Modne ściany - jaki kolor do salonu? 12 wskazówek i kilka inspiracji

Efekt rosy, warsztat analogowy i leśna kąpiel w twoim salonie? To nie poetyckie nazwy nowych odcieni farb, ale inspiracje, które pomogą w wyborze najlepszego wykończenia ścian w pokoju dziennym.

xx x

Jak pomalować salon? Szukaj spokoju w świecie roślin

Shinrin-yoku to japoński rytuał, który można przetłumaczyć jako "leśna kąpiel". Oznacza długi, powolny spacer po lesie, podczas którego zachowujemy ciszę i skupiamy się tylko na tym, co widzimy, czujemy i słyszymy. Japończycy wierzą, że shinrin-yoku ma właściwości nie tylko relaksujące, lecz także terapeutyczne i sprzyjające długiemu życiu. Ten japoński koncept wywarł wpływ na najnowsze trendy w urządzaniu wnętrz. Barwy natury nigdy nie wychodzą z mody, ale tym razem warto skupić się nie na ziemi i piasku, ale na roślinach, liściach i drzewach. W urządzaniu wnętrz w najbliższym czasie będzie królować zieleń. Do popularnej już od jakiegoś czasu delikatnej mięty i energetycznej limonki dołącza odcień szałwiowy - jasna, pastelowa zieleń złamana kroplą szarości. Wśród nowych odcieni zieleni pojawia się także mech - nasycony, ciemny, wilgotny. Poza zielenią inne modne kolory to migdałowy, liliowy, cynamonowy, miedziany, orzechowy i jagodowy. Ściany w pokoju dziennym w kolorze nawiązującym do barw roślinności to harmonia, związek z naturą, prostota, spokój, odpoczynek i wyciszenie - wszystko, czego możemy oczekiwać od salonu.

Ile kosztuje pomalowanie salonu o powierzchni 25m2? Sprawdź nasz kosztorys >>

xx x

Ściany w salonie - co zamiast farby? Modna już od kilku sezonów pojedyncza ceglana ściana nadal jest popularna. Najnowsze trendy proponują pomalowanie jej na czarno. Sprawdzi się to zwłaszcza w dużym salonie. Czarna ceglana ściana nie pomniejszy go ani nie przytłoczy, może za to nadać mu głębi i charakteru. Wciąż modny jest surowy beton. Niedawno pojawił się również spiek kwarcowy, czyli kompozyt stosowany dotąd głównie w blatach kuchennych. Składa się z naturalnych materiałów, przede wszystkim kwarcu i skał granitowych. Jego właściwości przypominają naturalny kamień: jest twardy, odporny na pobrudzenia i zarysowania. Na ściany w salonie wraca również boazeria. Różni się jednak od tej, którą pamiętamy z mieszkań naszych rodziców. We współczesnym wydaniu wykorzystuje się do niej większe deski, kładzione poziomo lub ukośnie. Ściany w salonie można również ozdobić boazerią angielską. To duże, wypukłe lub wklęsłe kwadraty z paneli zamiast drewna, zazwyczaj w białym lub bardzo jasnym kolorze. Boazerię angielską układa się w dolnej części ściany, w formie lamperii, lub na całej powierzchni. Zamiast drewna w roli ozdoby ściany w pokoju dziennym może wystąpić również płyta MDF, panele PCV lub korek. Dekoracja w formie dużej płyty powieszonej na jednej ścianie może być podświetlana od spodu. Ścianę w salonie można ozdobić również tynkiem dekoracyjnym (np. kwarcowym), stiukiem wapiennym, tapetą lub fototapetą. Ekstrawaganckim, ale bardzo efektownym pomysłem są panele ze stali kortenowskiej, pokryte połyskującą rdzawą patyną. Nadadzą pomieszczeniu industrialny charakter. Inny nietypowy sposób na ścianę w pokoju dziennym to panele dekoracyjne 3D, dające efekt ruchu. To jeden z silnych trendów w wykańczaniu ścian w 2017 roku. Scarletopus.com, brytyjski blog znany z opisywania i przewidywania nadchodzących trendów, jako jedno z ciekawych zjawisk w designie i wykańczaniu wnętrz wskazuje analogue workshop, co w dosłownym tłumaczeniu oznacza "warsztat analogowy". Ideą tego trendu jest powrót do fizycznego, realnego świata, cyfrowy detoks, zainteresowanie wytworami pracy ludzkich rąk. W designie oznacza skupienie na funkcji i przeznaczeniu danego elementu wnętrza. Ściany w salonie w stylu analogue workshop mogą być w kolorze praktycznej szarości albo ciasteczkowego brązu. Są praktyczne, dają ciepło i schronienie przed światem. Materiał, którym możemy ozdobić jedną ze ścian, to na przykład sklejka albo korek.

Jak wykończyć ścianę w pokoju z kominkiem? Część salonu, w której znajduje się kominek, wymaga specjalnego potraktowania. To dobry powód, żeby właśnie tę ścianę ozdobić inaczej niż inne, przełamując monotonię kolorystyczną. Najlepiej, gdy kolor ściany z kominkiem podkreśla czerwonopomarańczową barwę ognia. W tej roli sprawdzi się biel, czerń, szarość i brąz, a także kontrastowe odcienie zieleni i niebieskiego. Ściana z kominkiem jest narażona na kurz, drobinki sadzy i działanie wysokiej temperatury. Warto więc wybrać specjalną farbę do kominków, która dobrze znosi częste zmywanie na mokro i nie zmienia koloru pod wpływem temperatury. Dobrym pomysłem na ścianę kominkową są surowe cegły albo płytki klinkierowe imitujące cegłę. Materiał, który jest najbardziej odporny na zmianę temperatury i mechaniczne uszkodzenia, to naturalny kamień. Wykończenie ściany kominkowej granitem czy marmurem jest bardzo efektowne, ale jednocześnie najdroższe. Wytrzymałym materiałem jest także beton. Sprawdzi się jako wykończenie ściany z kominkiem w minimalistycznych wnętrzach. Można również zdecydować się na płytki gresowe lub kafle kominkowe, imitujące dawne piece.

Jak wybrać kolor ścian do salonu? 12 praktycznych wskazówek Wszyscy wiemy, że jasne barwy optycznie powiększają pomieszczenie, a ciemniejsze i bardziej nasycone lepiej sprawdzą się w dużym, nasłonecznionym salonie. Jest jednak kilka mniej oczywistych zasad, do których warto się stosować podczas malowania ścian w salonie. 1. Białe ściany wbrew pozorom wcale nie są tak bardzo niepraktyczne. W razie zabrudzenia najłatwiej jest je podmalować. 2. Połączenie ciepłych i zimnych kolorów ożywia wnętrze i uatrakcyjnia je. 3. Odmienne barwy zastosowane w równych proporcjach nie wyglądają dobrze. Jedna z nich powinna dominować w stosunku przynajmniej 3:1. Niektórzy stosują zasadę 70/20/10 (70% - kolor bazowy, 20% - uzupełniający, 10% - barwa kontrastowa). 4. Powierzchnia ściany wpływa na jej kolor. Chropowata, gruba faktura przyciemnia barwy, gładka powierzchnia - rozjaśnia je. Kolory na powierzchniach matowych wydają się cieplejsze, na polerowanych - chłodniejsze. 5. Odcień wyszedł zbyt intensywny? Można wyciszyć kolor, pokrywając pomalowaną już ścianę farbą podkładową. 6. Kiedy decydujemy się na różne kolory, dobrze byłoby, żeby miały taki sam stopień nasycenia. 7. Odcienie niebieskiego i zielonego mogą stwarzać ponure wrażenie w pokojach, których okna wychodzą na północ lub wschód. 8. Barwy farb akrylowych mają odrobinę bardziej niebieskawy odcień, a alkidowych - żółtawy. 9. Jasne kolory położone na ścianę okazują się jaśniejsze niż na wzorniku lub opakowaniu, z kolei barwy wyraziste i czyste - mocniejsze i bardziej zdecydowane. 10. Jeśli we wnętrzu salonu przeważa ciepłe światło, wybierz chłodne odcienie ścian. Jeżeli światło jest raczej chłodne, lepiej będą wyglądać odcienie ciepłe. 11. Istnieją teorie o psychologicznym wpływie kolorów na samopoczucie, ale same w sobie nie są zbyt użyteczne. Wszystko zależy bowiem od stopnia nasycenia i temperatury danej barwy, a także kolorów dodatków i nasłonecznienia. 12. Przy zestawianiu kolorów pomocne mogą okazać się aplikacje, np. Adobe Color, Color Hunter, Colourlovers, Design Seeds.

Artykuł powstał we współpracy z Vivus.pl - serwisem oferującym pożyczki online.

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.