5 kroków do stworzenia salonu "concretnie" niebanalnego.

Niesztampowy i nieszablonowy salon to marzenie wielu z nas. Przedstawiamy 5 wskazówek, które pomogą nam w stworzeniu spójnej i niebanalnej aranżacji tego wnętrza.

Krok 1 - wybór stylu

Zanim przystąpimy do tworzenia niebanalnej aranżacji salonu, powinniśmy wybrać jeden konkretny styl, w którym będziemy go urządzać. Niezależnie bowiem od tego, jak bardzo chcemy, by nasz salon był wyjątkowy, warto na początku zadbać o jego spójność stylistyczną z resztą mieszkania. Pomoże nam to na wielu płaszczyznach: wybierając kolorystykę, materiały, wyposażenie i dodatki, będziemy wiedzieli, na co zwracać uwagę, a co odrzucać. Taki sposób działania poprowadzi nas do konsekwentnego budowania wystroju - zarówno salonu, jak i całego mieszkania. Pamiętajmy także o sporej dozie umiaru: na początku lepiej postawić na mniej: kolorów, kształtów i dodatków. Pomoże nam to w uniknięciu chaosu i przesady, o które nie jest trudno, gdy silimy się na oryginalność.

Krok 2 - praktyczność i funkcjonalność

Planując aranżację niebanalnego salonu, często zaczynamy od poszukiwań inspiracji. A o te w dobie Internetu wyjątkowo łatwo. Wybierając intrygujące i zgodne ze stylem naszego mieszkania projekty, musimy jednak uważać, by nie wpaść w pułapkę niepraktyczności. Bo nasz wyjątkowy salon powinien być nie tylko oryginalny, ale przede wszystkim funkcjonalny. Nawet najbardziej wyszukany wystrój zacznie być bowiem irytujący, gdy będzie niepraktyczny.

I tak na przykład w małych pomieszczeniach warto ustawić meble, które będą miały wartość użytkową (będą wygodne i zmieszczą to, co chcemy). Wyposażenie salonu nie może utrudniać poruszania się po nim, a w domach, w których są mali lokatorzy, unikajmy raczej stosowania materiałów trudnych do utrzymania w czystości.

Krok 3 - kreatywne naśladowanie

W kreacji niebanalnego salonu bardzo pomoże nam zachowanie sporej dozy dystansu do wszelakich inspiracji. Nie zawsze to, co podpatrzone u znajomych, w Internecie czy katalogach, sprawdzi się w naszym przypadku. Zbyt wierne naśladowanie grozi stworzeniem wnętrza być może i pięknego, ale kompletnie nieoryginalnego i nie "naszego".

Każdy podpatrzony projekt salonu powinien być dla nas jedynie delikatną inspiracją, podpowiedzieć na przykład, jaką dobrać kolorystkę lub jaki układ mebli zastosować. Jeśli chcemy stworzyć coś niebanalnego, każdy pomysł powinniśmy indywidualizować.

Krok 4 - klucz do sukcesu Tym, którzy nie do końca wiedzą, jak poradzić sobie z zindywidualizowaniem swojego salonu, specjaliści radzą wykorzystanie jednego prostego zabiegu: wybranie składnika głównego, bohatera wnętrza, wokół którego będzie się budować całą aranżację . Co może być takim elementem? Praktycznie wszystko, co uczyni wnętrze naszym, wyjątkowym, pomoże w pokazaniu osobowości jego użytkowników: od ciekawie zaaranżowanej podłogi począwszy, na ścianach, niesztampowym wyposażeniu czy dodatkach zakończywszy.

Krok 5 -bohaterskie tworzywo Jednym ze sposobów na stworzenie niebanalnego wnętrza jest zastosowanie w nim oryginalnych materiałów . Mogą one stać się bohaterem, wokół którego będziemy budować wyjątkowość salonu. Dużą dozą uniwersalności i umiejętnością zamiany tego, co zwykłe w niebanalne ma beton architektoniczny.

Beton to tworzywo kreatywne. Jako przykuwająca uwagę alternatywa dla produktów tradycyjnych, ma szansę stać się składnikiem kluczowym każdego pomieszczenia.  W salonie można go zastosować na wiele sposobów.

Beton na podłodze z powodzeniem zastąpi tradycyjne panele i kafelki, a na ścianie sprawdzi się jako designerski zamiennik tapet lub element dekoracyjny (np. w postaci modnych mozaik). W każdym wypadku będzie można go zestawiać z różnymi materiałami: drewnem, cegłą, szkłem, metalem, miękkimi poduchami, perskimi dywanami, meblami klasycznymi i nowoczesnymi, lustrami w złotych oprawach, tworząc niebanalne i zaskakujące kompozycje - bohaterów aranżacji, którzy z pewnością zaintrygują.

Ale beton to także oryginalny budulec mebli . Betonowe stoły i krzesła wprowadzają każdy salon w wymiar niebanalności, bo zaskakują: surowcem, wygodą, subtelnością, designem i połączeniem z innymi materiałami. Meble salonowe z betonu jako jedne z nielicznych dostępnych na rynku mają ogromny potencjał w zamienianiu każdej banalnej aranżacji w wyjątkową.

Wiecej o betonie architektonicznym na: www.modernline.info.pl