Trawy ozdobne. Jakie trawy sadzimy jesienią?

Martyna Trębacz
20.08.2018 16:00
Trawy ozdobne to w ostatnich latach bardzo modne rozwiązanie w aranżacji ogrodu. Trawa tworzy niepowtarzalne tło dla innych roślin ogrodowych, podkreślając ich piękny wygląd i czar. Byliny, trawa pampasowa, rozplenica japońska - istnieje wiele gatunków traw, które świetnie sprawdzą się w naszym ogródku!

Trawy ozdobne - najpiękniejsze gatunki i rodzaje

Trawy ozdobne świetnie komponują się z innymi roślinami zarówno w ogrodach wiejskich jak i tych w stylu angielskim czy orientalnym. Niewątpliwie trawy ozdobne mają wiele zalet - są uniwersalne i łatwe w uprawie. Aby jednak nasza trawa prezentowała się okazale, należy zadbać o odpowiednią pielęgnacje. Trawy ozdobne o różnobarwnych liściach wymagają dużej ilości słońca, te o zielonych zdecydowanie lepiej rosną w zacienionym miejscu. Wysokie trawy wymagają specjalnych podpór, niskie warto wykorzystać na skalniakach.

Trawy ozdobne. Jakie trawy sadzimy jesienią?Trawy ozdobne. Jakie trawy sadzimy jesienią? Fot. Mak Media F. Strauss/ kolaż ładny dom, sfmeble Fot. Mak Media F. Strauss/ kolaż ładny dom, sfmeble

Trawa pampesowa, rozplenica japońska, kostrzewa sina

Wśród najpopularniejszych gatunków traw ozdobnych przodują byliny, trawa pampesowa, rozplenica japońska i kostrzewa sina.

Jedną z najmodniejszych odmian uprawianych w polskich ogrodach jest trawa pampasowa. Osiąga ona wysokość ok. 2-3 metrów. Tworzy piękne, rozłożyste kępy, które wspaniale zdobią każdy ogród. Występuje w dwóch kolorach: białym i różowym. Trawa pampesowa najczęściej jest sadzona na trawniku, dużą popularnością cieszy się także jako ozdoba oczka wodnego. Potrzebuje ciepłego, nasłonecznionego miejsca i wilgotnej, żyznej gleby.

Dużym zainteresowaniem cieszy się też rozplenica japońska. Jej cechą charakterystyczną są szarozielone liście i walcowate wiechy. Rozplenica japońska osiąga wysokość 60-80 cm. Najczęściej jest wykorzystywana do kompozycji rabatowych. Zdobi oczka wodne i wrzosowiska, może być też uprawiana w pojemnikach. Używa się jej także do tworzenia bukietów. Rozplenica japońska nie jest łatwa w uprawie. Musi być posadzona w słonecznym miejscu nie narażonym na działanie wiatru. Trawa ta preferuje żyzną glebę i nie najlepiej znosi zimowe mrozy. Nawet dokładnie zabezpieczona przed zimą może nie wytrzymać mrozów. Mimo iż uprawa może się wydawać problematyczna - rozplenica japońska często gości w naszych ogrodach. Wszystko za sprawą jej wyjątkowego wyglądu.

Inną odmianą trawy, która cieszy się dużym powodzeniem w Polsce jest kostrzewa sina, znana także jako kostrzewa popielata lub niebieska trawa. Występuje w całej Europie, jednak jej ojczyzną są Francja i Włochy. Kostrzewa sina jest wyjątkowo niska - osiąga jedynie 20-30 cm wysokości. Kwitnie przeważnie w okresie letnim. Ma niewielkie wymagania uprawne - najlepiej posadzić ją w miejscu nasłonecznionym i ciepłym. Dodatkowo kostrzewa sina rzadko choruje i jest odporna na niskie temperatury.

Trawy ozdobne. Jakie trawy sadzimy jesienią?Trawy ozdobne. Jakie trawy sadzimy jesienią? Fot. Mak Media F. Strauss / kolaż ładny dom, homebook Fot. Mak Media F. Strauss / kolaż ładny dom, homebook

Byliny

Byliny to bez wątpienia jedna z najchętniej uprawianych grup roślin. Ciężko znaleźć ogród w którym nie byłby uprawiane. To wszystkie rośliny, które zimują w gruncie. Po raz pierwszy zostały wykorzystane w ogrodzie w XIX wieku. Byliny, a wśród nich nie brakuje traw, nie są trudne w uprawie. Ich zaletą jest łatwe przystosowanie się do nowych warunków. Łatwo się rozmnażają i rzadko są atakowane przez szkodniki. Świetnie komponują się z innymi roślinami, tworząc niepowtarzalny i wyjątkowy ogród. Wybierając gatunki bylin do naszego ogrodu warto postawić na te, które występują w Polsce. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że dostosują się do naszego klimatu i bez problemu przetrwają nawet mroźne zimy.

Trawy ozdobne. Jakie trawy sadzimy jesienią?Trawy ozdobne. Jakie trawy sadzimy jesienią? Fot. Mak Media/ F. Strauss/ kolaż ładny dom, sfmeble, homebook Fot. Mak Media/ F. Strauss/ kolaż ładny dom, sfmeble, homebook

Chciałbyś wybrać do swojego ogrodu najpiękniejsze trawy ozdobne, ale nie wiesz, które gatunki sprawdzą się najlepiej? Marzy ci się ogród pełen bylin, ale nie wiesz które rośliny wybrać? Podoba ci się trawa pampesowa czy rozplenica japońska i chciałbyś mieć ją w swoim ogrodzie? Podpowiadamy, które gatunki trawy ozdobnej najlepiej się sprawdzają, dodając ogrodowi niepowtarzalnego wyglądu! Poniżej znajdziesz 18 propozycji produktów, które w uprawie traw i bylin są wręcz niezbędne!

Zobacz wideo
Więcej o: