwy lakieru, jakim lacobel został pokryty przez producenta, ponieważ znajduje się on od wewnętrznej strony tafli (czyli tej, którą przykładamy szkło do ściany). Ściana nad blatem roboczym to nie jedyne miejsce, w którym możemy umieścić lacobel. Sprawdzi się też jako zabezpieczenie ściany przy stole (szczególnie, jeśli w domu są dzieci), na frontach szafek wiszących oraz w drzwiach wejściowych do kuchni.
Szkło w kuchni Fot. Michał Skorupski, Alex Pavlović ( Karl Jorgenson )
Lacobel w kuchni - montaż na ścianie
Lacobel w kuchni możemy zamontować na ścianie na kilka różnych sposobów. Najpierw jednak musimy zadbać o odpowiednie przygotowanie podłoża. Szklane tafle można, co prawda, kłaść bezpośrednio na płytki ceramiczne, jednak ta metoda sprawi, że całość będzie się prezentowała mniej estetycznie niż po uprzednim usunięciu glazury. Dodatkowo może pojawić się problem ze zbyt głębokim osadzeniem gniazdek elektrycznych. Poza tym, lacobel będzie dodatkowym obciążeniem dla kleju, na którym trzymają się na ścianie płytki - jeśli nie wiemy, czy zastosowano klej dobrej jakości, lepiej nie ryzykować odklejenia się płytek - a razem z nimi lacobelu. Najlepszym wyjściem jest usunięcie glazury, oczyszczenie ściany z resztek kleju, zagruntowanie powierzchni, a dopiero potem przyklejanie tafli szkła.
Lacobel przyklejany do ściany
Lacobel można przykleić do ściany tylko wtedy, gdy mamy do czynienia ze szkłem nieprzezroczystym - inaczej warstwa kleju będzie widoczna i stworzy niechcianą "dekorację". Klejenie nie pozostawia żadnych szczelin między ścianą a szkłem, więc ta metoda zapobiega zbieraniu się brudu pomiędzy nimi. Poza tym ta opcja zmniejsza ryzyko pęknięcia szkła - a jeśli już do tego dojdzie, w całości pozostanie ono na ścianie. Jeśli tafle lacobelu nie są precyzyjnie do siebie dopasowane, szczeliny pomiędzy nimi trzeba wypełnić silikonem.
Lacobel przykręcany do ściany
Lacobel przykręca się do ściany najczęściej wtedy, gdy tafle są przezroczyste. Do przykręcenia stosuje się śruby mocujące lub dystansowe, dzięki którym pomiędzy ścianą a szkłem możemy uzyskać aż do 7 cm wolnej przestrzeni, co umożliwia ukrycie rur (niestety jednocześnie utrudnia montaż gniazdek elektrycznych).
Szkło na ścianie w kuchni Fot. Monika Lewandowska/Phototapeta, Rafał Lipski
Lacobel cena
Cena metra kwadratowego lacobelu waha się w zależności od producenta oraz rodzaju szkła - hartowane kosztuje więcej niż zwykłe. Znaczenie ma również grubość szklanej tafli, sposób wykończenia krawędzi oraz kolor - nie wszystkie kosztują tyle samo. Dodanie efektu dekoracyjnego w postaci grafiki również podnosi cenę.
-
Oszczędzaj wodę, podlewaj mądrze i niech twój ogród zachwycaMATERIAŁ PROMOCYJNY
-
Akcesoria na balkon i do ogrodu, które zapewnią nam prywatnośćMATERIAŁ PROMOCYJNY
-
Te sukienki weselne to pewniak na ważną uroczystość. Sprawdzi się na wiele okazjiMATERIAŁ PROMOCYJNY
-
Grille i paleniska do ogrodu. Ruszt z wędzarnią to hit!MATERIAŁ PROMOCYJNY
-
Zapraszamy na zakupy! Ruszył marketplace Cztery Kąty
- Zastrzyk witamin i letnie orzeźwienie! Te sprzęty pomogą ci przygotować zdrowe koktajle, smoothie, napoje i desery
- Stelaże i organizery na ubrania - praktyczne, modne i niedrogie rozwiązania
- Akcesoria dla pupili: od domków tipi po maty chłodzące w kształcie lodów na patyku!
- Zamiast do ciasta, wykorzystaj ją do oprysku. Pomidory i ogórki będą zdrowe i odporne na szkodniki
- O tym warto pamiętać przy pojektowaniu swojej kuchni. Te rozwiązania ułatwią ci życie