Wrzosy w doniczkach, czyli jesienna dekoracja

Wrzosy to bezkonkurencyjnie symbol jesieni. Kolorowe drobne kwiaty prezentują się pięknie zarówno pojedyncze w doniczce, jak i dekoracyjnym zestawieniu. Fioletowe, różowe, białe - wszystkie wyglądają bardzo urokliwie. Jakie aranżacje tworzyć i jak odpowiednio pielęgnować wrzosy by były piękną jesienną dekoracją? Zachęcamy do przeczytania artykułu.

Wrzos jest jedną z najpopularniejszych jesiennych roślin. Na przełomie sierpnia i września zaczynają pojawiać się w kwiaciarniach i sklepach ogrodniczych i zaskakują swoim widokiem. Odpowiednia pielęgnacja zagwarantuje ozdobę dla naszego ogrodu, balkonu czy tarasu nawet do później jesieni.

Wrzosy - dekoracja na każdą okazję

Wrzosowe dekoracje w doniczkach i nie tylkoWrzosowe dekoracje w doniczkach i nie tylko Fot. etsy.com, Azerca Fot. etsy.com, Azerca

W czasie, gdy większość kwiatów traci swoją urodę wraz z nadchodzącą jesienią wrzosy zaczynają królować. Doniczkowe wrzosy są bardzo popularne, dlatego śmiało możemy je wykorzystać do tworzenia zaskakujących kompozycji. Możemy je zestawić z okazałymi dyniami czy orzechami.

Zaskakującym elementem podczas spotkania ze znajomymi lub rodzinnej uroczystości może stać się wrzosowy wieniec, który wspaniale będzie wyglądał zawieszony na drzwiach do mieszkania. Wrzosy w ażurowych doniczkach o odcieniach kolorystycznie dobranych do kwiatów, ustawione na podłodze lub komodzie będą wyglądały jak wrzosowa polana.

Rodzinny obiad umilą gałązki wrzosów ułożone tuż obok talerza lub na serwetce, co doda powiewu świeżości. Zapalony biały lampion stworzy iście jesienny klimat z aurą tajemniczości.

Wrzosy na balkonie i w ogrodzie

Wrzosy na balkonie i tarasieWrzosy na balkonie i tarasie Fot. Azerca Fot. Azerca

Wrzosy najczęściej uprawiane są w ogrodach, jednak nie musimy się ograniczać tylko do tego miejsca. Świetnie będą się prezentowały w doniczkach umieszczone na tarasie lub balkonie. Gdy w jesienne popołudnie pogoda dopisze wspaniale będzie wyjść na balkon i cieszyć się kwiatową oprawą w postaci roślin.

Doskonałym pomysłem i hitem każdej jesieni są wiklinowe i drewniane skrzynki, w której umieszczone są wrzosy. Wrzosy ładnie prezentują się rosnąc solo, jednak dużo lepszy efektu uzyskamy sadząc kilka kolorowych odmian obok siebie. Kolorowe kwiatuszki genialnie skomponują się z kolorowymi liśćmi drzew i pozostałych ogrodowych krzewów.

Jeśli odpowiednio zadbamy o nasze wrzosy z całą pewnością zakwitną one ponownie w kolejnym sezonie. Ich balkonowa żywotność wynosi 3-4 lata.

Wrzosy - doniczki

Wrzosy lubią duże i szerokie doniczki. Świetnie sprawdzą się drewniane skrzynki. Naczynie nie musi być głębokie, ponieważ wrzosy mają płytki system korzeniowy. Na dnie doniczki obowiązkowo powinniśmy wykonać drenaż. W jaki sposób? Wystarczy wysypać tam keramzyt. Zadbajmy, by doniczka miała otwory odpływowe w dnie. Na drenaż warto wysypać korę sosnową, która pozwoli uniknąć nadmiernego parowania gleby, a chwasty nie będą rosły.

Wrzosy - jak je pielęgnować?

Pielęgnacja wrzosówPielęgnacja wrzosów Fot. Elżbieta Małasa - Świś Fot. Elżbieta Małasa - Świś

Wrzosy to piękne, sezonowe rośliny, jednak ich uprawa nie jest najłatwiejsza, ponieważ wymagają one odpowiedniego środowiska. Przede wszystkim od razu po zakupie powinniśmy przesadzić naszą roślinę do doniczki o średnicy co najmniej 15 cm.

Wrzosy - gleba

Wrzosy uwielbiają ziemię kwaśną, najlepiej torf lub podłoże do roślin wrzosowatych. PH gleby powinno wynosić między pH 3,5-5,0. Powinny być ustawione w nasłonecznionym miejscu, osłonięte przed wiatrem. Roślinki uprawiane na balkonie lub tarasie w chłodniejsze dni i na zimę powinny być osłonięte styropianem lub włókniną.

Wrzosy - podlewanie

Te jesienne kwiaty nie lubią suszy i częstego podlewania, dlatego powinniśmy podlewać je rzadziej, jednak obficie. Nie jest polecane zraszanie kwiatów wrzosu, ponieważ prowadzi to do chorób pleśniowych. Należy natomiast regularnie je pielić, by chwasty nie zabierały wrzosom wody.

Wrzosy - stanowisko

Roślin tych nie należy ustawiać w domu, ponieważ bardzo szybko stracą swoje estetyczne walory i po prostu zmarnieją, pomimo naszej pielęgnacji. Oczywiście możemy przyozdobić nimi stół na uroczystość lub imprezę, warto jednak pamiętać, by ustawić wrzosy w widnym miejscu, z dala od ogrzewania i dosłownie na kilka dni.

Wrzosy najlepiej czują się w miejscach nasłonecznionych, osłoniętych przed silnym wiatrem. Nie lubią przybywać w cieniu. Rośliny ustawione w ogrodzie, na balkonie lub tarasie będą piękne przez cały sezon.

Wrzosy - cena

Zobacz wideo
Zobacz wideo
Zobacz wideo
Zobacz wideo
Zobacz wideo
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.